Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամ չկա. Միրզոյանը՝ բողոքի ցույցերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը խոսել է Հայաստանում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերի մասին՝ պնդելով, որ Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամ չկա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսի ընթացքում Միրզոյանը, պատասխանելով ռուս լրագրողի հարցին, նշել է, որ կարող է իր ասածը հիմնավորող երկու փաստարկ բերել: «Նախ՝ անցած ամառ տեղի են ունեցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որտեղ ՀՀ քաղաքացիները շատ հստակ պատասխաններ են տվել մի շարք հարցերի և հանգուցալուծել են այն ժամանակ իսկապես առկա քաղաքական ճգնաժամը: Հարկ է նշել նաև, որ այս ընտրությունները ճանաչվել են իբրև ժողովրդավարական և թափանցիկ՝ բոլոր դիտորդական առաքելությունների կողմից: Այսինքն, դա փաստում է, որ քաղաքացիները աներկբայորեն հնարավորություն են ունեցել իրենց դիրքորոշումը արտահայտել և որոշում կայացնել:
Երկրորդ՝ մենք հետևում ենք, համենայն դեպս, ես ինչքանով հասցրել եմ հետևել, տեղի ունեցող հանրահավաքների սակավամարդությունը, թերևս, չի խոսում այն մասին, որ այդ հանրահավաքները աջակցություն ունեն ՀՀ քաղաքացիների կողմից: Բայց, միևնույն ժամանակ, ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ժողովրդավարական երկիր է, և բոլորը խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունք ունեն»,- նշել է Միրզոյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ եթե հեռանանք իրավունքի հարցից և անդրադառնանք այդ գործընթացի տրամաբանական կողմերին, կարող է իր մասնավոր, անձնական դիրքորոշումը հայտնել: «Ես այդտեղ ողջախոհության հետ կապված որոշակի հարցեր եմ տեսնում ինքս ինձ համար և կարող եմ ասել նաև՝ ինչու: Նախ՝ այդ քաղաքական ուժերը հնարավորություն ունեն  իրենց գործունեությունը ծավալել խորհրդարանում և ամենասուր քննադատության ենթարկել իշխանություններին և ամենասուր հարցերը տալ, որից ցավոք, կամ բարեբախտաբար, նրանք չեն օգտվում. իրենց իրավունքն է կրկին:
Եվ երկրորդ, ամենաէական, բովանդակային կողմը հարցի․ որքանով, որ հասցրել եմ հետևել և հասկանալ, հանրահավաքներ կազմակերպող և մասնակցող ուժերը խոսում են այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ճիշտ քաղաքականություն չի վարում Լեռնային Ղարաբաղի հարցում, ճիշտ քաղաքականություն չի վարում Ադրբեջանի հետ բոլոր նշածս, արդեն քիչ առաջ թվարկածս ուղղություններում, բանակցություններում, ճիշտ քաղաքականություն չի վարում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում և այլն, և այլն:
Եվ այստեղ պետք է ասեմ, որ տարօրինակորեն մենք չենք տեսել հայտարարություններ այն մասին, որ եթե մեր կառավարությունը հրաժարական տա, և իշխանությունը ինչ-որ կերպ փոխանցվի այդ ուժերին, նրանք պատրաստվում են, օրինակ, չեղարկել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, կամ 2021 հունվարի 11-ի և արդեն նոյեմբերի 26-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարությունները, պատրաստվում են դուրս գալ սահմանազատման գործընթացից, պատրաստվում են կասեցնել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացը, և այլն: Այսինքն, եթե այդպիսի մոտեցում հայտարարվեր, գուցե տրամաբանական լիներ, որովհետև մեր մոտեցումը ես արդեն ներկայացրեցի, և վաղուց հանրահռչակված է: Եվ ահա այս հավակնորդ քաղաքական ուժերը, ենթադրում եմ՝ տրամաբանական կլիներ, որ այս առանցքային հարցերում հակառակ դիրքորոշում ունենային: Կրկին, ես շատ չեմ հասցրել հետևել, բայց ինչքանով որ հասցրել եմ, որևէ խոսք՝ նշածս գործընթացները կասեցնելու, այդ գործընթացներից դուրս գալու մասին չեմ հանդիպել, ինչն ինձ թույլ է տալիս ենթադրել, որ, այնուամենայնիվ, այդ քննարկվող թեմատիկան զուտ ընդդիմության կողմից ոչ այնքան գեղեցիկ կերպով շահարկման ճանապարհ է և առիթ»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

There is no political crisis in Armenia – FM on ongoing protests
YEREVAN, JUNE 9, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan commented on the ongoing protests in the country, stating that there is no political crisis in Armenia.
During a press conference today with his Russian counterpart Sergei Lavrov in the Armenian Foreign Ministry, Mirzoyan told a reporter that he can substantiate his statement by two facts. “Firstly, snap parliamentary elections were held last summer, where the citizens of Armenia gave very clear answers to a number of questions and solved the political crisis that really existed that time. It’s worth noting that these elections were recognized as democratic and transparent by all observer missions. So, this shows that citizens undoubtedly had a chance to express their position and make a decision.
Secondly, we follow, as far as I managed to follow, the small number of people participating in rallies, perhaps, doesn’t show that these rallies are supported by the citizens of Armenia. But I want to note that Armenia is a democratic country, and everyone has a right to hold peaceful rallies”, the FM said.
Touching upon the logical sides of this process, the FM said he could present his own, personal position. “I see some problems with sound judgment here and I can state why. Firstly, that political forces have a chance to run their activity in the parliament and strongly criticize the authorities and ask the sharpest questions, which, unfortunately or fortunately, they do not use. It is their right again.
And secondly, the most important, the content part of the issue: as far as I managed to follow and understand, the forces that organize and participate in the rallies state that Armenia is not running a right policy over Nagorno Karabakh, is not running a right policy in the directions, the negotiations, I already mentioned, with Azerbaijan, and is not running a right policy in the process of normalizing the relations between Armenia and Turkey, and so on.
And here I want to state that strangely we have not seen statements that, if our government resigns, and the power is somehow transmitted to these forces, they are going to cancel, for example, the November 9 trilateral statement, or the trilateral statements of 2021 January 11 and November 26, or they are going to withdraw from the delimitation process, or they are going to suspend the process of unblocking the regional communications, etc. In other words, if such an approach was announced, perhaps it would have been logical, because I have already presented our approach and it has been announced long ago. And I suppose that it would have been logical if these aspiring political forces have had opposite positions on these key matters. As I said, I didn’t manage to follow much, but as far as I managed, I didn’t meet any talk on suspending the processes I mentioned or withdrawing from that processes, which allows me to suppose that the topic that is being discussed is just a way and occasion of manipulation by the opposition”, he said.