Հայաստանի 6 կետանոց առաջարկների վերաբերյալ Բաքվից պաշտոնական պատասխան չի ստացվել. ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի ներկայացրած 6 կետանոց առաջարկներին ի պատասխան Ադրբեջանից պաշտոնական պատասխան դեռևս չի ստացվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Պաշտոնական որևէ պատասխան չենք լսել, մամուլում տարբեր շահարկումներ, արտացոլումներ կային, բայց որևէ պաշտոնական դիրքորոշման մասին ես ինքս տեղյակ չեմ»,-ասաց փոխնախարարը:
Անդրադառնալով հնարավոր բանակցություններին՝ նա ասաց, որ բանակցությունների նպատակն այն է, որ համադրվեն երկու կողմերի մոտեցումները: Իսկ, թե որքանով դա կհաջողի, կերևա բանակցությունների ընթացքից:  Հնարավոր բանակցությունների կայացման օրվա վերաբերյալ որոշում ևս հայտնի չէ փոխնախարարին:
«Կա կողմերի նախնական պայմանավորվածությունը, սակայն դեռևս ամեն ինչ բանակցային փուլում է, այդ թվում` բանակցությունների սկիզբը, օրը և բոլոր այլ էլեմենտները»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ զորքերի հայելային հետքաշման վերաբերյալ առաջարկին, որից հետո նոր մեկնարկեն սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքները, և հարցին, թե արդյոք այդ հարցը քննարկվում է՝ նա ասաց. «Հարցը նույնպես քննարկման փուլում է, գիտեք որ քննարկումները սկսվել են, և այդ առաջարկը սեղանին է: Այդ առաջարկին մեր մի շարք միջազգային գործընկերներ հայտնել են իրենց դրական դիրքորոշումը: Բանակցությունների ընթացքում կտեսնենք, թե ինչպես կլինի»:
Մարտ ամսին Ադրբեջանը փոխանցել էր 5 կետանոց իր առաջարկները, որին ի պատասխան օրեր անց Հայաստանը փոխանցել էր առաջարկները:

Armenia has received no official response from Baku on Armenia's 6-point proposals – Deputy FM
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. No official response has been received from Azerbaijan in response to Armenia's 6-point proposals for normalization of relations with Azerbaijan, ARMENPRESS reports Deputy Foreign Minister of Armenia Paruyr Hovhannisyan said at a briefing with journalists at the National Assembly.
"We have not heard any official response, there were various speculations and opinions in the press, but personally I am not aware of any official position," said the deputy minister.
Referring to the possible talks, he said that the purpose of the talks is to harmonize the approaches of the two sides. To what extent it will be successful will be seen during the course of the negotiations. No date of possible negotiations is known to the Deputy Minister.
"There is a preliminary agreement between the parties, but everything is still in the stage of negotiations, including the beginning, the day of the negotiations, and all the other elements," Hovhannisyan said.
Referring to the question if the proposal of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on the simultaneous withdrawal of the troops, after which the delimitation-demarcation works will start, is still being discussed, the Deputy FM said. "The issue is also under discussion, you know that the discussions have started, that proposal is on the table. A number of our international partners have expressed their positive position on this proposal. We will see how things will be during the talks."