Հայաստանի 6 կետանոց առաջարկների վերաբերյալ Բաքվից պաշտոնական պատասխան չի ստացվել. ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի ներկայացրած 6 կետանոց առաջարկներին ի պատասխան Ադրբեջանից պաշտոնական պատասխան դեռևս չի ստացվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Պաշտոնական որևէ պատասխան չենք լսել, մամուլում տարբեր շահարկումներ, արտացոլումներ կային, բայց որևէ պաշտոնական դիրքորոշման մասին ես ինքս տեղյակ չեմ»,-ասաց փոխնախարարը:
Անդրադառնալով հնարավոր բանակցություններին՝ նա ասաց, որ բանակցությունների նպատակն այն է, որ համադրվեն երկու կողմերի մոտեցումները: Իսկ, թե որքանով դա կհաջողի, կերևա բանակցությունների ընթացքից:  Հնարավոր բանակցությունների կայացման օրվա վերաբերյալ որոշում ևս հայտնի չէ փոխնախարարին:
«Կա կողմերի նախնական պայմանավորվածությունը, սակայն դեռևս ամեն ինչ բանակցային փուլում է, այդ թվում` բանակցությունների սկիզբը, օրը և բոլոր այլ էլեմենտները»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ զորքերի հայելային հետքաշման վերաբերյալ առաջարկին, որից հետո նոր մեկնարկեն սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքները, և հարցին, թե արդյոք այդ հարցը քննարկվում է՝ նա ասաց. «Հարցը նույնպես քննարկման փուլում է, գիտեք որ քննարկումները սկսվել են, և այդ առաջարկը սեղանին է: Այդ առաջարկին մեր մի շարք միջազգային գործընկերներ հայտնել են իրենց դրական դիրքորոշումը: Բանակցությունների ընթացքում կտեսնենք, թե ինչպես կլինի»:
Մարտ ամսին Ադրբեջանը փոխանցել էր 5 կետանոց իր առաջարկները, որին ի պատասխան օրեր անց Հայաստանը փոխանցել էր առաջարկները:

Официального ответа от Баку на предложения Армении из 6 пунктов не поступало: замминистра ИД
Официального ответа от Баку на предложения Армении из 6 пунктов по нормализации отношений с Азербайджаном не поступало. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами в Национальном Собрании сказал заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян.
«Официального ответа мы не слышали, в прессе были различные спекуляции, но мне не известна какая-либо официальная позиция», - сказал замминистра.
Коснувшись возможных переговоров, он отметил, что цель переговоров - сопоставить подходы двух сторон. Насколько это будет успешно, зависит от хода переговоров. Решение о дате возможных переговоров замминистра неизвестно.
«Есть предварительная договоренность между сторонами, но все еще находится на стадии переговоров, в том числе дата начала переговоров и все остальные элементы», - сказал Ованнисян.
Коснувшись предложения премьер-министра Армении Никола Пашиняна о зеркальном отводе войск, после чего начнутся демаркационные и делимитационные работы, и вопроса о том, обсуждается ли этот вопрос, замминистра сказал: «Вопрос также находится в стадии обсуждения, вы знаете, что обсуждения уже начались, и это предложение находится на столе. Ряд наших международных партнеров выразили свою положительную позицию по этому предложению. Как все будет, посмотрим в ходе переговоров».
В марте Азербайджан передала армянской стороне предложения из 5 пунктов, на которые через несколько дней свои предложения передала Армения.