ԵՄ-ից նախորդ տարի ստացվել է շուրջ 4 մլրդ 875 մլն դրամի դրամաշնորհ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունից 2021 թվականին ստացվել է 4 մրդ 875.4 մլն դրամի դրամաշնորհ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության քննարկմանը:
«2021 թվականին Եվրոպական  միությունից ստացված դրամաշնորհները կազմել են 4 մլրդ 875.4 մլն դրամ, որոնք ընդհանուր առմամբ տարվա ընթացքում ստացված պաշտոնական դրամաշնորհների կազմում կազմել են 39.4 տոկոս: Ընդհանուր պաշտոնական դրամաշնորհների հանրագումարը կազմել է 12 մլրդ 380 մլն դրամ»,-ասաց Խաչատրյանը:
2021-ի պետբյուջեի դեֆիցիտը կազմել է 320 մլրդ դրամին համարժեք գումար, որից 88 մլրդ 227 մլն դրամ արժեքով կազմել են այն վարկերն ու փոխառությունները, որոնք ամրացված են եղել պետբյուջեով սահմանված ծախսային ուղղություններին, այսինքն՝ նպատակային վարկերը: «Այդ նպատակային վարկերի թվում 19 մլրդ 403 մլն դրամը կամ 22 տոկոսը ստացված են եղել ԵՄ-ից»,-ասաց նախարարը:
ԵՄ-ից ստացված վարկերի և դրամաշնորհների հաշվին ծախսվել են ընդհանուր առմամբ 17 մլրդ 684.8 մլն դրամ միջոցներ, որոնք 2 տրլն 4 մլրդ դրամ ծախսերի կազմում ունեցել են 0.9 տոկոս կշիռ:
«Եվ ևս մեկ թիվ՝ ԵՄ-ից ստացված միջոցների հաշվին կատարված վարկավորում՝ 7 մլրդ 980.1 մլն դրամ չափով: Սրանք հիմնականում ենթավարկերն են, երբ ստանում ենք սուվերեն վարկեր և դրանք ուղղում տարբեր գերատեսչությունների կողմից իրականացվող նպատակային ծրագրերին»,-ասաց նախարարը:

В прошлом году от Евросоюза получены гранты на около 4 млрд 875 млн драмов
В 2021 году от Евросоюза получены гранты в размере 4 млрд 875,4 млн драмов. Как сообщает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания при обсуждении годового отчета об исполнении государственного бюджета заявил министр финансов РА Тигран Хачатрян.
«В 2021 году полученные от Евросоюза гранты составили 4 млрд 875,4 млн драмов, что в сумме составило 39,4% от полученных в течение года официальных грантов. Общая сумма официальных грантов составила 12 млрд 380 млн драмов», - представил Тигран Хачатрян.
Дефицит государственного бюджета в 2021 году составил 320 млрд драмов, из которых 88 млрд 227 млн драмов были кредиты и займы, привязанные к направлениям расходов, определенным госбюджетом, т.е. к целевым кредитам. Из этих целевых кредитов 19 млрд 403 млн драмов или 22% были получены от ЕС», - сказал министр.
Всего на кредиты и гранты от ЕС было израсходовано 17 млрд 684,8 млн драмов, что составило 0,9% от 2 трлн 4 млрд драмов.
«И еще одна цифра - кредитование за счет средств, полученных от ЕС в размере 7 млрд 980,1 млн драмов. В основном это субкредиты, когда мы получаем суверенные кредиты, мы направляем их на целевые программы, реализуемые разными ведомствами», - сказал министр.