Հանդիպում EFE-ում, շփումներ իսպանական լրատվամիջոցների և հայկական համայնքի հետ․ «Արմենպրես»-ի տնօրենն ամփոփում է այցը Մադրիդ
Հանդիպում EFE-ում, շփումներ իսպանական լրատվամիջոցների և հայկական համայնքի
հետ․ «Արմենպրես»-ի տնօրենն ամփոփում է այցը Մադրիդ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Արմենպրես» լրատվական գործակալության իսպաներեն բաժնի ներկայացումը և գործընկեր հեղինակավոր EFE-ի հետ գործակցության հետագա խորացման հարցերի քննարկումը լրատվամիջոցի տնօրեն Նարինե Նազարյանի՝ Մադրիդ այցի հիմնական նպատակներն էին։
Իսպանիայում ՀՀ դեսպանության ջանքերով կազմակերպված հանդիպումները միտված էին իսպանախոս ավելի լայն շրջանակներին ներկայացնելու, որ գործակալությունն արդեն ավելացրել է վեցերորդ օտար լեզուն, որով թարգմանվում են լուրերը՝ բազմազան խորագրերի ներքո՝ պաշտոնական լրահոսից մինչև քաղաքական կարևորագույն հարցեր, տնտեսականից հասարակական, մշակութայինից մինչև սպորտ ու Սփյուռքի հայ համայնքների կենսագործունեության լուսաբանում։
EFE լրատվական գործակալության միջազգային համագործակցության համակարգող Էմիլիո Կրեսպոյի հետ հանդիպմանը ներկայացվել է «Արմենպրես»-ի իսպաներեն ծառայությունը, քննարկվել են երկու պետական լրատվական գործակալությունների միջև 2017թ. ստորագրված Փոխըմբռնման հուշագիրը գործնական հիմքերի վրա դնելու և տեղեկատվություն փոխանակելու նպատակով արդյունավետ համագործակցության զարգացման հեռանկարները։
«Իսպանախոս աշխարհում Հայաստանի ու հայերի մասին տեղեկությունների պակասը լրացնելու գաղափարը միավորել է ճշգրիտ, հավաստի ու դրական լուրերի տարածման կարևորությունը գնահատող նվիրյալների: Արգենտինայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Վիրաբյանի նախաձեռնությամբ Բուենոս Այրեսի «Սիրանուշ և Պողոս Արզումանյան» հիմնադրամի ներգրավմամբ մեկնարկել է թարգմանությունների գործընթացը՝ ներկայացնելով այն Լատինական Ամերիկայի հայահոծ համայնքներում՝ Բուենոս Այրեսում և Մոնտեվիդեոյում, նաև Իսպանիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սոս Ավետիսյանի ջանքերով բարձրացնելով գործարկված կայքի մասին իրազեկությունը իսպանական լրատվամիջոցների և ընթերցողների շրջանում։ Բարձր ենք գնահատում տեղի ունեցած հանդիպումները, դրանց ընթացքում շեշտադրվեց, թե ինչ կարևորություն ունի 20 պետության պաշտոնական լեզու համարվող և ավելի քան 500 միլիոն լեզվակիր ունեցող իսպաներենով լուրերի թողարկումը: «Արմենպրես»-ն իսպանախոս մեդիադաշտի համար լրատվության հուսալի աղբյուր կարող է դառնալ՝ պահպանելով օպերատիվ, հավաստի, բազմակողմանի լրատվության ապահովման մասնագիտական ոսկե կանոնները»,-նշում է Նարինե Նազարյանը՝ ամփոփելով մայիսի 27-31-ը տևած այցի արդյունքները:
Իսպանիայում ՀՀ դեսպանության հարկի ներքո հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը մասնակցել են Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (AGBU) Young Professionals ծրագրի ներկայացուցիչներ Տիրան Կիլիկյանը (Մադրիդ), Նանոր Դեմիրճյանը, Լևոն Գրիգորյանը (Բարսելոնա), Լուիզա Գրիգորյանը, Կանարյան կղզիների հայերի ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Դավիթ Հովհաննիսյանը (Սանտա Կրուս դե Տեներիֆե), Enterprise Armenia-ի Իսպանիայի ներկայացուցիչ Վահե Պապյանը (Սան Սեբաստիան), միջազգայնագետ Հայկ Կասմանյանը (Մալագա):
Նարինե Նազարյանը համայնքի ակտիվ ներկայացուցիչներից հետաքրքրվել է Հայաստանի մասին բովանդակությունն իսպանախոս ավելի լայն լսարանի հասցնելու ժամանակակից տեխնոլոգիական գործիքների ընձեռած հնարավորությունների, Սփյուռքի մասին տեղեկատվական նյութերի ակտիվացման անհրաժեշտության վերաբերյալ, ճշտել նրանց մոտեցումները, քննարկել կապերն ավելի ակտիվացնելու ուղիները:
Իսպանացի հյուրերը ներկայացնում էին լրատվամիջոցներ և կրթական, ստեղծագործական կառույցներ: Խավիեր Գարսիան՝ Atrevía-ից, Ֆերնանդո Կամաչոն՝ Մադրիդի Ինքնավար համալսարանից և Ալֆրեդո Իդալգոն՝ UNED-ից և Երկրորդ ալիքից, հետաքրքրվում էին սոցցանցերում «Արմենպրես»-ի իսպաներեն բովանդակության տարածման նպատակներով, տեքստային-աուդիո-վիդեո նյութերի խորագրերի բազմազանությամբ, «Արմենպրես»-ի պատմությամբ ու կատարած աշխատանքով:
«Այցն ու քննարկումներն արդյունավետ էին՝ լսարանի հետաքրքրությունները պարզելու տեսանկյունից: Մեր աշխատանքում մեծապես կարևորում ենք հետադարձ կապի ապահովումը, դիվերսիֆիկացված մեդիա-արտադրանք ունենալու անհրաժեշտությունը. հետագա աշխատանքի համար նմանատիպ հանդիպումները հարուստ փորձ են ու աշխատանքի ուղենիշներ»,-նկատում է «Արմենպրես»-ի տնօրենը:

Встреча в EFE, общения с испанскими СМИ и с армянской общиной: директор «Арменпресс» подводит итоги визита в Мадрид
Встреча в EFE, общения с испанскими СМИ и с армянской общиной: директор
«Арменпресс» подводит итоги визита в Мадрид
Презентация испаноязычного раздела Информационного агентства «Арменпресс» и обсуждение вопросов дальнейшего углубления сотрудничества с авторитетным партнером EFE были основными целями визита директора «Арменпресс» Наринэ Назарян в Мадрид.
Встречи, организованные усилиями посольства РА в Испании, были направлены на представление  широким кругам испаноязычного раздела. Агентство добавило шестой иностранный язык, на который будут переводиться новости под разными заголовками: от официальной ленты новостей до важнейших политических вопросов, от экономических до общественных, от культуры до спорта также и освещение жизнедеятельности армянских общин диаспоры.
На встрече с координатором международного сотрудничества информационного агентства EFE Эмилио Креспо была представлена испаноязычная служба «Арменпресс», обсуждались перспективы развития эффективного сотрудничества на основе подписанного в 2017 г. Меморандума о взаимопонимании и обмена информацией.
«Идея восполнить недостаток информации об Армении и армянах в испаноязычном мире объединила преданных, ценящих важность распространения точных, достоверных и позитивных новостей. По инициативе чрезвычайного и полномочного посла Республики Армения в Аргентине Ованнеса Вирабяна процесс перевода был начат с привлечением Фонда «Сирануш и Погос Арзуманяны» Буэнос-Айреса. Он был представлен в армянских общинах Латинской Америки - Буэнос-Айресе и Монтевидео. Усилиями чрезвычайного и полномочного посла РА в Испании Соса Аветисяна была повышена осведомленность о запущенном сайте среди испанских СМИ и читателей.  Мы высоко ценим встречи, на которых подчеркивалась важность освещения на испанском языке, официальном языке 20 стран, на котором говорят более 500 миллионов человек. «Арменпресс» может стать надежным источником информации для испаноязычного медиаполя, соблюдая золотые правила профессиональных, надежных, всеобъемлющих СМИ», - подвела итоги своего визита, продлившегося с 27 по 31 мая, Наринэ Назарян.
Во встрече с представителями армянской общины в посольстве РА в Испании приняли участие представители программы «Молодые профессионалы» Всеармянского благотворительного союза (АВБС) Тиран Киликян (Мадрид), Нанор Демирчян, Левон Григорян (Барселона), Луиза Григорян, представитель Армянской ассоциации Канарских островов, Давид Ованнисян (Санта-Крус-де-Тенерифе), представитель Испании Enterprise Armenia Ваге Папян (Сан-Себастьян), международный эксперт Айк Касманян (Малага).
Наринэ Назарян поинтересовалась у активных представителей общины возможностями, предоставляемыми современными технологическими инструментами, для донесения контента об Армении до более широкой испаноязычной аудитории, необходимостью активизации информационных материалов о диаспоре, уточнила их подходы, обсудила пути активизации связей.
Испанские гости представляли СМИ, образовательные и творческие учреждения. Хавьер Гарсия из Atrevía, Фернандо Камачо из Автономного университета Мадрида, Альфредо Идальго из UNED и Второй канал были заинтересованы в распространении испанского контента «Арменпресс» в социальных сетях.
«Визит и обсуждения были продуктивными с точки зрения выявления интересов аудитории. В своей работе мы придаем большое значение обеспечению обратной связи, необходимости иметь разноплановый медиапродукт. Подобные встречи создают богатый опыт и ориентиры для дальнейшей работы», - отметила директор «Арменпресс».