ԵՄ -ն որոշել է ձեռք բերել կապիկի ծաղիկի դեմ պատվաստանյութ և դեղամիջոց
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ -ն որոշել է ձեռք բերել պատվաստանյութ և հակավիրուսային դեղամիջոց կապիկի ծաղիկի դեմ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Dagens Nyheter թերթին տված հարցազրույցում հայտնել է Շվեդիայի պատվաստման հարցերով համակարգող Ռիկարդ Բերգստրյոմը:
«Մի քանի հանդիպումներից հետո որոշում է կայացվել, որ մենք կգնենք և պատվաստանյութ, և հակավիրուսային դեղամիջոց»,- ասել է նա:
Dagens Nyheter թերթի տեղեկատվության համաձայն ՝ԵՄ-ն կգնի դանիական «Bavarian Nordic» ընկերության Tecovirimat դեղամիջոցը և ամերիկյան «Siga Technologies» ընկերության Imvanex դեղամիջոցը: Բերգստրյոմի խոսքով ՝ ԵՄ-ն դեռ պայմանագիր չի ստորագրել արտադրողների հետ:
«Բայց գործընթացը արագ կանցնի։ Մեզ մոտ, հավանաբար, պայմանագիրը պետք է պատրաստ լինի մեկ շաբաթվա ընթացքում, հունիսին հնարավոր է լինեն փոքր առաքումներ: Հետո մենք պետք է առաջնահերթություններ դնենք այն հարցում, թե որ երկրներն են դրա կարիքն ամենաշատը զգում», - շարունակել է նա:

Страны ЕС приняли решение о закупке вакцины против оспы обезьян
ЕC принял решение закупить вакцину против оспы обезьян и противовирусный препарат. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом в интервью газете Dagens Nyheter сообщил координатор по вопросам вакцинации Швеции Рикард Бергстрём.
"После нескольких встреч было принято решение, что мы купим и вакцину, и противовирусный препарат", - заявил он.
По информации издания, ЕС купит препарат Imvanex датской компании Bavarian Nordic и Tecovirimat американской компании Siga Technologies. По словам Бергстрёма, ЕС еще не подписал контракт с производителями.
"Но это пройдет быстро. У нас, вероятно, будет готов контракт в течение недели или около того, и, возможно, в июне будут небольшие поставки. Затем мы должны расставить приоритеты в том, какие страны больше всего в этом нуждаются", - продолжил он.