Ջոնսոնն առաջարկել Է ստեղծել դաշինք ի հակակշիռ Եվրամիության
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնն առաջարկել Է ստեղծել նոր քաղաքական, տնտեսական եւ ռազմական դաշինք՝ որպես այլընտրանք Եվրամիությանը (ԵՄ): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 27-ին հաղորդել Է Corriere della Sera թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ: Նրանց տեղեկատվությամբ՝ ենթադրյալ միավորումը Մեծ Բրիտանիայի հովանու ներքո կներառի Ուկրաինան, Լեհաստանը, Էստոնիան, Լատվիան եւ Լիտվան, ավելի ուշ, վարչապետի մտահղացմամբ, այսպես կոչված Եվրոպական Համագործակցությանը կարող Է միանալ նաեւ Թուրքիան:
Աղբյուրների խոսքով՝ բրիտանական նախաձեռնությունը նկատի Է առնված այն պետությունների համար, որոնք նախանձախնդությամբ են վերաբերվում իրենց ազգային ինքնիշխանությանը, լիբերալ հայացքների կողմնակից են տնտեսության բնագավառում եւ դիմակայում են Մոսկվայի քաղաքականությանը: Ինչպես հայտնել Է թերթը, Ջոնսոնն առաջին անգամ իր գաղափարի մասին հայտնել Է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն ապրիի 9-ին Կիեւում տեղի ունեցած՝ նրանց հանդիպման ժամանակ: Ինչպես պնդում են Corriere della Sera-ի աղբյուրները, Կիեւը պարզորոշ դիրքորոշում չի հայտնել բրիտանական նախաձեռնության շուրջ՝ ո՛չ մերժելով, ո՛չ Էլ պաշտպանելով այն: Ըստ հրատարակության՝ Զելենսկին կարող Է ավելի լուջ վերաբերվել Ջոնսոնի առաջարկությանն այն դեպքում, եթե Եվրամիությունը հավանություն չտա Ուկրաինայի կողմից ԵՄ-ի անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակին հունիսի 23 – 24-ը կայանալիք՝ դաշինքի ղեկավարների հանդիպմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Джонсон предложил создать альянс в противовес Евросоюзу
Британский премьер-министр Борис Джонсон предложил создать новый политический, экономический и военный альянс в качестве альтернативы Европейскому союзу (ЕС). Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг газета Corriere della Sera со ссылкой на источники.
По их информации, предполагаемое объединение под эгидой Великобритании включало бы в себя Украину, Польшу, Эстонию, Латвию и Литву; позже, по задумке премьера, к так называемому Европейскому Содружеству могла бы присоединиться и Турция. По словам источников, британская инициатива рассчитана на государства, ревностно относящиеся к своему национальному суверенитету, придерживающиеся либеральных взглядов в экономике и противостоящие политике Москвы.
Как сообщила газета, Джонсон впервые поделился своей идеей с президентом Украины Владимиром Зеленским во время их встречи в Киеве 9 апреля. Как утверждают источники Corriere della Sera, Киев не выразил ясной позиции по британской инициативе, не отвергнув и не поддержав ее. По словам издания, Зеленский может серьезнее отнестись к предложению Джонсона в том случае, если Евросоюз не одобрит получение Украиной статуса кандидата на вступление в ЕС на встрече лидеров блока 23-24 июня.