Հայաստանի և Չեռնոգորիայի նախագահները ընդգծել են հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձության անհրաժեշտությունը
Հայաստանի և Չեռնոգորիայի նախագահները ընդգծել են հայ ռազմագերիների
անհապաղ հայրենադարձության անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո  Ջուկանովիչը հանգամանալից քննարկել են Հայաստան-Չեռնոգորիա երկկողմ,փոխշահավետ հարաբերությունները և ամրապնդելու հեռանկարներն ու գործնական քայլերը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Չեռնոգորիայի նախագահի հետ հանդիպումից հետո մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտնեց Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը՝ հավելելով, որ վերահաստատել են երկուստեք պատրաստակամությունն այդ հարցում:
«Հատուկ անդրադարձ կատարվեց երկկողմ տնտեսական համագործակցության խորացմանը և առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման հնարավորություններին: Արձանագրեցինք,որ զբոսաշրջության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում առկա է  համագործակցության մեծ ներուժ և պատրաստակամություն հայտնեցինք ամեն կերպ աջակցելու դրա իրացմանը: Այդ համատեքստում անդրադարձանք նաև արդյունաբերության, առողջապահության, վերականգնվող էներգիայի ոլորտներում փոխգործակցության հեռանկարներին: Ուրախ եմ արձանագրել, որ Չեռնոգորիայի պատվիրակության կազմում ընդգրկված է նաև Պոդգորիցայի քաղաքապետը: Երևանն ու Պոտգորիցան դեռ 1978 թվականին ստորագրել են համագործակցության մասին համաձայնագիր, և մենք նախագահ Ջոկանովիչի հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք աջակցել երկու մայրաքաղաքների իշխանություններին՝ համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու հարցում»,- ասաց Խաչատուրյանը:
Վահագն Խաչատուրյանը իր գործընկերոջ հետ քննարկել է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատելուն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
«Ուրախությամբ եմ արձանագրում երկկողմ, միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ մեր տեսակետների ընդհանրությունը:
Հատուկ ընդգծվեց հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձության անհրաժեշտությունը և այլ հրատապ մարդասիրական հարցերի շուտափույթ լուծումը, այդ թվում Արցախում և Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հայկական մշակութային կոթողների պահպանման անհրաժեշտությունը»,- եզրափակեց Խաչատուրյանը:

President Khachaturyan,President Đukanović highlight need for immediate repatriation of POWs from Azerbaijan
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan held a meeting with President of Montenegro Milo Đukanović and comprehensively discussed the bilateral and mutually beneficial Armenia-Montenegro relations and prospects of enhancing the ties.
“The opportunities for deepening bilateral economic cooperation and increasing trade turnover volumes was specially addressed,” President Khachaturyan said at a joint press conference after the meeting.
He added that the big potential in tourism and IT cooperation was discussed, as well as prospects of partnership in industry, healthcare and renewable energy.
“I am glad to note that the delegation of Montenegro includes the Mayor of Podgorica. Yerevan and Podgorcia signed a cooperation agreement back in 1978, and we agreed with President Đukanović to assist the city authorities of the two capitals to boost cooperation,” Khachaturyan said.
President Khachaturyan also discussed Armenia’s efforts for establishing sustainable peace in the region.
“I am happy to note the similarity of our views over bilateral, international and regional issues. The need for immediate repatriation of the Armenian prisoners of war and solution of urgent humanitarian issues was specially underscored, including the need to preserve the Armenian cultural monuments under Azerbaijani control,” the Armenian President said.