Հայ-իրանական առաջին ագրոտեխնոլոգիական խորհրդաժողովը արդյունավետ համագործակցություն կստեղծի երկու երկրների միջև
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում մեկնարկած հայ-իրանական առաջին ագրոտեխնոլոգիական խորհրդաժողովն արդյունավետ եւ կայուն համագործակցության հիմքը կդնի Հայաստանի եւ Իրանի ագրոտեխնոլոգիական կազմակերպությունների եւ ոլորտի պատասխանատուների միջեւ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` բացման խոսքում ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Աբաս Բադախշան Զոհուրին նշեց, որ գյուղատնտեսությունը և անասնաբուծությունը երկու երկրների ռազմավարական ուղղություններից են:
«Հայաստանն ու Իրանը օրգանիկ սննդի ուղղությամբ կարող են սերտ համագործակցություն ունենալ միմյանց հետ: Համոզված եմ, որ երկու երկրների թե համալսարանական, թե աշխատող ոլորտների կապերի միջոցով կկարողանանք մեծ արդյունքներ գրանցել միասին: Կարևոր է, որ երկուստեք ունենանք ինֆորմացիայի բազա, որը հասանելի կլինի բոլորի, իսկ դրա համար լավագույն հարթակը համալսարանն է»,- ասաց դեսպանը՝ հավելելով, որ մենք կարող ենք հետագայում կարճաժամկետ դասընթացներ, վերապատրաստումներ կազմակերպել երկու երկրների ուսանողների համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանն էլ ընդգծեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը, որը պայմանավորված է փոխադարձ տնտեսական շահերով, տարածաշրջանային խնդիրների նկատմամբ ընդհանուր մոտեցումներով:
«Այսօրվա խորհրդաժողովը շատ կարևոր է երկու պետությունների միջև համագործակցության հետագա ընդլայնման, գործարար կապերի խորացման համար»,-ասաց նա՝հույս հայտնելով, որ խորհրդաժողովի արդյունքում փոխշահավետ համագործակցություն կստեղծվի երկու երկրների միջև:

В Национальном аграрном университете Армении проходит первая Армяно-иранская агротехнологическая конференция
В Национальном аграрном университете Армении проходит первая Армяно-иранская
агротехнологическая конференция
В Национальном аграрном университете Армении проходит первая Армяно-иранская агротехнологическая конференция. Она заложит основу для эффективного и устойчивого сотрудничества между армянскими и иранскими агротехнологическими организациями и официальными лицами этой счеры.
Как сообщает «Арменпресс», во вступительном слове посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббас Бадахшан Зохури отметил, что сельское хозяйство и животноводство являются одними из стратегических направлений сотрудничества между двумя странами.
«Армения и Иран могут тесно сотрудничать друг с другом в сфере органических продуктов питания. Я убежден, что благодаря связям между двумя странами, как в университетском, так и в профессиональном плане, мы вместе сможем добиться больших результатов. Мы имеем базы данных, которые станут доступны всем, и лучшей площадкой для этого является университет», - сказал посол, добавив, что в будущем можно будет организовывать краткосрочные курсы и тренинги для студентов обоих страны.
Заместитель министра экономики РА Тигран Габриелян подчеркнул, что Армения высоко ценит сотрудничество между двумя странами в различных сферах, которое обусловлено взаимными экономическими интересами, общими подходами к региональным вопросам.
«Сегодняшняя конференция очень важна для дальнейшего расширения сотрудничества между двумя странами и углубления деловых связей», - сказал он, выразив надежду, что конференция позволит наладить взаимовыгодное сотрудничество.