G7-ը կդադարեցնի օգնությունն առանց արտանետումների կրճատման վառելիքային նախագծերին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Յոթի խմբի (G7) երկրները կստանձնեն պարտավորություններ մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջը դադարեցնելու ցանկացած օգնություն հանքային վառելիքի օգտագործմամբ նախագծերին, եթե դրանցում չեն ձեռնարկվում արտանետումների կրճատման միջոցներ: Մայիսի 27-ին այդ մասին հայտնել Է Kyodo գործակալությունը՝ վկայակոչելով Յոթի խմբի Էներգետիկայի, կլիմայի պաշտպանության եւ շրջակա միջավայի պահպանության նախարարների համատեղ հայտարարությունը, որոնց հանդիպումը մեկնարկել Է մայիսի 25-ին Բեռլինում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բացի դրանից, G7-ի երկրները կհայտնեն մինչեւ 2035 թվականը ԷլեկտրաԷներգիայի արտադրության օբյեկտների մեծ մասից ածխաթթվական գազի արտանետումները դադարեցնելու մտադրության մասին, ընդգծում Է գործակալությունը: Յոթի խումբը տնտեսապես զարգացած երկրների միավորում Է, որի մեջ են մտնում Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Իտալիան, Կանադան, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան եւ Ճապոնիան: Հիմնական նպատակներն են գլոբալ քաղաքական եւ սոցիալական խնդիրների լուծումների որոնումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

G7 перестанет помогать топливным проектам без мер по сокращению выбросов
Страны Группы семи (G7) возьмут на себя обязательство прекратить к концу текущего года любую помощь проектам с использованием минерального топлива, если в них не предпринимаются меры по сокращению выбросов. Как передает Арменпресс, об этом в пятницу сообщило агентство Kyodo со ссылкой на проект совместного заявления министров энергетики, по защите климата и охране окружающей среды Группы семи, встреча которых стартовала 25 мая в Берлине.
Кроме того, страны G7 озвучат намерение прекратить выбросы углекислого газа с большей части объектов производства электроэнергии к 2035 году, подчеркивает агентство.
Группа семи - объединение экономически развитых стран, в которое входят Великобритания, Германия, Италия, Канада, США, Франция и Япония. Основные цели - поиск решений глобальных политических и социальных проблем.