Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հյուրընկալել է Պոդգորիցայի քաղաքապետ Իվան Վուկովիչին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հյուրընկալել է Պոդգորիցայի քաղաքապետ Իվան Վուկովիչին, որը Հայաստան է ժամանել Չեռնոգորիայի նախագահի պատվիրակության կազմում: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմից, «Երևանի ու Պոդգորիցայի միջև գործակցության հիմքեր են դրվել դեռևս 1974թ.-ին, սակայն այս տարիների ընթացքում համատեղ ծրագրեր չեն իրականացվել: Ողջունելով հյուրին՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը նշել է, որ Երևանը բաց և պատրաստակամ է երկուստեք կապերի ամրապնդման ու գործակցության հաստատման հարցում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Պոդգորիցան առաջիններից է, որ դարձել է Երևանի գործընկեր քաղաք, մեր բարեկամությունը շուրջ 50 տարվա պատմություն ունի: Կարծում եմ՝ Ձեր այցը լավ հնարավորություն է՝ նոր թափ հաղորդելու երկու քաղաքների միջև հաստատված գործակցությանը: Վստահ եմ, որ մեր թիմերի համատեղ ջանքերով կկարողանանք զարգացնել մեր հարաբերությունները՝ ընդգրկելով քաղաքային տնտեսության նոր ոլորտներ ու ուղղություններ»,- նշել է Հրաչյա Սարգսյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Պոդգորիցայի քաղաքապետ Իվան Վուկովիչն իր հերթին կարևորել է երկուստեք կապերի հաստատումը և նշել, որ համատեղ ծրագրերի իրականացման համար կա լայն դաշտ:
«Կարծում եմ, որ կան բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց շրջանակում մենք կարող ենք արդյունավետ ու փոխշահավետ գործընկերություն ծավալել։ Մեզ համար ևս շատ կարևոր է կոնկրետ ծրագրերի և նախագծերի իրականացումը տարբեր ոլորտներում»,- նշել է Իվան Վուկովիչը:
Նշվում է, որ պաշտոնական ձևաչափով հանդիպումից հետո Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի և ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի ուղեկցությամբ Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչն ու Պոդգորիցայի քաղաքապետն այցելել են Էրեբունի վարչական շրջանում գտնվող Տիտոգրադյան փողոց, որն անվանակոչվել է 1984թ.-ին:

Мэр Еревана Грачья Саркисян принял мэра Подгорицы Ивана Вуковича
Мэр Еревана Грачья Саркисян принял мэра Подгорицы Ивана Вуковича, прибывшего в Армению в составе делегации президента Черногории. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе мэрии Еревана, основы сотрудничества между Ереваном и Подгорицей были заложены еще в 1974 году, но за эти годы не было реализовано совместных проектов. Приветствуя гостя, мэр Грачья Саркисян отметил, что Ереван открыт и готов укреплять двусторонние связи и налаживать сотрудничество.
«Подгорица одним из первых стала городом-партнером Еревана. История нашей дружбы насчитывает около 50 лет. Я думаю, что Ваш визит – это хорошая возможность придать новый импульс партнерству, установившемуся между двумя городами. Уверен, что совместными усилиями наших команд мы сможем развивать наши отношения, в том числе включая новые сферы и направления городского хозяйства», - сказал Грачья Саркисян.
Выразив признательность за теплый прием, мэр Подгорицы Иван Вукович, в свою очередь, подчеркнул важность налаживания двусторонних отношений, отметив, что имеется широкое поле для реализации совместных программ.
«Я думаю, что есть много программ, в рамках которых мы можем развивать эффективное и взаимовыгодное партнерство. Для нас тоже очень важно реализовывать конкретные программы по разным направлениям», — сказал Иван Вукович.
После официальной встречи в сопровождении мэра Еревана Грачья Саркисяна и министра экономики Республики Армения Ваана Керобяна президент Черногории Мило Джуканович и мэр Подгорицы посетили Титоградскую улицу в административном районе Эребуни, названную так в 1984 году.