Ղազախստանը բարձրացնում է ՀԱՊԿ-ն ՄԱԿ-ի խաղաղարար գործունեությանը ներգրավելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) երեսուն տարվա ընթացքում հաստատվել է որպես բազմակողմ համագործակցության գործուն մեխանիզմ, որը հետագա զարգացման շատ լուրջ ներուժ ունի: «Արմենպրես»-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ այդ մասին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովի ընթացքում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևը՝ շնորհավորելով գործընկերներին կարևոր տարեդարձի կապակցությամբ:
«Արդի պայմաններում մեծ նշանակություն է տրվում միջազգային անվտանգության և կայունության ապահովման հարցերին: Դա շատ արդիական խնդիր է այդ թվում Ղազախստանի և Կենտրոնական Ասիայի համար: Այս իմաստով ՀԱՊԿ-ը մեր տարածաշրջանում փոխգործակցության և անվտանգության ապահովմանն ուղղված աշխատանքի համակարգման կարևոր գործիքներից մեկն է», - արձանագրեց Ղազախստանի դեսպանը:
Խոսելով ՀԱՊԿ-ի 30-ամյա գործունեության և ձեռքբերումների մասին դեսպան Իմանբաևը հիշեցրեց, որ կազմակերպության գլխավոր առաջադրանքներից են խաղաղության, միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ամրապնդումը, անդամ պետությունների անկախության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանությունը հավաքական սկզբունքի հիման վրա: Այս համատեքստում ղազախ դիվանագետը գոհունակությամբ շեշտեց ՀԱՊԿ-ի մշտական աշխատանքային մարմինների, սերտ համագործակցության զանազան ձևաչափերի արդյունավետ գործունեության, ինչպես նաև պաշտպանական, իրավապահ և կազմակերպության խաղաղարար և խաղաղապահ ներուժի ամրապնդման փաստը:
«Ընդհանուր առմամբ, Ղազախստանի Հանրապետությունը հանդես է գալիս այնպիսի պայմանների ստեղծման օգտին, որոնք թույլ են տալիս միջազգային իրավունքի հիման վրա հակազդել նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին և լուծել առաջացող վտանգների վաղ նախազգուշացման ու կանխարգելման խնդիրները՝ վերացնելով դրանց հիմքում ընկած հիմնարար պատճառները», - հավելեց դեսպանը:
Ղազախստանը հատուկ ուշադրություն է դարձնում միջազգային ահաբեկչությանն ու ծայրահեղականությանը հակազդելու, թմրանյութերի և զենքի ապօրինի շրջանառության, անօրինական միգրացիայի խնդիրներին, այդ թվում՝ Աֆղանստանի զարգացումների համատեքստում: Այս տեսակետից Ղազախստանի դեսպանը ուշադրություն հրավիրեց վերջին մեկ տարվա ընթացքում Աֆղանստանում ստեղծված իրադրության և դրանից բխող հնարավոր սպառնալիքների վրա: Դեսպան Իմանբաևի խոսքով՝ զինյալ խմբավորումների չնվազող ակտիվությունը Աֆղանստանի տարածքում առաջվա պես սպառնում է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների անվտանգությանն ու կայունությանը:
«Այդ կապակցությամբ մենք համոզված ենք, որ ՀԱՊԿ մասնակից երկրները պետք է հաշվի առնեն նշված խնդրից բխող բոլոր հնարավոր սպառնալիքները և էլ ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնեն Կենտրոնական Ասիայի հարավային սահմանների անվտանգության ապահովմանը», - հավելեց Բոլատ Իմանբաևը:
ՀԱՊԿ-ի մյուս կարևոր առաջնահերթությունը, որի վրա ուշադրություն հրավիրեց Ղազախստանի դեսպանը, կազմակերպության խաղաղապահ ուժերի ներուժի ամրապնդումն է:
Տեղին է, իհարկե, հիշեցնել, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը առաջին անգամ գործնականում ցույց տվեց իր ներուժը այս ոլորտում 2022 թ. հունվարին Ղազախստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական ցնցումների ժամանակ: Եվ այժմ կազմակերպության անդամ Ղազախստանը, ըստ դեսպան Իմանբաևի, կարծում է, որ արդեն ժամանակն է բարձրացնել ՀԱՊԿ-ը Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) խաղաղարար գործունեությանը ներգրավելու հարցը:
«Տվյալ քայլը կամրապնդի ՀԱՊԿ-ի իրավասուբյեկտայնությունը, կապահովի խաղաղության աջակցման և պահպանման միջազգային գործողություններին կազմակերպության մասնակցության պրակտիկան: Այս ուղղությունը նաև համապատասխանում է ընթացիկ տարում կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթություններից մեկին՝ անդամ պետության, որն ակտիվորեն առաջ է մղում ՀԱՊԿ-ի միջազգային համագործակցությունը ՄԱԿ-ի և միջազգային այլ կազմակերպությունների ու կառույցների հետ», - հայտարարեց դեսպան Իմանբաևը:
Ուշագրավ է, որ հենց Ղազախստանի նախաձեռնությամբ է հիմնվել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի՝ խաղաղարարության զարգացման հարցերով հատուկ ներկայացուցչի ինստիտուտը:
Ղազախստանի դեսպանը նաև հաղորդեց, որ այս տարվա ընթացքում՝ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության շրջանակում ծրագրված են բազմաթիվ միջազգային միջոցառումներ, որոնք պետք է տեղի ունենան Երևանում, այդ թվում՝ հունիսին տեղի է ունենալու ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստը: Նախատեսված են նաև ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտաքին գործոց նախարարների խորհրդի և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների անվտանգության խորհրդի քարտուղարների խորհրդի նիստերը:
Հայաստանը նախագահում է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդում 2021-2022 թթ.:
2022 թ. հունվարի 5-ին, երբ Ղազախստանում մի քանի օր շարունակվող բողոքի ցույցերն արդեն վերաճել էին անկարգությունների և զինված բախումների, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որպես ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի խնդրանքով անհապաղ խորհրդակցություններ սկսեց ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների հետ Ղազախստանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ և արդեն հունվարի 6-ին տեղեկացրեց, որ Ղազախստանի նախագահի դիմումի հիման վրա որոշում է կայացվել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստան ուղարկել ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր՝ այդ երկրում իրավիճակի կայունացման և կարգավորման նպատակով:
Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագիրը ստորագրվել է 1992 թ. մայիսի 15-ին Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարների կողմից: Ավելի ուշ պայմանագրին են միացել նաև Ադրբեջանը, Բելառուսը և Վրաստանը: Պայմանագիրը ուժի մեջ է մտել մասնակից պետություններում հաստատման ընթացակարգերն անցնելուց հետո՝ 1994 թ. ապրիլի 20-ին: Սակայն հետագայում Ադրբեջանը, Վրաստանը և Ուզբեկստանը դուրս են եկել պայմանագրից:
2002 թ. մայիսի 14-ին Մոսկվայում Հավաքական անվտանգության խորհրդի ընդունած որոշմամբ ստեղծվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (կրճատ՝ ՀԱՊԿ), որին անդամակցում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման և ՀԱՊԿ-ի ստեղծման տարեդարձերի առիթով ԵՊՀ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնը «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտության և վերլուծության հասարակական կազմակերպության և Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հետ համատեղ այսօր՝ մայիսի 26-ին, կազմակերպել էր միջազգային մեծ գիտաժողով՝ «ՀԱՊԿ-ի ներկան եւ ապագան. Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 30-ամյակը և կազմակերպության ստեղծման 20-ամյակը» խորագրով: Գիտաժողովին մասնակցում էին ՀՀ-ում Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի դիվանագիտական ներկայացուցիչները, ՀՀ Ազգային ժողովի և Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները, ինչպես նաև գիտնականներ, փորձագետներ, վերլուծաբաններ, նախկին զինվորականներ Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից և Ռուսաստանից:

Казахстан поднимает вопрос о привлечении ОДКБ к миротворческой деятельности ООН
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) создавалась на протяжении тридцати лет как эффективный механизм многостороннего сотрудничества, имеющий большой потенциал для дальнейшего развития. Как сообщает корреспондент «Арменпресс», об этом на Международной конференции, посвященной 30-летию подписания Договора о коллективной безопасности, поздравив своих коллег с важной годовщиной, заявил чрезвычайный и полномочный посол Республики Казахстан в Республике Армения Болат Иманбаев.
«В сложившейся ситуации большое значение придается вопросам международной безопасности и стабильности. Это очень актуальный вопрос, в том числе и для Казахстана и Центральной Азии. В этом смысле ОДКБ является одним из важнейших инструментов координации сотрудничества и работы в области безопасности в нашем регионе», - сказал посол Казахстана.
Говоря о достижениях 30-летней деятельности ОДКБ, посол Иманбаев напомнил, что одной из главных задач организации является укрепление мира, международной и региональной безопасности, стабильности, защита независимости, территориальной целостности и суверенитета государств-членов по коллективному принципу. В данном контексте казахстанский дипломат с удовлетворением отметил факт эффективной работы постоянно действующих рабочих органов ОДКБ, различных уровней тесного взаимодействия, а также укрепление оборонного, правоохранительного, миротворческого и миротворческого потенциала организации.
«В целом Республика Казахстан выступает за создание условий, позволяющих реагировать на новые вызовы и угрозы в рамках международного права, решать вопросы раннего предупреждения и предотвращения возникающих угроз, устранения глубинных причин», - сказал он.
Казахстан уделяет особое внимание вопросам противодействия международному терроризму и экстремизму, незаконному обороту наркотиков, оружия, незаконной миграции, в том числе в контексте событий в Афганистане. С этой точки зрения посол Казахстана обратил внимание на ситуацию в Афганистане за последний год и вытекающие из нее возможные угрозы. По словам Болата Иманбаева, продолжающаяся активность группировок боевиков в Афганистане угрожает безопасности и стабильности государств-членов ОДКБ.
«В этой связи мы убеждены, что государства-члены ОДКБ должны учитывать все возможные угрозы, вытекающие из этого вопроса, и уделять больше внимания обеспечению безопасности южных рубежей Центральной Азии», - добавил Болат Иманбаев.
Еще одним важным приоритетом ОДКБ, на который обратил внимание посол Казахстана, является укрепление потенциала миротворческих сил организации.
Уместно, конечно, напомнить, что Организация Договора о коллективной безопасности впервые на практике показала свой потенциал на этом поприще в 2022 году. Во время январских политических потрясений в Казахстане. И теперь Казахстан, член организации, по словам посла Иманбаева, считает, что пора ставить вопрос о привлечении ОДКБ к миротворческой деятельности Организации Объединенных Наций (ООН).
«Данный шаг укрепит юридическое лицо ОДКБ, обеспечит практику участия организации в международных операциях по поддержанию и защите мира. Это направление также соответствует одному из приоритетов председательства Армении в организации в этом году, государства-члена, активно содействующего международному сотрудничеству ОДКБ с другими организациями и структурами ООН», - сказал посол Иманбаев.
Примечательно, что институт Генерального секретаря ОДКБ, специального представителя по мирному развитию был создан по инициативе Казахстана.
Посол Казахстана также сообщил, что в этом году в рамках председательства Республики Армения в ОДКБ в Ереване запланированы многочисленные международные мероприятия, в том числе заседание Парламентской ассамблеи ОДКБ, которое состоится в июне. Также запланированы заседания Совета министров иностранных дел государств-членов ОДКБ и Совета секретарей Советов безопасности государств-членов ОДКБ.
Армения председательствует в Совете коллективной безопасности ОДКБ в 2021-2022 гг.
5 января 2022 года, когда протесты в Казахстане, длившиеся уже несколько дней, переросли в массовые беспорядки и вооруженные столкновения, премьер-министр РА Никол Пашинян в качестве председателя Совета коллективной безопасности ОДКБ, по просьбе президента Казахстана Касым-Жомарт Токаева, немедленно приступил к консультациям с руководством ОДКБ. 6 января он сообщил, что на основании заявления президента Казахстана принято решение об отправке коллективных миротворческих сил ОДКБ в Казахстан на ограниченный срок для стабилизации ситуации в стране.
Договор о коллективной безопасности был подписан 15 мая 1992 года в Ташкенте, столице Узбекистана, лидерами Армении, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана. Позднее к соглашению присоединились Азербайджан, Беларусь и Грузия. Договор вступил в силу 20 апреля 1994 года после ратификационных процедур в государствах-членах. Однако позже Азербайджан, Грузия и Узбекистан вышли из соглашения.
14 мая 2002. в Москве решением Совета коллективной безопасности была создана Организация Договора о коллективной безопасности (сокращенно ОДКБ), в которую входят Армения, Беларусь, Россия, Казахстан, Киргизия и Таджикистан.
Сегодня, 26 мая, Центр российских исследований факультета международных отношений ЕГУ в сотрудничестве с НОО «Интеграция-Развитие», Евразийским экспертным клубом по случаю годовщины подписания Договора о коллективной безопасности организовал Международную конференцию «Настоящее и будущее ОДКБ. 30-летие Договора о коллективной безопасности и 20-летие создания организации ОДКБ». В конференции приняли участие дипломаты России, Казахстана, Беларуси, представители Национального собрания РА, Министерства обороны, а также ученые, эксперты, аналитики, бывшие военнослужащие Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и России.