Արցախի պատվիրակությունը հանդիպել է Լիբանանի ՀՅԴ կենտրոնական գրասենյակի անդամների և լիբանանահայերի հետ. անդրադարձել են ԼՂ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակին
Արցախի պատվիրակությունը հանդիպել է Լիբանանի ՀՅԴ կենտրոնական գրասենյակի
անդամների և լիբանանահայերի հետ. անդրադարձել են ԼՂ-ի շուրջ ստեղծված
իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեյրութում մայիսի 25-ին  տեղի է ունեցել  Արցախի պատվիրակության հանդիպումը Լիբանանի ՀՅԴ կենտրոնական գրասենյակի անդամների և լիբանանահայերի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի ԱԺ-ից, հանդիպմանը ներկա են եղել Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Շահե արքեպիսկոպոս Փանոսյանը,  2022թ. մայիսի 15-ին ընտրված հայ պատգամավորներ, գործող ու նախկին նախարարներ։
Արթուր Թովմասյանը ելույթով հանդես է եկել  լիբանանահայ համայնքի առջև՝ ընդգծելով Լիբանանի ցուցաբերած  անսահման աջակցությունը ինչպես 1915-1922 թթ Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ ժողովրդին,այնպես էլ արցախահայությանը։
Անդրադառնալով մայիսի 25-ին Ստեփանակերտում կայացած Անվտանգության խորհրդի նիստին՝ Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավարը վերահաստատել է նախագահի որոշումը, որ Արցախի իշխանությունների և ժողովրդի համար խիստ անընդունելի է ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարության մեջ տեղ գտած «Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը ապահովելու մասին» ձևակերպումը։ ԱԺ նախագահը նույնպես շեշտել է, որ այդ ձևակերպումը չի արտահայտում անցած 30 տարիների ընթացքում միջազգային հանրության համար հստակ ձևակերպված արցախահայության պահանջներն ու ձգտումները, որոնց հիմքում դրված էր ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը։
ԱԺ նախագահը վստահորեն  հայտարարել է, որ Արցախի ապագան հնարավոր է բացառապես Ադրբեջանի կազմից դուրս։ Արցախի նախագահի արտահայտած  մտքերն, ըստ Արթուր Թովմասյանի, համահունչ են Արցախի խորհրդարանի 4 +1 խմբակցությունների հրապարակած վերջին հայտարարություններին։
Արթուր Թովմասյանը  լիբանանահայ համայնքին է ներկայացրել Արցախի հետպատերազմյան իրողություններից բխած իրավիճակը, ընդգծել, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունների գերխնդիրն է՝ օր առաջ լուծել բռնի տեղահանված արցախցիների բնակարանային և սոցիալական խնդիրները։
Խորհրդարանի ղեկավարն  անդրադարձել է նաև 2020 թ. պատերազմի ընթացքում Արցախի ԱԺ-ի գումարած նիստերին, ինչպես նաև տասնյակ պետությունների քաղաքների կողմից Արցախի անկախության ճանաչմանը, ԱԺ հայտարարություններին։
Իր խոսքում Ազգային ժողովի նախագահն առանձնահատուկ կարևորել է Արցախում ռուս խաղաղապահ ուժերի դերակատարությունը. «Արցախի ժողովրդի անվտանգության հուսալի երաշխավորներ  են  Արցախի Պաշպանության բանակը  և ռուս խաղաղապահ զորակազմը»։
Հանդիպման վերջում պատվիրակության պատվին կազմակերպվել էր համերգ, որի ընթացքում հնչել են հայրենասիրական, հատկապես՝ Արցախին նվիրված երգեր։

Делегацию Арцаха приняли в Центральном офисе АРФД Ливана: обсуждалась ситуация вокруг Нагорного Карабаха
Делегацию Арцаха приняли в Центральном офисе АРФД Ливана: обсуждалась ситуация
вокруг Нагорного Карабаха
25 мая в Бейруте делегация Республики Арцах в Центральном офисе АРФД в Ливане встретилась с ливанскими армянами и с членами АРФД.
Как сообщили «Арменпресс» в Национальном собрании Арцаха, на встрече присутствовал предводитель Армянской епархии Ливана Его Преосвященство архиепископ Шаге Паносян, армянские депутаты Парламента Ливана, избранные 15 мая 2022 г., действующие и бывшие министры.
Артур Товмасян выступил с речью перед армянской общиной Ливана, подчеркнув безграничную поддержку Ливана как армянскому народу, спасшемуся от Геноцида армян 1915-1922 гг., так и армянам Арцаха.
Касаясь заседания Совета безопасности 25 мая в Степанакерте, спикер Парламента Республики Арцах подтвердил решение президента о том, что формулировка «Обеспечение прав и безопасности этнического армянского населения Карабаха» в заявлении председателя СЕ Шарля Мишеля крайне неприемлема для народа Арцаха. Председатель НС также подчеркнул, что эта формулировка не выражает четко сформулированных для международного сообщества в течение последних 30 лет требований и чаяний арцахских армян, которые основывались на праве народов на самоопределение.
Председатель НС с уверенностью заявил, что будущее Арцаха возможно лишь вне Азербайджана. Высказанные президентом Арцаха мысли, по словам Артура Товмасяна, созвучны последним заявлениям фракций Парламента Арцаха.
Артур Товмасян представил армянской общине Ливана ситуацию, вытекающую из послевоенных реалий Арцаха, подчеркнул, что главная задача властей Республики Арцах - как можно раньше решить жилищные и социальные проблемы вынужденных переселенцев Арцаха.
Глава Парламента коснулся заседаний Национального собрания Арцаха в дни войны 2020 года, а также признания независимости Арцаха городами десятков государств.
В своем выступлении спикер НС особо подчеркнул роль российских миротворческих сил в Арцахе: «Армия обороны Арцаха и российские миротворческие войска являются надежными гарантами безопасности народа Арцаха».
В конце встречи в честь делегации был организован концерт, в ходе которого звучали патриотические песни и песни, посвященные Арцаху.