Ուկրաինայում գործողության սկզբից ի վեր 16 անգամ աճել է Ղազախստանում ԱՆՀ ստացած ռուսաստանցիների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողությունն սկսվելուց ի վեր Ղազախստանում անհատական նույնականացման համար (ԱՆՀ) Է ստացել Ռուսաստանի 35 հազար 782 քաղաքացի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս» գործակալությանը հաղորդել են Ղազախստանում ՆԳ նախարարությունում:
Անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանում Ղազախստանում ԱՆՀ Է ստացել 2230 ռուսաստանցի, այսինքն՝ 16 անգամ պակաս: Ուկրաինայի այն քաղաքացիների թիվը, որոնք Ղազախստանի ԱՆՀ են ստացել 2022 թվականի մարտից մինչեւ ներկա ժամանակներս, կազմում Է 637, հավելել են ՆԳՆ-ում:
2021 թվականի համապատասխան ժամանակաշրջանում ղազախական ԱՆՀ Է ստացել 213 ուկրաինացի, այսինքն՝ կրկնակի պակաս: Առանց ԱՆՀ-ի քաղաքացիները, իրավական անձինք հնարավորություն չունեն դիմելու Ղազախստանի պետական մարմիններին՝ քաղաքացիական կացության ակտեր գրանցելու, այն բանկերում եւ կազմակերպություններում բանկային հաշիվներ բացելու ու վարելու համար, որոնք իրականացնում են առանձին տեսակի բանկային գործառնություններ, վճարումներ ու փոխանցումներ կատարելու համար եւ այլն:
Փետրվարի 24-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել Է Ուկրաինայում «հատուկ ռազմական գործողություն» սկսելու մասին: Արեւմուտքը Ռուսաստանին պատասխանել Է լայնածավալ պատժամիջոցներով:

С начала операции на Украине в 16 раз выросло число россиян, получивших ИИН в Казахстане
С начала военной спецоперации России на Украине индивидуальный идентификационный номер (ИИН) в Казахстане получили 35 782 граждан России. Как передает Арменпресс, об этом сообщили агентству "Интерфакс" в МВД Казахстана.
За аналогичный период прошлого года ИИН в Казахстане получили 2 230 россиян, то есть в 16 раз меньше.
Число граждан Украины, получивших казахстанский ИИН с марта 2022 года и по настоящее время – 637, добавили в МВД. За аналогичный период 2021 года казахстанский ИИН получили 213 украинцев, то есть втрое меньше.
Без ИИН граждане, юридические лица, не имеют возможности обращаться в госорганы Казахстана за регистрацией актов гражданского состояния, открытия и ведения банковских счетов в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществлении платежей, переводов и т.д.
24 февраля президент РФ Владимир Путин объявил о начале "специальной военной операции" на Украине. Запад ответил России масштабными санкциями.