Նիդեռլանդները Գերմանիային եւ Ֆրանսիային զիջումների կոչ Է արել հանուն ԵՄ-ի շահերի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան եւ Ֆրանսիան պետք Է իրենց արտաքին քաղաքական ուղեգծում զիջումներ անեն՝ Եվրամիության շահերը պաշտպանելու համար: Մայիսի 25-ին այդ մասին հայտարարել Է Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտտեն՝ հանդես գալով Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ֆրանիսիան, Գերմանիան պետք Է իրենց դիրքերը զիջեն այն հարցում, ինչ վերաբերում Է արտաքին քաղաքաան ուղեգծին, որովհետեւ եթե նրանք պաշտպանեն սոսկ իրենց դիրքորոշումներն, ապա ԵՄ-ի համար դժվար կլինի հանդես գալ միասնական ճակատով,- նշել Է նա:- Կարծում եմ, որ դա ամենամեծ մարտահրավերն Է մեզ համար»:«Ես չեմ ասում այն մասին, թե երկրները չպետք Է հետեւեն իրենց քաղաքականությանը, բայց մեզ անհրաժեշտ Է հանդես գալ միասնական ճակատով, իսկ դա նշանակում Է, որ մենք պետք Է ավելի շատ համակարգենք մեր ջանքերը»,- ընդգծել Է Ռյուտտեն:
Եվրամիությունն իսկական աշխարհաքաղաքական խաղորդ դառնալու համար Միությանը, վարչապետի կարծիքով, նաեւ  անհրաժեշտ Է «ավելի շատ միջոցներ ներդնել պաշտպանության բնագավառում եւ այդ ոլորտում ծախսերը բարձրացնել առնվազն մինչեւ համախառն ներքին արդյունքի 2 տոկոսը»: Բացի դրանից, գտնում Է Հոլանդիայի կառավարության ղեկավարը, ԵՄ-ն պետք Է ամրապնդի ներքին շուկան, ձեռնարկի տնտեսության բարենորոգման եւ ազատականացման միջոցներ՝ ներուժը լիովին բանալու հնարավորությունների ստեղծման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Нидерланды призвали Германию и Францию идти на уступки ради интересов ЕС
Германия и Франция должны идти на уступки в своем внешнеполитическом курсе, чтобы соблюдать интересы ЕС. Как передает Арменпресс, об этом заявил в среду премьер-министр Нидерландов Марк Рютте, выступая на Всемирном экономическом форуме в Давосе.
"Франция, Германия должны уступить свои позиции в том, что касается внешнеполитического курса, потому что если они будут отстаивать только свои позиции, то ЕС будет сложно выступать единым фронтом, - отметил он. - Считаю, что это самой большой вызов для нас". "Я не говорю о том, что страны не должны придерживаться своей политики, но нам нужно выступать единым фронтом, а это означает, что мы должны больше координировать наши усилия", - подчеркнул Рютте.
Чтобы ЕС стал настоящими геополитическим игроком, сообществу, по мнению премьера, также необходимо "вкладывать больше средств в оборону и повысить расходы на эту сферу как минимум до 2% от ВВП". Кроме того, считает глава голландского правительства, ЕС должен укреплять внутренний рынок, принимать меры по реформированию и либерализации экономики, чтобы полностью раскрыть потенциал.