Տայվանի շուրջ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը չի փոխվել. Բայդեն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը վերստին հաստատել Է, որ Տայվանի շուրջ Վաշինգտոնի դիրքորոշումը չի փոխվել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում Է «Կիոդո» գործակալությունը: Նախօրյակին Տոկիոյում Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի հետ գագաթնաժողովի արդյունքների շուրջ կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում Բայդենը հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ Է ռազմական մասնակցություն ունենալ Տայվանի պաշտպանության գործում «ի դեպս ներխուժման» եւ միակողմանի կարգով նրա ստատուս-քվոն փոխելու փորձերի:
Ավելի ուշ, ինչպես հաղորդել Է NBC հեռուստաալիքը, Սպիտակ տունը պարզաբանել Է, որ Բայդենը, խոսելով Տայվանի պաշտպանության գործում ռազմական մասնակցությանը պատրաստ լինելու մասին, նկատի Է ունեցել զենքի մատակարարումները կղզու ինքնապաշտպանության համար: ՉԺՀ-ի ԱԳՆ-ն տայվանյան հարցում հայտարարությունների եւ գործողությունների զգուշության կոչ Է արել ԱՄՆ-ին, ընդգծելով, որ Տայվանը ՉԺՀ-ի անքակտելի մասն Է, եւ Չինաստանը «վճռական գործողություններ կձեռնարկի իր ինքնիշխանության եւ անվտանգության շահերի պաշտպանության համար»:
Ֆոտոսեսիայի ընթացքում, որը տեղի Է ունեցել անվտանգությանը նվիրված քառակողմ երկխոսության մեջ մտնող երկրների (Quad-ԱՄՆ, Ճապոնիա, Ավստրալիա եւ Հնդկաստան) ղեկավարների գագաթնաժողովի արդյունքների շուրջ, լրագրողները Բայդենին հարցրել են, թե չի փոխվել արդյոք ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը Տայվանի հարցի վերաբերյալ: Դրան ԱՄՆ-ի նախագահը բացասական պատասխան Է տվել: «Մեր դիրքորոշումը բացարձակապես չի փոխվել: Ես այդ մասին ասել եմ, երբ երեկ հանդես եկա հայտարարությամբ»,-ասել Է Բայդենը, պատասխանելով լրագրողի նոր հարցին, թե ԱՄՆ-ն արդյոք զինվորականներ կուղարկի Տայվան Չինաստանի ներխուժման դեպքում, նշում Է  «Կիոդո» գործակալությունը:
ՉԺՀ-ի կենտրոնական կառավարության եւ նրա կղզի նահանգի միջեւ պաշտոնական հարաբերություններն ընդհատվել են 1949 թվականին այն բանից հետո, երբ Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության հետ քաղաքացիական պատերազմում պարտություն կրած Գոմինդանի ուժերը՝ Չան Կայշիի գլխավորությամբ, տեղափոխվեցին Տայվան: Կղզու եւ մայրցամաքային Չինաստանի միջեւ գործնական եւ ոչ պաշտոնական շփումները վերսկսվել են 1980-ական թվականների վերջերին:
1990-ական թվականների սկզբից կողմերն սկսել են շփվել ոչ կառավարական կազմակերպությունների՝ Տայվանի նեղուցով հարաբերությունների զարգացման Պեկինի ասոցիացիայի եւ նեղուցի միջոցով փոխանակումների Տայբեյի հիմնադրամի միջոցով: Ավելի վաղ կղզու պաշտպանության նախարար Ցյու Գոչժենը հայտարարել Է, որ եթե պատերազմ սկսվի Չինաստանի եւ Տայվանի միջեւ, անկախ այն բանից, թե ով կհաղթի, այն կավարտվի երկու կողմերի համար ողբերգությամբ: Նա ընդգծել Է, որ «ոչ ոք պատերազմ չի ցանկանում», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Байден вновь заявил, что позиция США по Тайваню не изменилась
Президент США Джо Байден вновь подтвердил, что позиция Вашингтона по Тайваню не изменилась,  как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Киодо.
Накануне в ходе совместной пресс-конференции по итогам саммита с премьер-министром Японии Фумио Кисидой в Токио Байден заявил о готовности США к военному участию в защите Тайваня "на случай вторжения" и попыток изменить его статус-кво в одностороннем порядке. Позже, как сообщил телеканал NBC, Белый дом разъяснил, что Байден, говоря о готовности к военному участию в защите Тайваня, имел в виду поставки оружия для самообороны острова.
МИД КНР призвал США к осторожности в высказываниях и действиях по тайваньскому вопросу, подчеркнув, что Тайвань является неотъемлемой частью территории КНР и Китай предпримет "решительные действия для защиты своего суверенитета и интересов безопасности".
В ходе фотосессии по итогам саммита лидеров стран, входящих в четырехсторонний диалог по безопасности (Quad – США, Японии, Австралии и Индии), журналисты спросили Байдена, не изменилась ли позиция США по тайваньскому вопросу. На это президент США ответил отрицательно.
"Наша позиция не изменилась абсолютно. Я сказал об этом, когда выступал с заявлением вчера", - заявил Байден в ответ на новый вопрос журналистов, направит ли США военных на Тайвань в случай вторжения Китая, отмечает Киодо.
Официальные отношения между центральным правительством КНР и его островной провинцией прервались в 1949 году, после того как потерпевшие поражение в гражданской войне с компартией Китая силы Гоминьдана во главе с Чан Кайши перебрались на Тайвань. Деловые и неформальные контакты между островом и материковым Китаем возобновились в конце 1980-х годов. С начала 1990-х годов стороны стали контактировать через неправительственные организации – пекинскую Ассоциацию развития отношений через Тайваньский пролив и тайбэйский Фонд обменов через пролив.
Ранее министр обороны острова Цю Гочжэн заявил, что если начнется война между Китаем и Тайванем, независимо от того, кто победит, она закончится трагедией для обеих сторон. Он подчеркнул, что "никто не хочет войны".