Խարկովում հանել են Ալեքսանդր Նեւսկու հուշարձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խարկովում հանել են Նովգորոդի իշխան, Կիեւի մեծ իշխան, զորահրամանատար, Ռուս ուղղափառ եկեղեցու սուրբ Ալեքսանդր Նեւսկու հուշարձանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ՈւՆԻԱՆ գործակալությունը:
«Ապառուսականացումը շարունակվում Է: Խարկովում հանել են Ալեքսանդր Նեւսկու հուշարձանը»,-ասվում Է տեսանյութին կից գրության մեջ, որը զետեղված Է ՈւՆԻԱՆ-ի Telegram-ալիքում: 18-վայրկյան տեւողությամբ տեսահոլովակի կադրերում պատկերված Է, թե ինչպես են հուշարձանը պատվանդանի վրայից քաշում-տանում բեռնատարի օգնությամբ: Հուշարձանը տեղադրել են 2004 թվականին, Խարկովի 350-ամյակին նվիրված տոնակատարության կապակցությամբ անցկացված հանդիսությունների ժամանակաշրջանում:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ավելի վաղ հայտարարել Է, որ Կիեւի իշխանություններն անցկացնում են ռուսախոս բնակչության հարկադրական ասիմիլյացիա: Նա նշել Է, որ Ռուսաստանը ցանկանում Է Ուկրաինան տեսել բարեկամական, առանց արգելքի ռուսաց լեզվի եւ ռուսական մշակույթի նկատմամբ: Ավելի վաղ ռադիո Sputnik-ը հաղորդել Էր, որ քրեական գործ Է բացվել Խորհրդային Միության մարշալ Գեորգի Ժուկովի՝ Խարկովում կանգնեցված հուշարձանը հանելու փաստով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Харькове снесли памятник Александру Невскому
В Харькове снесли памятник князю Новгородскому, великому князю Киевскому, полководцу, святому Русской православной церкви Александру Невскому Александру Невскому, передает агентство УНИАН.
"Дерусификация продолжается. В Харькове снесли памятник Александру Невскому", – говорится в подписи под видео, размещенным в Telegram-канале УНИАН.
На кадрах 18-секундного видеоролика можно увидеть, как памятник стаскивают с постамента с помощью грузовика.
Памятник установили в 2004 году в период торжеств по случаю празднования 350-летия Харькова,сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров ранее заявлял, что киевские власти проводят принудительную ассимиляцию русскоговорящего населения. Он отмечал, что Россия хочет видеть Украину дружественной, без запрета на русский язык и русскую культуру.
Ранее радио Sputnik сообщило об открытии уголовного дела по факту сноса памятника маршалу Советского Союза Георгию Жукову в Харькове.