ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել Է, որ մեկ օրում «Ազովստալում» 771 զինվոր Է հանձնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ազով» ազգայնական ստորաբաժանման ավելի քան 770 զինվոր Է գերի հանձնվել անցած օրը Մարիուպոլի «Ազովստալ» գործարանում, ընդամենը զենքը վայր Է դրել արդեն 1 730 մարդ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 19-ին այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը:
«Անցած օրը շրջափակված «Ազովստալ» մետաղագործական կոմբինատում գերի Է հանձնվել «Ազով» ազգայնական ստորաբաժանման 771 զինվոր: Ընդամենը մայիսի 16-ից գերի Է հանձնվել 1 730 զինվոր, այդ թվում 80 վիրավոր»,- ասել Է Կոնաշենկովը: Ստացիոնար բուժման կարիք ունեցող բոլոր մարդիկ բժշկական օգնություն են ստանում Նովոազովսկի եւ Դոնեցկի բժշկական հիմնարկություններում, ճշգրտել Է նա:
Մայիսի 17-ին ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել Էր «Ազովստալ» գործարանում շրջափակված ուկրաինացի զինառայողների գերի հանձնվել սկսելու մասին: Քաղաքի համար մարտերը շարունակվել են երկու ամիս եւ ավարտվել Ռուսաստանի եւ Դոնեցկի ուժերի հաղթանակով: Ապրիլի 21-ին ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրաման Է տվել հրաժարվել գործարանը գրոհելուց եւ շրջափակել ձեռնարկությունը: Այդ պահին «Ազովստալում», ռուս զինվորականների տեղեկատվությամբ, մնացել Էր ավելի քան 2 հազար մարդ՝ քաղաքի սկզբնական կայազորի մոտավորապես մեկ երրորդը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Минобороны РФ сообщило, что за сутки на "Азовстали" сдался 771 боевик
Свыше 770 боевиков националистического подразделения "Азов" сдались в плен на заводе "Азовсталь" в Мариуполе за прошедшие сутки, всего сложили оружие уже 1 730 человек. Об этом сообщил в четверг журналистам официальный представитель Минобороны РФ Игорь Конашенков.
"За прошедшие сутки на заблокированном металлургическом комбинате "Азовсталь" в Мариуполе в плен сдался 771 боевик националистического подразделения "Азов". Всего с 16 мая в плен сдались 1 730 боевиков, в том числе 80 раненых", - сказал Конашенков.
Все нуждающиеся в стационарном лечении получают помощь в медицинских учреждениях в Новоазовске и Донецке, уточнил он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Во вторник Министерство обороны РФ сообщило о начале сдачи в плен националистов и украинских военнослужащих, заблокированных на заводе "Азовсталь".
Бои за город продолжались почти два месяца и завершились победой российских и донецких сил. 21 апреля президент РФ Владимир Путин поздравил министра обороны Сергея Шойгу с полным освобождением Мариуполя. Тогда же глава государства приказал отказаться от штурма завода и заблокировать предприятие "так, чтобы муха не пролетела". К тому моменту на "Азовстали", по информации российских военных, оставались более 2 тыс. человек - примерно треть изначального гарнизона города.