Հայաստանը մշտապես ջանքեր է գործադրում Իրանի համար դեպի ԵԱՏՄ դարպաս դառնալու․փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը մշտապես ջանքեր է գործադրում  բարեկամ Իրանի համար դարպաս դառնալու դեպի ԵԱՏՄ շուկա։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի ընթացում այս մասին ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ Իրանի հետ երկկողմ հարաբերությունները մեծ կարևորություն ունեն Հայաստանի  համար։  «Իրանը առևտրային կարևոր, հուսալի և վստահելի գործընկեր է մեզ համար։ Մեր երկու երկրների կառավարությունները  անհրաժեշտ կամք և հետևողականություն պետք է դրսևորեն  զարգացնելու մեր միջպետական հարաբերությունները ամենատարբեր ոլորտներում»,-ասաց նա՝ կարևորելով երկու երկրների միջև էներգետիկ և տրանսպորտի բնագավառներում փոխադարձ համագործակցությունը։
Գրիգորյանը նշեց, որ Հայաստանը և Իրանը մշտապես կարևորել են գործարարների միջև համագործակցության խթանումը։
«Նիստի շրջանակներում տեղի է ունենալու հայ և իրանցի գործարարների համաժողով։ Տնտեսական այս կարևոր միջոցառումը հարթակ կդառնա հայ- իրանական գործարար կապերի խթանման համար»,-հավելեց նա։
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 16-րդ նիստը կայացել էր Թեհրանում 2019 թվականին, որը նախագահել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանը:

Армения прилагает усилия, чтобы стать для Ирана воротами на рынок ЕАЭС: вице- премьер
Армения постоянно прилагает усилия, чтобы стать для дружественного Ирана воротами на рынок ЕАЭС. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе 17-го заседания Совместной межправительственной комиссии между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян.
По его словам, двусторонние отношения с Ираном имеют большое значение для Армении. «Иран для нас является важным, надежным и заслуживающим доверия торговым партнером. От правительств наших двух стран требуется необходимая воля и последовательность для развития наших межгосударственных отношений в различных сферах», - сказал он, подчеркнув важность взаимного сотрудничества двух стран в сферах энергетики и транспорта.
Григорян отметил, что Армения и Иран всегда придавали важное значение стимуляции сотрудничества между бизнесменами.
«В рамках заседания состоится армяно-иранский бизнес-форум. Это важное экономическое событие станет площадкой для продвижения армяно-иранских деловых отношений», - добавил он.