Կարեն Գիլոյանն ընդունել է գեղասահքի լեգենդար մարզիչ Ալեքսեյ Միշինին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ընդունել է գեղասահքի ռուս լեգենդար մարզիչ Ալեքսեյ Միշինին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ալեքսեյ Միշինը Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի հրավերով մայիսի 1-ից իր թիմի հետ ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոցում: Նա նաև վարպետության դասեր և մարզումներ է իրականացնում տարբեր տարիքի հայ գեղասահորդների հետ:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը, ողջունելով հյուրերին, կարևորել է նմանօրինակ հավաքների և վարպետության դասերի դերը, քանի որ, Կարեն Գիլոյանի խոսքով, մեր մարզիչները, այնուամենայնիվ, որակավորման բարձրացման խնդիր ունեն. «Վստահ եմ՝ Ձեր այցը կխթանի նաև մեր մարզիչների մասնագիտական աճը և կունենա դրական ազդեցություն, ինչպես նաև կօգնի բարելավել հետագա արդյունքները»:
81-ամյա մասնագետն ընդգծել է՝ տպավորված է հայ երեխաներով. «Հրաշալի երեխաներ ունեք: Հայերը միշտ էլ իրենց ուրույն տեղն են ունեցել գեղասահքում: Պատահական չէ, որ ձմեռային օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Նեյթան Չենի մարզիչը հայ է՝ Ռաֆայել Հարությունյանը: Գիտեմ, որ միջազգային ֆեդերացիայի տարբեր կոմիտեներում էլ ներգրավված են հայ մասնագետներ և էական ազդեցություն ունեն մարզաձևի զարգացման վրա»:
Ռուս անվանի մարզչին տպավորել են նաև Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոցի պայմանները: Այդուհանդերձ, մասնագետի դիտարկմամբ՝ Հայաստանում ավելի մեծ թվով սահադաշտերի առկայության դեպքում ավելի շուտ հնարավոր կլիներ հաջողություններ գրանցել: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ևս կարևորել է այդ խնդիրը:
Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանի խոսքով՝ երեխաները մեծ ոգևորությամբ են մասնակցում Ալեքսեյ Միշինի և նրա թիմում ընդգրկված մյուս մարզիչների հետ մարզումներին, ովքեր պատանի գեղասահորդների հետ աշխատում են ցատկերի, պտույտների կատարելագործման ուղղությամբ, նաև տեխնիկական աշխատանք են տանում սահադաշտից դուրս. «Երեխաները շատ ոգևորված են: Ամեն օր չէ, որ նմանօրինակ մասնագետների հետ աշխատելու հնարավորություն ունեն»:
Նշենք՝ Ալեքսեյ Միշինի գլխավորությամբ երևանյան հավաքին մասնակցում են մենասահքի աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն, թիմային պայքարում աշխարհի չեմպիոն Ելիզավետա Տուկտամիշևան, Փհենչան-2018 ձմեռային օլիմպիական խաղերի թիմային պայքարի փոխչեմպիոն, աշխարհի չեմպիոն, տղամարդկանց մենասահքի աշխարհի և Եվրոպայի բրոնզե մեդալակիր Միխայիլ Կոլյադան, Ռուսաստանի հավաքականի այլ մարզիկներ:
ՌԴ գեղասահքի թիմն այսօր՝ մայիսի 11-ին, կավարտի երևանյան հավաքն ու հայ գեղասահորդների հետ մարզումները:

Карен Гилоян принял легендарного тренера по фигурному катанию Алексея Мишина
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян принял легендарного российского тренера по фигурному катанию Алексея Мишина.
Как сообщает «Арменпресс», Алексей Мишин со своей командой с 1 мая по приглашению Федерации фигурного катания Армении проводит учебно-тренировочные сборы в Ереванской хоккейной школе фигурного катания. Он также проводит мастер-классы и тренировки с армянскими фигуристами разных возрастных групп.
На встрече присутствовала и президент Федерации фигурного катания Армении Меланья Степанян.
Приветствуя гостей, заместитель министра ОНКС подчеркнул значение подобных сборов и мастер-классов, поскольку, по словам Карена Гилояна, у наших тренеров, тем не менее, есть проблема повышения квалификации. «Уверен, что Ваш визит будет стимулировать профессиональный рост наших тренеров, окажет положительное влияние и поможет улучшить дальнейшие результаты».
81-летний специалист подчеркнул, что его впечатлили армянские дети. «У вас замечательные дети. Армяне всегда занимали особое место в фигурном катании. Неслучайно тренером чемпиона зимних Олимпийских игр Натана Чена является армянин Рафаэль Арутюнян. Я знаю, что армянские специалисты участвуют в различных комитетах Международной федерации и оказывают значительное влияние на развитие спорта».
Впечатлили известного российского тренера и условия Ереванской школы фигурного катания и хоккея. Однако, по мнению эксперта, если бы в Армении было больше катков, можно было бы и раньше добиться успеха. Заместитель министра также посчитал это важным условием достижения успехов.
По словам президента Федерации фигурного катания Армении Меланьи Степанян, дети  тренируются и с Алексеем Мишиным и с другими тренерами из его команды, которые работают с юными фигуристами над совершенствованием прыжков и поворотов, а также берут на себя и техническую работу вне катка. «Дети очень воодушевлены. Не каждый день появляется возможность работать с такими специалистами».
Отметим, что вместе с Алексеем Мишиным в ереванских сборах участвуют чемпионка мира и Европы по одиночному катанию, чемпионка мира в командной борьбе Елизавета Туктамишева, вице-чемпион командной борьбы зимних Олимпийских игр Пхенчхан-2018, чемпион мира, бронзовый призер мира и Европы по мужскому одиночному катанию Михаил Коляда и другие спортсмены сборной России.
Сегодня, 11 мая, сборная России по фигурному катанию завершает ереванские сборы и тренировки с армянскими фигуристами.