Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են տնտեսական և անվտանգության ոլորտների հարցերի լայն շրջանակ
Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են տնտեսական և
անվտանգության ոլորտների հարցերի լայն շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Raisina Dialogue» համաժողովին մասնակցելու նպատակաով Նյու Դելիում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 25-ին հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարարներ Միրզոյանն ու Ջայշանկարը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի կապակցությամբ: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հնդկաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է։
«Զրուցակիցները քննարկել են 2021թ․ աշնանը Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի` Հայաստան կատարած այցի արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։ Անդրադարձ է կատարվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ավիացիայի, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարներին: Կողմերն ընդգծել են անցած ամիսներին կատարված աշխատանքների արդյունավետությունը  և երկուստեք պատրաստակամություն հայտնել հետևողականորեն շարունակել փոխգործակցության խորացումը։
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Հնդկաստան է այցելում Հայաստանի գործարար և ներդրումային շրջանակների ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ, որոնց հանդիպումները իրենց հնդիկ գործընկերների հետ լրացուցիչ խթան կհանդիսանա մեծ ներուժ ունեցող հայ-հնդկական առևտրատնետեսական համագործակցության ակտիվացման համար։
Անդրադարձ է կատարվել տրանսպորտային կոմունիկացիաների ոլորտում համագործակցության խորացման հեռանկարներին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ քննարկվել են նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր:
Հայկական կողմը ներկայացրել է հարավկովակասյան տարածաշրջանում  ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Ադրբեջանի հետ խաղաղության համապարփակ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ։ Նախարար Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Հնդկաստանի դիրքորոշման վերաբերյալ։ Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը խաղաղ գործընթացի առաջմղման գործում:
Նշվում է, որ նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի ԱԳ նախարարը վերահաստատել է ՀՀ աջակցությունը Հնդկաստանին` Ջամմուի և Քաշմիրի հարցում:

Состоялась встреча глав МИД Армении и Индии
Находящийся с рабочим визитом в Нью-Дели министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 25 апреля встретился с министром иностранных дел Индии Субраманьямом Джайшанкаром.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Мирзоян и Джайшанкар выразили удовлетворение высоким уровнем политического диалога между двумя странами. Арарат Мирзоян подчеркнул, что укрепление отношений с Индией является одним из приоритетов внешней политики Армении.
Собеседники обсудили процесс реализации договоренностей, достигнутых в результате визита министра иностранных дел Индии в Армению осенью 2021 года. Были затронуты перспективы дальнейшего развития отношений в сферах информационных технологий, авиации, образования, культуры, туризма и др. Стороны подчеркнули эффективность проделанной за последние месяцы работы и выразили взаимную готовность к дальнейшему углублению сотрудничества.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что находится с визитом в Индии в сопровождении представителей деловых и инвестиционных кругов Армении, встречи которых с их индийскими коллегами станут дополнительным импульсом для активизации армяно-индийского торгово-экономического сотрудничества.
Были затронуты перспективы углубления сотрудничества в сфере транспортных коммуникаций.
Также были обсуждены вопросы, касающиеся региональной и международной безопасности и стабильности.
Армянская сторона представила ситуацию в регионе Южного Кавказа и позицию Армении по процессам, направленным на установление регионального мира и стабильности, переговоров по всеобъемлющему мирному соглашению с Азербайджаном. Министр Мирзоян выразил удовлетворение позицией Индии по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Была подчеркнута посредническая роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в продвижении мирного процесса.
Министр Мирзоян также проинформировал собеседника о развитии процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.