Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են տնտեսական և անվտանգության ոլորտների հարցերի լայն շրջանակ
Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են տնտեսական և
անվտանգության ոլորտների հարցերի լայն շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Raisina Dialogue» համաժողովին մասնակցելու նպատակաով Նյու Դելիում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 25-ին հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարարներ Միրզոյանն ու Ջայշանկարը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի կապակցությամբ: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հնդկաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է։
«Զրուցակիցները քննարկել են 2021թ․ աշնանը Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի` Հայաստան կատարած այցի արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։ Անդրադարձ է կատարվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ավիացիայի, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարներին: Կողմերն ընդգծել են անցած ամիսներին կատարված աշխատանքների արդյունավետությունը  և երկուստեք պատրաստակամություն հայտնել հետևողականորեն շարունակել փոխգործակցության խորացումը։
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Հնդկաստան է այցելում Հայաստանի գործարար և ներդրումային շրջանակների ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ, որոնց հանդիպումները իրենց հնդիկ գործընկերների հետ լրացուցիչ խթան կհանդիսանա մեծ ներուժ ունեցող հայ-հնդկական առևտրատնետեսական համագործակցության ակտիվացման համար։
Անդրադարձ է կատարվել տրանսպորտային կոմունիկացիաների ոլորտում համագործակցության խորացման հեռանկարներին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ քննարկվել են նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր:
Հայկական կողմը ներկայացրել է հարավկովակասյան տարածաշրջանում  ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Ադրբեջանի հետ խաղաղության համապարփակ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ։ Նախարար Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Հնդկաստանի դիրքորոշման վերաբերյալ։ Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը խաղաղ գործընթացի առաջմղման գործում:
Նշվում է, որ նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի ԱԳ նախարարը վերահաստատել է ՀՀ աջակցությունը Հնդկաստանին` Ջամմուի և Քաշմիրի հարցում:

Armenian, Indian FMs discuss a wide range of economic and security issues
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in New Delhi to participate in the Raisina Dialogue conference, met with Indian Foreign Minister Subrahmanyam Jaishankar on April 25.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Ministers Mirzoyan and Jaishankar expressed satisfaction with the high level of political dialogue between the two countries. Ararat Mirzoyan stressed that strengthening relations with India is one of the priorities of Armenia's foreign policy.
The interlocutors discussed the process of implementation of the agreements reached during the Indian Foreign Minister's visit to Armenia in the fall of 2021. The prospects for further development of relations in the fields of information technologies, aviation, education, culture, tourism and other spheres were touched upon. The parties stressed the effectiveness of the work done in recent months, expressed mutual readiness to continue the deepening of cooperation.
Ararat Mirzoyan stressed that he is visiting India accompanied by representatives of Armenian business and investment circles, whose meetings with their Indian partners will be an additional impetus for the activation of Armenian-Indian trade and economic cooperation, which has a great potential.
Prospects for deepening cooperation in the field of transport communications were touched upon.
Issues related to regional and international security and stability were also discussed.
The Armenian side presented the situation in the South Caucasus region and Armenia's position on the processes aimed at establishing regional peace and stability, and on negotiations on a comprehensive peace treaty with Azerbaijan. Minister Mirzoyan expressed satisfaction with India's position on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. The mediating role of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in pushing forward the peace process was emphasized.
Minister Mirzoyan also briefed his interlocutor on the developments in the process of normalization of relations between Armenia and Turkey.
During the meeting, the Armenian Foreign Minister reaffirmed Armenia's support for India in the issues of Jammu and Kashmir.