Եթե Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին դատապարտվեր, ապա կկանխարգելվեին հետագա ցեղասպանությունները. ՀՀ նախագահի ուղերձը
Եթե Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին դատապարտվեր, ապա կկանխարգելվեին
հետագա ցեղասպանությունները. ՀՀ նախագահի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում նշվում է.
«Այսօր հայ ժողովուրդն ու նրա բարեկամները, ողջ առաջադեմ մարդկությունը ոգեկոչում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Անցյալ դարասկզբին, օգտվելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի խառնաշփոթից և մեծ տերությունների թողտվությունից, Օսմանյան կայսրության երիտթուրք պարագլուխները ծրագրավորեցին և իրականացրեցին հայ բնակչության դաժանագույն ջարդերն ու կոտորածը: Այդ ողբերգությանը զոհ դարձավ ավելի քան 1,5 միլիոն հայ, հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված լքեցին իրենց բնօրրանը, տարհանվեցին, զրկվեցին հայրենիքից ու գույքից՝ բռնելով գաղթի ճամփան: Փրկվելով մահից, կորցնելով հարազատներին՝ մեր հայրենակիցները սփռվեցին աշխարհով մեկ, գտան իրենց նոր հանգրվանն օտար ափերում, տարբեր հյուրընկալ երկրներում: Դրսևորելով ապրելու և արարելու անկոտրում կամք՝ նրանք կազմեցին ընտանիք, կառուցեցին դպրոցներ ու եկեղեցիներ, հիմնեցին գաղթօջախներ, հայրենակցական միություններ ու տարաբնույթ կազմակերպություններ: Սփյուռքահայությունը հարստացրեց իր ապրած երկրների հասարակական, գործարար ու մշակութային ներկապնակը՝ ի ցույց դնելով հայի տաղանդն ու բացառիկ ընդունակությունները, փառք ու պատիվ բերելով մեր ժողովրդին:
Այսօր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել են մի քանի տասնյակ պետություններ և հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններ: Համոզված ենք, եթե Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին դատապարտվեր, ապա կկանխարգելվեին հետագա ցեղասպանությունները: Հենց այդ պատճառով է Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային ասպարեզում հետևողական պայքար մղում ցեղասպանության հանցագործության դատապարտման և կանխարգելման ուղղությամբ: Հայաստանի ջանքերով դեկտեմբերի 9-ն ամրագրվել է որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: Ցեղասպանությունների կրկնությունը բացառելու նպատակով կարևոր է պատմական հիշողությունը, շարունակական կրթությունը ու կատարվածի մասին ճշգրիտ տեղեկատվության տարածումը:
Մենք գիտակցում ենք, որ մեր նահատակված հայրենակիցների հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու լավագույն ձևը՝ հզոր և ժողովրդավար Հայաստանի կայացումն է, մեր ժողովրդի բարօր կյանքի, մեր երկրի սահմանների ամրության ու անվտանգության ապահովումն է, Հայաստանի միջազգային հեղինակության ամրապնդումն է»:

Если бы Геноцид армян был вовремя осужден, то удалось бы предотвратить дальнейшие геноциды: послание Президента РА
Если бы Геноцид армян был вовремя осужден, то удалось бы предотвратить дальнейшие
геноциды: послание Президента РА
ЕРЕВАН, 24 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян направил послание по случаю годовщины Геноцида армян. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента РА, в сообщении говорится:
"Сегодня армянский народ и его друзья, все прогрессивное человечество чтит память жертв Геноцида армян.
В начале прошлого века, пользуясь потрясениями Первой мировой войны, с разрешения великих держав младотурецкие военизированные формирования Османской империи спланировали, осуществили жесточайшие расправы и погромы армянского населения. Жертвами этой трагедии стали более 1,5 миллиона армян, сотни тысяч армян были вынуждены лишиться родины и имущества, эмигрировать. Пережив смерть, потеряв родных, наши соотечественники рассеялись по миру, нашли себе новый приют на чужих берегах, в разных странах пребывания. Из нерушимой воли к жизни и творчеству они создавали семьи, строили школы и церкви, основывали колонии, патриотические союзы и различные организации. Армяне Диаспоры обогатили социальную, деловую и культурную палитру стран, где они жили, проявив армянский талант и незаурядные способности, принося славу и честь нашему народу.
Сегодня Геноцид армян признан, осужден несколькими десятками государств и авторитетными международными организациями. Мы убеждены, что если бы Геноцид армян был вовремя осужден, то удалось бы предотвратить дальнейшие геноциды. Вот почему Республика Армения выступает на международной арене, чтобы осудить и предотвратить преступление геноцида. Усилиями Армении 9 декабря учрежден как Международный день памяти и достоинства жертв геноцида, предотвращения преступления. Историческая память, непрерывное образование и распространение точной информации о том, что произошло, могут предотвратить повторение геноцидов.
Мы понимаем, что лучший способ отдать дань памяти нашим замученным соотечественникам – создать сильную, демократическую Армению, обеспечить благополучие нашего народа, крепость и безопасность наших границ, укрепить международный авторитет Армении".