Եթե Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին դատապարտվեր, ապա կկանխարգելվեին հետագա ցեղասպանությունները. ՀՀ նախագահի ուղերձը
Եթե Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին դատապարտվեր, ապա կկանխարգելվեին
հետագա ցեղասպանությունները. ՀՀ նախագահի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում նշվում է.
«Այսօր հայ ժողովուրդն ու նրա բարեկամները, ողջ առաջադեմ մարդկությունը ոգեկոչում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Անցյալ դարասկզբին, օգտվելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի խառնաշփոթից և մեծ տերությունների թողտվությունից, Օսմանյան կայսրության երիտթուրք պարագլուխները ծրագրավորեցին և իրականացրեցին հայ բնակչության դաժանագույն ջարդերն ու կոտորածը: Այդ ողբերգությանը զոհ դարձավ ավելի քան 1,5 միլիոն հայ, հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված լքեցին իրենց բնօրրանը, տարհանվեցին, զրկվեցին հայրենիքից ու գույքից՝ բռնելով գաղթի ճամփան: Փրկվելով մահից, կորցնելով հարազատներին՝ մեր հայրենակիցները սփռվեցին աշխարհով մեկ, գտան իրենց նոր հանգրվանն օտար ափերում, տարբեր հյուրընկալ երկրներում: Դրսևորելով ապրելու և արարելու անկոտրում կամք՝ նրանք կազմեցին ընտանիք, կառուցեցին դպրոցներ ու եկեղեցիներ, հիմնեցին գաղթօջախներ, հայրենակցական միություններ ու տարաբնույթ կազմակերպություններ: Սփյուռքահայությունը հարստացրեց իր ապրած երկրների հասարակական, գործարար ու մշակութային ներկապնակը՝ ի ցույց դնելով հայի տաղանդն ու բացառիկ ընդունակությունները, փառք ու պատիվ բերելով մեր ժողովրդին:
Այսօր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել են մի քանի տասնյակ պետություններ և հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններ: Համոզված ենք, եթե Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին դատապարտվեր, ապա կկանխարգելվեին հետագա ցեղասպանությունները: Հենց այդ պատճառով է Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային ասպարեզում հետևողական պայքար մղում ցեղասպանության հանցագործության դատապարտման և կանխարգելման ուղղությամբ: Հայաստանի ջանքերով դեկտեմբերի 9-ն ամրագրվել է որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: Ցեղասպանությունների կրկնությունը բացառելու նպատակով կարևոր է պատմական հիշողությունը, շարունակական կրթությունը ու կատարվածի մասին ճշգրիտ տեղեկատվության տարածումը:
Մենք գիտակցում ենք, որ մեր նահատակված հայրենակիցների հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու լավագույն ձևը՝ հզոր և ժողովրդավար Հայաստանի կայացումն է, մեր ժողովրդի բարօր կյանքի, մեր երկրի սահմանների ամրության ու անվտանգության ապահովումն է, Հայաստանի միջազգային հեղինակության ամրապնդումն է»:

If Armenian Genocide was condemned in time it would’ve prevented future genocides – President Khachaturyan
If Armenian Genocide was condemned in time it would’ve prevented future genocides –
President Khachaturyan
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan released a statement on the 107th anniversary of the Armenian Genocide.
“Today, the Armenian people and their friends, all progressive humanity, commemorate the victims of the Armenian Genocide.
Taking advantage of the turmoil of World War I, and the great powers' connivance, the Young Turk leaders of the Ottoman Empire planned, and carried out the most brutal massacres and annihilation of the Armenian population early in the 20th century. More than one and a half million Armenians fell victim to this tragedy, hundreds of thousands of Armenians were forced to leave their homeland; banished and deprived of their homeland and property, they took the road of migration. Surviving death, and losing relatives, our compatriots scattered around the world, found their new refuge on foreign shores, and in various host countries.
Manifesting an unbreakable will to live and create, they started families, built schools and churches, established communities, patriotic unions, and diverse organizations. The Diaspora Armenians enriched the social, business, and cultural palette of the countries where they lived, showing the Armenian talent and exceptional abilities, and bringing glory and honour to our people.
Today, several dozen states and authoritative international organizations have recognized, and condemned the Armenian Genocide. We are convinced that if people had condemned the Armenian Genocide in time, it would have prevented further genocides. That is why the Republic of Armenia consistently struggles in the international arena to condemn and prevent the crime of genocide. Through Armenia's efforts, December 9 is the International Day for the Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide, and the Prevention of this Crime. Historical memory, continuing education, and dissemination of accurate information about what happened are important to prevent a recurrence of genocides.
We realize that the best way of paying tribute to the memory of our martyred compatriots is to establish a strong, democratic Armenia, ensure the well-being of our people, secure the borders of our country, and reinforce Armenia's international prestige,” Khachaturyan said in the statement released by his office.