Ռուսաստանում Մալայզիայի դեսպանատունը ֆինանսական խնդիրների առաջ է կանգնել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունում Մալայզիայի դեսպանատունը ֆինանսական խնդիրների է բախվել ՎՏԲ բանկի դեմ արևմտյան պատժամիջոցներից հետո, արգելափակվել են արտարժութային հաշիվները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով Մոսկվայում դեսպան Բալա Չանդրանի հայտարարությանը։
«Խնդիրն այն է, որ միջոցները ազդել են դեսպանատան ֆինանսական գործառնությունների վրա։ Մեր հաշիվը բացված է ՎՏԲ բանկում, և այսօր մենք չենք կարող միջոցներ ստանալ Մալայզիայից և չենք կարող միջոցներ հանել Ռուսաստանի հաշվից: Դրանք մեր արտարժութային միջոցներն են, բայց մենք չենք կարող հանել դրանք»,- ասել է դիվանագետը։
Նա պարզաբանել է, որ դոլարները արգելափակվել են ռուսական իշխանությունների կողմից, ուստի դեսպանատունը չի կարող կատարել պայմանագրային պարտավորությունները։
«Մենք միջոցներ ունենք, բայց դրանք արգելափակված են, այսինքն՝ ստացվում է, որ չունենք միջոցներ։ Ես չկարողացա մալայզիացի աշխատողներիս վճարել ոչ մարտին, ոչ ապրիլին, շուտով մայիսը կգա»,- հավելել է նա։

Посольство Малайзии в России столкнулось с финансовыми проблемами
Посольство Малайзии в РФ столкнулось с финансовыми проблемами после санкций Запада против ВТБ, валютные счета заблокированы.
Как передает Арменпресс,  об этом в интервью РИА Новости заявил посол в Москве Бала Чандран.
"Проблема в том, что меры коснулись финансовых операций посольства - наш счет открыт в банке ВТБ, и на сегодняшний день мы не можем получить средства из Малайзии и мы не можем снять средства со счета в России. Это наши валютные средства, но мы не можем их снять", - сказал дипломат.
Он пояснил, что доллары были заблокированы российскими властями и поэтому посольство не может исполнить контрактные обязательства.
"У нас есть средства, но они заблокированы, и получается, что у нас их нет. Я не смог заплатить своим малайзийским сотрудникам ни в марте, ни в апреле, скоро уже наступит май", - добавил собеседник агентства.