Օրենբուրգի մարզի Գայ քաղաքի լեռնահարստացման կոմբինատում պայթյունի հետևանքով երեք մարդ Է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Օրենբուրգի մարզի Գայ քաղաքի լեռնահարստացման կոմբինատում ապրիլի 23-ին պայթյուն է տեղի ունեցել: Զոհվել է երեք մարդ։ Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Պայթուցիկ նյութի չարտոնված դետոնացիան տեղի է ունեցել 1,2 կմ խորության վրա:
Կոմբինատի մամուլի ծառայությունից ՏԱՍՍ-ին հայտնել են, որ զոհվածների մարմինների վրա արտաքին վնասվածքներ չկան:
Տարածաշրջանային դատախազությունից հայտնել են, որ տարհանվել է 88 աշխատող։ Կոմբինատում ճշտել են, որ բանվորներն ինքնուրույն են դուրս եկել, քանի որ նրանց հերթափոխն ավարտվել է։
Մարզի դատախազ Ռուսլան Մեդվեդևը հանձնարարել է ստուգում կազմակերպել միջադեպի փաստով, որի շրջանակներում կպարզվեն դրա պատճառներն ու պայմանները:
Նախնական վարկածի համաձայն ՝ պայթյունի պատճառը կարող էր լինել լեռնային պայթեցման աշխատանքների ժամանակ անվտանգության տեխնիկայի խախտումը։ Միջադեպից հետո քրեական գործ է հարուցվել։
Կառավարությունը, քաղաքապետարանը և Գայի լեռնահարստացման կոմբինատը օգնություն կցուցաբերեն զոհված 3 հանքափորների ընտանիքներին, հայտնել է Օրենբուրգի մարզի նահանգապետ Դենիս Պասլերը:

В результате взрыва на Гайском горно-обогатительном комбинате в Оренбургской области погибли три человека
В результате взрыва на Гайском горно-обогатительном комбинате в Оренбургской
области погибли три человека
На Гайском горно-обогатительном комбинате в Оренбургской области 23 апреля произошел взрыв. Погибли три человека. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
Внештатная детонация взрывчатого вещества произошла на глубине 1,2 км.
В пресс-службе комбината ТАСС рассказали, что на телах погибших нет внешних повреждений.
В региональной прокуратуре сообщили, что эвакуировано 88 рабочих. На комбинате уточнили, что рабочие самостоятельно выбрались заранее, поскольку у них закончилась смена.
Прокурор области Руслан Медведев поручил организовать проверку по факту инцидента, в рамках которой будут установлены его причины и условия.
По предварительной версии, причиной взрыва могло стать нарушение техники безопасности при проведении горно-взрывных работ.
После инцидента возбуждено уголовное дело.
Правительство, муниципалитет и Гайский горно-обогатительный комбинат окажут помощь семьям троих погибших на предприятии шахтеров, сообщил губернатор Оренбургской области Денис Паслер.