Կա պատկերացում, որ հայ գերիների հերթական խումբը պետք է ազատ արձակվի, շարունակում ենք բանակցել. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կա պատկերացում, որ Ադրբեջանը պետք է ազատ արձակի հայ գերիների հերթական խումբը, այդ ուղղությամբ բանակցությունները շարունակվում են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ-ում՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի, Շառլ Միշելի և Իլհամ Ալիևի բրյուսելյան հանդիպմանը:
«Անհետ կորածների, գերիների և այլ պահվող անձանց ազատ արձակման խնդիրը մեր առաջնային ուշադրության կենտրոնում է: Դա մեր ամենօրյա, ամենժամյա աշխատանքի առարկան է, թեման և թիրախը: Չեմ կարող մտաբերել որևէ լուրջ քննարկում, հանդիպում, որտեղ այս թեման չի արծարծվում: Այո, Ադրբեջանը ցայսօր չի կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունը, այն է՝ անհապաղ ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին, պատանդներին և այլ պահվող անձանց: Տարբեր պատրվակներ բերելով, այնուհետև խնդիրը կապելով ականապատված դաշտերի քարտեզների հետ, թեև նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ որևիցե այդպիսի կորելյացիա չկար, ապա այլ պատրվակներ բերելով, այժմ Ադրբեջանը փորձում է խնդիրը կապել Ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհետ կորած անձանց փնտրելու հարցի հետ»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա ընդգծեց, որ այդ հարցերն ընդհանրապես իրար հետ կապ չունեն: Եվ հայկական կողմն այնուամենայնիվ, որպես բարի կամքի նշան, արել և շարունակում է անել իր շատ մարդասիրական քայլերը և ակնկալում է, որ նույնպիսին էլ պետք է լինի Ադրբեջանի պահվածքը՝ և մարդասիրական նկատառումներից ելնելով և նաև նրանից, որ դա իր ուղակի պարտավորությունն է՝ թղթի վրա գրված:
«Ինչպես և ակնկալելի էր թեման քննարկվել է նաև վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և Շառլ Միշելի վերջին բրյուսելյան հանդիպման ընթացքում: Եվ կա պատկերացում, որ հայ պատանդների հերթական խումբը պետք է ազատ արձակվի: Հիմա շարունակում ենք բանակցել դրա շուրջ»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ գերիների հարցով միջնորդությունները շատ են, քանի որ հարցը ընդգծված մարդասիրական բնույթ ունի: Միրզոյանը հիշեցրեց, որ միջնորդությամբ հանդես են եկել և շարունակաբար հանդես են գալիս ռուսաստանյան գործընկերները, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն, և նրանցից յուրաքանչյուրն ինչ-որ ժամանակահատվածում հաջողություն արձանագրել է այս առումով, բայց նաև այլ գործընկերներ՝ ինչպես օրինակ Շառլ Միշելի գրասենյակը, Հունգարիան իր ջանքերի շնորհիվ ևս հայրենիք վերադարձան որոշ գերիներ:

There is a perception that more Armenian captives will be released – FM
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Armenia has a perception that Azerbaijan will release more Armenian captives and negotiations in this direction continue, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said in parliament, speaking about the Pashinyan-Aliyev-Michel trilateral meeting in Brussels.
“The issue of the missing persons and the release of captives and other detainees is in our primary focus. It is the subject, topic and target of our everyday work, every hour. I can’t recall any serious discussion or meeting where this topic wasn’t brought up. Yes, to this day Azerbaijan has not fulfilled the obligation it assumed under the November 9 trilateral statement on immediately releasing all prisoners of war, captives and other detainees. By bringing forward different pretexts, then linking the issue with the minefield maps, although the November 9 statement doesn’t have any such correlation, then bringing other pretexts, and now Azerbaijan attempts to link the issue with the issue of searching for those missing in the first Karabakh war,” FM Mirzoyan said.
The FM emphasized that these issues have nothing to do with one another. And the Armenian side, nevertheless, as a sign of goodwill, has done and continues doing many humanitarian steps and expects a similar conduct from Azerbaijan, both for humanitarian reasons and because it is simply Azerbaijan’s obligation under the agreement.
“As expected this subject was discussed during the latest meeting between the Armenian Prime Minister, the Azerbaijani President and the [President of the European Council] Charles Michel. And there is a perception that a new group of Armenian captives must be released. We now continue negotiating over this,” the FM said.
Mirzoyan said there are many mediations in this matter because the issue is of highly humanitarian nature. He reminded that Russia, France and the US have continuously offered mediations and each of them at a given period of time recorded success, but also other colleagues like Charles Michel’s office, Hungary.