Փառուխի դեպքերի շուրջ քննարկումները չհանգեցրին իրավիճակի միասնական գնահատականի. Փաշինյանը՝ Բրյուսելի հանդիպման մասին
Փառուխի դեպքերի շուրջ քննարկումները չհանգեցրին իրավիճակի միասնական
գնահատականի. Փաշինյանը՝ Բրյուսելի հանդիպման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի  նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը անդրադարձ է եղել նաև ԼՂ-ում անվտանգային միջավայրի վատթարացմանը, մասնավորապես Փառուխի դեպքերին, սակայն այդ քննարկումները չեն հանգեցրել իրավիճակի միասնական գնահատականի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց վարչապետ Փաշինյանը ՀՀ կառավարության նիստում իր ելույթում:
«Բնականաբար, քննարկում եղավ ԼՂ-ում անվտանգային միջավայրի վատթարացման, մասնավորապես Փառուխի դեպքերի շուրջ: Բայց այդ քննարկումները չհանգեցրին իրավիճակի միասնական գնահատականի: Կոնկրետ այս թեմայի հետագա քննարկումն ինքս պատեհ չհամարեցի բրյուսելյան հարթակում, որովհետև խոսքն այնուամենայնիվ ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման մասին է, և այս հարցն ավելի շատ պետք է քննարկվի ՌԴ գործընկերների մասնակցությամբ, ինչը մենք անում ենք և կանենք»,-ասաց վարչապետը:
Նա հիշեցրեց այս թեմայով հայկական կողմի դիրքորոշումը, որն ինքը հրապարակել է, ապա շարունակեց. « Ըստ այդմ մենք ակնկալում ենք, որ ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն իրենց պատասխանատվության գոտուց ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումն ապահովելու համար: Նաև կարևոր ենք համարում իրադարձությունների զարգացման ընթացքում և թատերաբեմում ՌԴ խաղաղապահ զորքերի գործողությունների համարժեքության, հնարավոր անգործության հետաքննության անցկացումը»:
Նրա խոսքով՝ այդ մասին խոսել է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած հեռախոսազրույցների ընթացքում:

Обсуждения вокруг событий в Парухе не привели к единой оценке ситуации: Пашинян о встрече в Брюсселе
Обсуждения вокруг событий в Парухе не привели к единой оценке ситуации: Пашинян о
встрече в Брюсселе
На встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Брюсселе, организованной при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля обсуждался и вопрос ухудшения обстановки безопасности в Нагорном Карабахе, в частности инциденты в Парухе, но эти обсуждения не привели к единой оценке ситуации. Как передает «Арменпресс», об этом в своем выступлении на заседании правительства РА заявил Никол Пашинян.
«Естественно, состоялось обсуждение ухудшения обстановки безопасности в Нагорном Карабахе, в частности события в Парухе. Но эти обсуждения не привели к единой оценке ситуации. Я не счел целесообразным обсуждать этот вопрос на брюссельской площадке, потому что речь идет о вторжении азербайджанских подразделений в зону ответственности российской миротворческой миссии в Нагорном Карабахе. Этот вопрос следует больше обсуждать с участием российских партнеров, что мы делаем и будем делать», - заявил премьер-министр.
Он напомнил позицию армянской стороны по этому вопросу, которую он обнародовал, после чего продолжил: «Соответственно, мы ожидаем, что российские миротворцы в Нагорном Карабахе предпримут меры для обеспечения вывода азербайджанских подразделений из зоны своей ответственности. Считаем необходимым провести расследование адекватности действий российских миротворцев на этапе и возможного бездействия в ходе этих событий».
По его словам, об этом он говорил во время телефонных разговоров с президентом России Владимиром Путиным