Ուժերի միջև հեռավորության ապահովումը միջադեպերի նվազեցման էական տարր. Շառլ Միշելի հայտարարությունը եռակողմ հանդիպման արդյունքներով
Ուժերի միջև հեռավորության ապահովումը միջադեպերի նվազեցման էական տարր.
Շառլ Միշելի հայտարարությունը եռակողմ հանդիպման արդյունքներով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարություն է տարածել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքներով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է, որ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելը վերահաստատել է ԵՄ հանձնառությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ, սերտորեն աշխատելու լարվածությունը հաղթահարելու և հասնելու նրան, որ Հարավային Կովկասը լինի անվտանգ, կայուն, խաղաղ և բարգավաճ՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց: Ընդգծվում է, որ ղեկավարներն ամփոփել են 2021 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում իրենց վերջին հանդիպումից և 2022 թվականի փետրվարին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ իրենց տեսակոնֆերանսից հետո տեղի ունեցած զարգացումները: Նշվում է նաև ստանձնած պարտավորությունների կատարման առաջընթացի մասին:
Նրանք քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում վերջերս ստեղծված լարվածությունը և վերահաստատել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին լիովին հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը։ «Նրանք ողջունել են 2022 թվականի մարտի 30-ին ԵՄ հովանու ներքո Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումը և պայմանավորվել են այս ներգրավվածությունը շարունակելու անհրաժեշտության մասին՝ ապահովելու ղեկավարների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը համարժեք հետևողականություն»,-ասված է հայտարարությունում:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն ընդգծել է երկու կողմերի մարդասիրական ժեստերի կարևորությունը՝ վստահության և խաղաղ գոյակցության խթանման համար։ Նա նաև շեշտել է բոլոր հումանիտար խնդիրների ամբողջական և արագ լուծման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝գերության մեջ պահվողների ազատումը և անհետ կորածների խնդրի համակողմանի լուծումը: Միշելը նաև հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել այդ նախաձեռնությանը: «ԵՄ-ն նաև կշարունակի աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումներին, ինչպես նաև հումանիտար ականազերծման ջանքերին, այդ թվում՝ շարունակելով փորձագիտական խորհրդատվության տրամադրումը և ավելացնելով ֆինանսական օգնությունը, այդ թվում օգնությունը՝ հակամարտությունից տուժած բնակչությանը»,-ասված է հայտարարությունում:
Նախագահ Միշելը նշել է Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի, և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի ցանկությունը՝ արագորեն շարժվել դեպի երկրների միջև խաղաղության համաձայնագիրը։ «Այդ նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել աշխատել խաղաղության ապագա պայմանագրի նախապատրաստման վրա, որը կլուծի բոլոր անհրաժեշտ խնդիրները»,-ասվում է հայտարարությունում:
Հայտարարությունում նշվում է, որ երկկողմանի սահմանազատումը և սահմանագծումը կարևոր նշանակություն կունենա: Այդ նպատակով, համաձայն Սոչիի 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարության, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև մինչև ապրիլի վերջ ձևավորել համատեղ հանձնաժողով։ Համատեղ սահմանային հանձնաժողովի մանդատը լինելու է.
1. Սահմանազատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը
2. Ապահովել կայուն անվտանգ իրավիճակ՝ սահմանագծի երկայնքով և մերձակայքում:
Նախագահ Միշելը նաև շեշտել է, որ ուժերի միջև համապատասխան հեռավորության ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման և լարվածության նվազեցման էական տարր է։ Միշելը վերահաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու խորհրդատվություն և աջակցություն:
Ղեկավարները քննարկել են նաև կապի, ենթակառուցվածքի վերականգնման հարցը՝ մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ավելի լայն առումով՝ Հարավային Կովկասում: Նախագահ Միշելը ողջունել է երկաթուղային գծերի վերականգնմանն ուղղված քայլերը՝ միաժամանակ խրախուսելով Հայաստանին և Ադրբեջանին գտնել արդյունավետ լուծումներ ճանապարհային կապերի վերականգնման համար։ Նշվում է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել կապերի զարգացման հարցում, այդ թվում՝ իր տնտեսական և ներդրումային ծրագրին համապատասխան և օգտագործելով առաջարկվող տնտեսական խորհրդատվական ֆորումը ընդհանուր նախագծերը բացահայտելու համար:

Statement of European Council President Charles Michel after the Second Trilateral Meeting with PM Pashinyan and Aliyev
Statement of European Council President Charles Michel after the Second Trilateral Meeting with
PM Pashinyan and Aliyev
YEREVAN, APRIL 7, ARMENPRESS. European Council President Charles Michel released a statement following the Second Trilateral Meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Brussels.
“The President of the European Council, Charles Michel, hosted the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, for a continuation of their discussions on the situation in the South Caucasus region and the development of EU relations with both countries.
President Michel reiterated the EU’s commitment to deepen its cooperation with Armenia and Azerbaijan to work closely in overcoming tensions and promote a South Caucasus that is secure, stable, peaceful and prosperous for the benefit of all people living in the region.
The leaders took stock of developments since their last meeting in Brussels in December 2021 and their videoconference, together with President Macron, in February 2022. They reviewed progress on the implementation of undertaken commitments. They discussed the recent reported tensions and reiterated the necessity of adhering fully to the provisions of the 9/10 November 2020 trilateral statement. They welcomed the meeting of senior representatives from Armenia and Azerbaijan on 30 March 2022 under EU auspices in Brussels and agreed on the necessity to continue this engagement to ensure adequate follow-up to agreements reached at leaders’ level.
President Michel emphasised the importance of humanitarian gestures by both sides to promote confidence and peaceful coexistence. He stressed the need for the full and speedy resolution of all outstanding humanitarian issues, including the release of remaining detainees and comprehensively addressing the issue of missing persons, and stated that the EU is ready to support this endeavour. The EU will likewise continue to support confidence building measures between Azerbaijan and Armenia as well as humanitarian de-mining efforts, including by continuing to provide expert advice and stepping up financial assistance, and assistance to conflict-affected populations, rehabilitation and reconstruction.
President Michel noted both President Aliyev's and Prime Minister Pashinyan's stated desire to move rapidly towards a peace agreement between their countries. To this end, it was agreed to instruct Ministers of Foreign Affairs to work on the preparation of a future peace treaty, which would address all necessary issues.
The delimitation and demarcation of their bilateral border will be essential; to this end, in line with the Sochi Statement of 26 November 2021, it was also agreed to convene a Joint Border Commission by the end of April. The mandate of the Joint Border Commission will be to:
• delimit the bilateral border between Armenia and Azerbaijan, and
• ensure a stable security situation along, and in the vicinity of, the borderline.
President Michel also stressed that ensuring the appropriate distancing of forces is an essential element of incident prevention and tensions reduction. President Michel reaffirmed the EU’s readiness to provide advice and support.
The leaders also discussed the restoration of communications/connectivity infrastructure between Armenia and Azerbaijan in particular and in the South Caucasus more broadly. President Michel welcomed the steps towards the restoration of railway lines, while encouraging Armenia and Azerbaijan to also find effective solutions for the restoration of road links. The EU is ready to support the development of connectivity links, including in line with its Economic and Investment Plan and by utilising the proposed economic advisory forum to identify common projects.
The leaders agreed to follow-up on outcomes of their meeting and to stay engaged,” reads the statement.