Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը լատվիացի գործընկերոջ հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը լատվիացի գործընկերոջ հետ
քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորք կատարած այցի շրջանակում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել Լատվիայի Հանրապետության բարեկեցության նախարար Գատիս Էգլիտիսի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության հնարավոր տարբերակները, ընդգծվել կանանց տնտեսական հզորացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը։
Նարեկ Մկրտչյանը կարևորել է սոցիալական ծառայությունների թվայնացման, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, զբաղվածության քաղաքականության վերաբերյալ լատվիական լավագույն փորձի ուսումնասիրությունն ու, ըստ անհրաժեշտության, տեղայնացումը։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել համապատասխան քայլեր ձեռնարկել ոլորտային համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ։

Министр труда и социальных вопросов Армении обсудил с латвийским коллегой перспективы сотрудничества
В рамках визита в Нью-Йорк министр труда и социальных вопросов РА Нарек Мкртчян встретился с министром благосостояния Латвийской Республики Гатисом Эглитисом. Как сообщает «Арменпресс», в ходе встречи были обсуждены возможные варианты двустороннего сотрудничества в сфере труда и социальной защиты, была подчеркнута необходимость реализации совместных программ, направленных на укрепление экономического положения женщин.
Нарек Мкртчян отметил важность оцифровки социальных услуг, защиты прав лиц с ограниченными возможностями, изучения лучшего латвийского опыта и, при необходимости, его внедрения.