Խրամորթի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը ցուցադրաբար կուտակել է տանկեր. ՀՀ ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանն Արցախի Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի, Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա և Խնուշինակ գյուղերի ուղղությամբ ինտենսիվ կրակոցները համարում է ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից շարունակվող հանցավոր քաղաքականություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս առնչությամբ ՀՀ ՄԻՊ-ը հայտարարություն է տարածել:
«Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Գլխավոր դատախազի հետ կապի մեջ եմ։ Երեկ օրվա ընթացքում ինտենսիվ կրակոցներ են եղել Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի, Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա և Խնուշինակ գյուղերի ուղղությամբ։ Խրամորթի ուղղությամբ օրվա ընթացքում կրակոցներն ուղեկցվել են բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելու հանցավոր գործողություններով. բնակչությանը՝ գյուղը լքելու մասին բարձրախոսով հայերեն լեզվով «նախազգուշացումներ» անելով։ Խաղաղ բնակչության նկատմամբ այս հանցավոր ոտնձգությունը գիշերվա ընթացքում սաստկացել է Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերը կիրառել են նաև ականանետեր։ Մեկ քաղաքացիական անձ վիրավոր է։ Հակառակորդը գյուղի ուղղությամբ ցուցադրաբար կուտակել է նաև ծանր տեխնիկա (տանկեր)։ Բնակչության ապահովության համար գիշերը կանայք և երեխաները տարհանվել են առավել ապահով վայր, սակայն ըստ գործընկերներիս տեղեկությունների, բնակիչներն առավոտյան վերադարձել են գյուղ»,-նշում է Քրիստինե Գրիգորյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ սա ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից շարունակվող հանցավոր քաղաքականություն է՝ միտված իրենց բնօրրանում ապրող մարդկանց կյանքն ու անվտանգությունը ոտնձգելուն, նրանց ահաբեկելուն և մշտական տագնապի մեջ պահելուն։
«Ակնհայտ է նաև, որ նման գործողությունների վերջնանպատակը բնակավայրերը հայաթափելն ու դատարկելն է իր բնիկ ժողովրդից, ինչն Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հայատյացության ու էթնիկ ատելության քաղաքականության դրսևորում է։ Մյուս կողմից, սա ադրբեջանական պետության կողմից անպատասխանատու վարքագիծ է, որը միտված է ռուսական խաղաղապահ առաքելության հեղինակության վնասմանն ու խաղաղ կյանքի ապահովման ուղղությամբ գործադրվող հսկայական ջանքերի նսեմացմանը։ Այս մասին տեղեկություններն այսօր կուղարկեմ համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին ու դեսպանությունների»,-ընդգծել է Հայաստանի օմբուդսմենը:

ВС Азербайджана в направлении Храморта демонстративно скопили танки: ЗПЧ Армении
Защитник прав человека Республики Армения Кристине Григорян интенсивные обстрелы в направлении села Храморт Аскеранского района Арцаха, сел Кармир Шука и Хнушинак Мартунинского района считает продолжением преступной политики военно-политического руководства Азербайджана. Как передает «Арменпресс», Омбудсмен РА выступила с заявлением в связи с этими событиями.
«Я на связи с Защитником прав человека и с генеральным прокурором Республики Арцах. Вчера велась интенсивная стрельба в направлении сел Храморт Аскеранского района, сел Кармир Шука и Хнушинак Мартунинского района. Стрельба в направлении села Храморт велась в течение всего дня, она сопровождалась преступными действиями по оказанию психологического давления на население. На армянском языке из громкоговорителя звучали требования покинуть село. Преступные нападения на мирное население села Храморт усилились ночью. Азербайджанские вооруженные силы применили минометы. Ранен один мирный житель. Противник демонстративно скопил в направлении села тяжелую технику (танки). В целях безопасности ночью женщин и детей эвакуировали в более безопасное место, но, по словам моих коллег, жители утром вернулись в село», - сообщила Кристине Григорян.
По ее словам, эта преступная политика, проводимая азербайджанским военно-политическим руководством, направлена на нарушение права жизни и безопасности людей, живущих на своей родине, на их запугивание и на то, чтобы создавать чувство постоянной тревоги.
«Очевидно, что конечной целью таких действий является опустошение армянских населенных пунктов и освобождение их от коренного населения, что является проявлением проводимой Азербайджаном политики антиармянства и национальной ненависти. С другой стороны, это безответственное поведение азербайджанского государства, направленное на нанесение ущерба репутации российской миротворческой миссии и подрыв огромных усилий, прилагаемых для обеспечения мирной жизни. Сегодня я направлю эту информацию в соответствующие международные организации и посольства», - подчеркнула Омбудсмен Армении.