Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում արձանագրել է ամենաբարձր տնտեսական աճն ու ամենացածր գնաճը. Վահան Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստի ժամանակ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ներկայացրեց ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսական ակտիվության և գնաճի ցուցանիշները՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում արձանագրել է ամենաբարձր տնտեսական աճն ու ամենացածր գնաճը:
«Ռուսաստանում տնտեսական ակտիվության աճը եղել է 4.4-4.5 տոկոս, իսկ գնաճը 8.4-8.5, Բելառուսում տնտեսական ակտիվության աճը եղել է 3.3 տոկոս, իսկ գնաճը` 10 տոկոս, Ղազախստանում համապատասխանաբար 3.5 տոկոս և  8.4 տոկոս, Ղրղզստանում 3.6 տոկոս և 11.2 տոկոս,իսկ Հայաստանում արձանագրվել է 5.8 տոկոս տնտեսական աճ, իսկ գնաճը՝ 7.7 տոկոս: Մենք մեր Միության երկրների մեջ  ունենք ամենաբարձր տնտեսական աճը և ամենացածր գնաճը: Եվ սա ևս կարևոր է ընդգծել, որ մեր քաղաքականությամբ կարողացել ենք երկու առումով էլ դրականորեն առանձնանալ ԵԱՏՄ-ի շարքում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ասաց Քերոբյանը:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն իր հերթին ընդգծեց, որ գնաճը միջազգային խնդիր է, և Քերոբյանի հնչեցրած թվերը ապացուցում են, որ ոչ միայն զարգացող, այլ նաև զարգացած երկրներում կա գնաճի բավականին բարձր մակարդակ:
«Օրինակ` ԱՄՆ-ում տարեկան գնաճը կարող է հասնել մինչև 7 տոկոսի, որը 1982 թվականից հետո գրանցված ամենաբարձ ցուցանիշն է: Ինչ վերաբերվում է ապագա անելիքներին, մեր գնահատականները թույլ են տալիս մեզ լիահույս լինել, որ այս տարվա վերջում կվերադառնանք միջակայք գնաճի առումով ու մեր գործողությունները և տրամաբանությունը միտված է դրան»,- շեշտեց Գալստյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ` 2019 թվականին ամբողջ աշխարհում արձանագրվել էր պարենային ապրանքների աճ, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունը այն բացառիկ երկրներից էր, որտեղ ընդհակառակը, պարենային ապրանքների գնի նվազում էր արձանագրվել:

YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. During the Cabinet meeting today, Minister of Economy Vahan Kerobyan presented the economic activity and inflation figures of the member states of the Eurasian Economic Union (EAEU), stating that Armenia has registered the highest economic growth and the lowest inflation within the Union.
“The economic activity growth in Russia has been 4.4-4.5%, and the inflation – 8.4-8.5%, the economic activity growth in Belarus has been 3.3% and the inflation -10%, in Kazakhstan  - 3.5% and 8.4% respective, in Kyrgyzstan – 3.6% and 11.2%, whereas in Armenia the economic activity growth has been 5.8% and the inflation – 7.7%. We have the highest economic growth and the lowest inflation within the countries of the Union. And this is important to highlight that we managed to have positive results in both cases within the Union”, he said.
President of the Central Bank Martin Galstyan stated that inflation is an international problem, and the figures mentioned by Minister Kerobyan prove that there is quite a high level of inflation not only in developing but also in developed countries.
In turn Prime Minister Nikol Pashinyan said that in 2019 food prices increased globally, meanwhile Armenia was among those countries where the prices of food products declined that time.