ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանից պատասխան է սպասում անվտանգության շուրջ առաջարկությունները հանձնելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական ասամբլեայի ղեկավար Ջերալդ Քոնոլին այն կարծքին Է, որ դաշինքի կողմից անվտանգության շուրջ առաջարկությունները Մոսկվային հանձնելուց հետո «այժմ քայլը Ռուսաստանինն Է», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն նախօրյակին Ռուսաստանին են փոխանցել անվտանգության երաշխիքների շուրջ առաջարկությունների իրենց պատասխանները: Դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգի խոսքով՝ դաշինքը պատրաստ Է որքան կարելի Է շուտ Մոսկվայի հետ սկսել քննարկել ռիսկերի նվազեցման հարցերը, հստակությունը, սպառազինությունների նկատմամբ վերահսկողությունը, հրթիռների տեղակայումը, զորավարժությունները եւ միջուկային քաղաքականությունը: Ստոլտենբերգը նաեւ արտահայտվել Է Բրյուսելում եւ Մոսկվայում երկու կողմերի ներկայացուցչությունների աշխատանքի վերականգնման եւ Ռուսաստան-ՆԱՏՕ-ի խորհրդի շրջանակներում շփումները շարունակելու անհրաժեշտության օգտին:
Դրա հետ մեկտեղ գլխավոր քարտուղարը նշել Է, որ դաշինքն անընդունելի Է համարում ՆԱՏՕ-ն չընդլայնելու Ռուսաստանի առաջարկությունը, դաշինքը կշարունակի հետամուտ լինել բաց դռների քաղաքականությանը:
«ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանին առաջարկել Է երկխոսության դրական ուղին: Այժմ Ռուսաստանը պետք Է ցուցադրի անշրջելի ռազմական Էսկալացիայից եւ դրա հետեւանքներից հետ կանգնելու իր պատրաստակամությունը»,-Քոնոլին գրել Է Twitter-ում: 2021 թվականի վերջին Ռուսաստանը հրապարակել Է անվտանգության երաշխիքների շուրջ ԱՄՆ-ի հետ պայմանագրի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ համաձայնագրի նախագծերը:
Մոսկվան, մասնավորապես, արեւմտյան գործընկերներից պահանջում Է իրավական երաշխիքներ՝ հրաժարվել դեպի արեւելք ՆԱՏՕ-ի հետագա ընդլայնումից, դաշինքին Ուկրաինայի անդամակցությունից եւ հետխորհրդարանի երկրներում ռազմաբազաների ստեղծումից: Նաեւ առաջարկությունները կետ են պարունակում Ռուսաստանի սահմանների մոտ ՆԱՏՕ-ի հարվածային սպառազինություններ չտեղակայելու եւ Արեւելյան Եվրոպայում դաշինքի ուժերի 1997 թվականի դիրքեր հետքաշելու վերաբերյալ: ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն հունվարի 26-ին Ռուսաստանին են հանձնել այդ առաջարկությունների պատասխանները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В НАТО ждут ответа от России после передачи предложений по безопасности
Глава парламентской ассамблеи НАТО Джеральд Конноли считает, что после передачи альянсом Москве предложений по безопасности "теперь шаг за Россией", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
США и НАТО накануне передали России свои ответы на предложения по гарантиям безопасности. По словам генсека альянса Йенса Столтенберга, блок готов как можно скорее начать обсуждать с Москвой вопросы снижения рисков, прозрачность, контроль над вооружениями, размещение ракет, учения и ядерную политику. Столтенберг также высказался за необходимость восстановления работы представительств обеих сторон в Брюсселе и Москве и продолжение серии контактов в рамках Совета Россия-НАТО. При этом генсек отметил, что альянс считает неприемлемым предложение России о нерасширении НАТО, альянс продолжит придерживаться политики открытых дверей.
"НАТО предложила России позитивный путь для диалога. Теперь Россия должна продемонстрировать свою готовность отойти от пропасти необратимой военной эскалации и ее последствий", - написал Конноли в Twitter.
В конце 2021 года Россия опубликовала проекты договора с США и соглашения с НАТО по гарантиям безопасности. Москва, в частности, потребовала от западных партнеров юридических гарантий отказа от дальнейшего расширения НАТО на восток, от присоединения к блоку Украины и от создания военных баз в постсоветских странах.
Также предложения содержали пункт о неразмещении ударных вооружений НАТО у границ России и отвод сил альянса в Восточной Европе на позиции 1997 года. США и НАТО в среду передали России ответы на эти предложения.