Արցախից տեղահանված քաղաքացիները հունվար-փետրվար ամիսներին ևս կստանան դրամական աջակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատերազմի հետևանքով Արցախից տեղահանված կամ անշարժ գույքը կորցրած քաղաքացիները 2022 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին ևս կստանան դրամական աջակցություն։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, որոշման նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը։
Այսպես, մինչև 18 տարեկան քաղաքացիները, 1-ին և 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող անձինք ամսական կստանան 40 հազար դրամ, մյուս շահառուները՝ 20 հազար դրամ։
«Հաշվի առնելով, որ միջոցառման շահառուներից շատերը դեռևս չեն լուծել բնակարանային խնդիրները, լուծված չեն նաև զբաղվածության խնդիրները, ոմանք գտնվում են սոցիալապես ոչ բարենպաստ իրավիճակում, նաև պայմանավորված ձմեռակացի հնարավոր դժվարություններով՝ առաջարկում ենք աջակցության ժամկետները երկարաձգել ևս 2 ամսով»,- եզրափակեց Մկրտչյանը։

Граждане, переселенные из Арцаха, в январе-феврале получат материальную помощь
ЕРЕВАН, 27 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. Граждане, перемещенные из Арцаха в результате войны или лишившиеся недвижимости, получат материальную помощь в январе-феврале 2022 года. Как сообщает «Арменпресс», проект решения представил министр труда и социальных вопросов РА Нарек Мкртчян.
Так, граждане до 18 лет, лица с инвалидностью 1 и 2 группы будут получать ежемесячно по 40 тыс. драмов, остальные льготники - по 20 тыс. драмов.
«Учитывая, что у многих бенефициаров акции еще не решены жилищные проблемы, не решены проблемы с трудоустройством, некоторые находятся в социально неблагоприятном положении, в связи с возможными зимними невзгодами, предлагаем продлить период поддержки на 2 месяцев", - заключил Мкртчян.