Ռուսաստանի եւ Չինաստանի միջեւ էներգետիկական դաշինք է ձեւավորվել. ՉԺՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի եւ Պեկինի միջեւ համագործակցությունը կրում Է խորը եւ բազմակողմ բնույթ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Չինաստանում Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Դենիսովը: Առանձին նա նշել Է Էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների եւ Էներգետիկ հումքի վերամշակման ուղղությամբ աշխատանքը:
«Դա մեզ հիմք Է տալիս խոսելու, որ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի միջեւ արդեն ձեւավորվել Է յուրատեսակ դաշինք»,-ընդգծել Է դիվանագետը՝ հանդես գալով մամուլի ասուլիսում:
Դենիսովն Էներգետիկան համարել Է «երկկողմ համագործակցության հիմքը նյութական ոլորտում», կանխատեսել Է Չինաստանում ռուսական բնական գազի բարձր մակարդակի պահպանում, ինչպես նաեւ պատմել Է, որ այժմ կողմերն ակտիվորեն քննարկում են նոր նախագծերը երկնագույն վառելիքի մատակարարման ոլորտում:
Հունվարի սկզբին «ՆովատԷկ»-ը չինական Zhejiang Energy-ի հետ 15 տարով պայմանագիր Է ստորագրել «Արկտիկ ՀԲԳ 2»-ի արտադրության տարեկան մինչեւ 1 միլիոն տոննա հեղուկացված բնական գազ (ՀԲԳ) մատակարարելու շուրջ:
«Գազպրոմ»-ը գազը Չինաստան մատակարարում Է «Սիբիրի ուժը» խողովակաշարով: Դրա առաջին տեղամասը, որը մոտավորապես 2200 կիլոմետր երկարությամբ ձգվում Է Յակուտրիայի Չայանդինի հանքավայրից մինչեւ Բլագովեշչենսկ (Չինաստանի հետ սահման), գործարկել են 2019 թվականի վերջին, իսկ երկրորդը, որը գրեթե 800 կիլոմետր երկարությամբ ձգվում Է Կովիկիտինի հանքավայրից մինչեւ Չայանդինի հանքավայր, պլանավորվում Է շահագործման հանձնել 2023 թվականի սկզբին:
Չինական CNPC-ի հետ պարտավորագրի պայմանների համաձայն, մատակարարումների ծավալը մինչեւ 2025 թվականը պետք Է ամեն տարի ավելացվի մինչեւ 38 միլիարդ խորանարդ մետր նախածային հզորության հասնելը:
Պեկինի տեղեկատվության համաձայն, Ռուսաստանի եւ Չինաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը 2021 թվականի արդյունքներով աճել Է 35,8 տոկոսով եւ կազմել ռեկորդային 146,887 միլիարդ դոլար: Չինական արտահանումը հաշվետու ժամանակաշրջանում ավելացել Է 33,8 տոկոսով՝ տարեկան արտահայտությամբ մինչեւ 67,565 միլիարդ դոլար, Ռուսաստանից ՉԺՀ մատակարարումները՝ 37,5 տոկոսով կազմելով 79,322 միլիարդ դոլար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Между Россией и Китаем сформировался энергетический альянс, заявил посол
Сотрудничество между Москвой и Пекином в энергетике носит глубокий и разносторонний характер, заявил российский посол в Китае Андрей Денисов.
Отдельно он отметил работу по возобновляемым источникам энергии и переработке энергетического сырья, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Это дает нам основания говорить о том, что между Россией и Китаем уже сформировался своего рода энергетический альянс", — подчеркнул дипломат на пресс-конференции.
Денисов назвал энергетику "основой двустороннего сотрудничества в материальной сфере", спрогнозировал сохранение высокого спроса на российский природный газ в Китае, а также рассказал, что сейчас стороны активно обсуждают новые проекты в сфере поставок голубого топлива.
В начале января "Новатэк" подписал договор с китайской Zhejiang Energy на 15 лет на поставку в год до миллиона тонн сжиженного природного газа (СПГ) производства "Арктик СПГ 2".
"Газпром" поставляет в Китай газ по трубопроводу "Сила Сибири". Ее первый участок — от Чаяндинского месторождения в Якутии до Благовещенска (граница с Китаем) протяженностью около 2200 километров — запустили в конце 2019 года, а второй — от Ковыктинского месторождения до Чаяндинского почти а 800 километров — планируется ввести в эксплуатацию в начале 2023-го. По условиям контракта с китайской CNPC, объемы поставок должны ежегодно наращиваться до выхода на проектную мощность в 38 миллиардов кубометров к 2025 году. При этом обсуждается увеличение объемов экспорта до 44 миллиардов кубометров газа в год.
По информации Пекина, товарооборот между Россией и Китаем по итогам 2021 года вырос на 35,8% и составил рекордные 146,887 миллиарда долларов. Китайский экспорт за отчетный период увеличился на 33,8% в годовом выражении до 67,565 миллиарда долларов, поставки из России в КНР — на 37,5%, составив 79,322 миллиарда долларов.