Փաշինյանը բացառեց ՀԱՊԿ ուժերի ներգրավումը ներքաղաքական գործընթացները ճնշելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանին ձեռնտու է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը լինի, լինի արդյունավետ և գործող համակարգ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ղազախական նախադեպից ելնելով՝ ապագայում ՀՀ որևէ իշխանություն արդյոք կարող է նույնպիսի հիմնավորումներով ճնշել երկրում ներքաղաքական ընդվզումները՝ ներգրավելով ՀԱՊԿ ուժերին՝ վարչապետն ասաց. «Մենք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո ՀՀ-ում ունեցել ենք իշխանության կամ կառավարության համար անցանկալի զարգացումներ: Մենք գործնականում ի ցույց ենք դրել այդ իրավիճակները հաղթահարելու մեր պատկերացրած գործիքակազմը: Նոյեմբերի 9-ի իրադարձություններից հետո, երբ գրոհի են ենթարկվել կառավարությունը, Ազգային ժողովը, կառավարական առանձնատունը, մահափորձ է տեղի ունեցել ԱԺ նախագահի նկատմամբ, Հայաստանում իշխանության կողմից ոչ մի կրակոց չի հնչել, ՀՀ կառավարությունն ուժային ոչ մի գործողություն չի իրականացվել: Ճանապարհներ են փակված եղել, և ճանապարհները բացելու ոչ մի գործողություն տեղի չի ունեցել: Մենք ցույց ենք տվել արդեն ներքաղաքական, ներքին խնդիրները լուծելու մեր գործիքակազմը: Մենք գնացել ենք արտահերթ ընտրությունների: Մեր իրավապահ մարմիններն իրենց բարձրության վրա են եղել»:
Պատասխանելով հարցին, թե 2018 թվականին ինչու ՀԱՊԿ-ը հեղափոխությունը չճնշեց, Փաշինյանը փաստեց, որ 2018 թվականին Հայաստանում բռնության ոչ մի դեպք տեղի չի ունեցել: «Երբ որոշում ենք կայացրել խաղաղապահ առաքելություն ուղարկել, այնտեղ արդեն փողոցային մարտեր էին ընթանում, կային զոհեր»:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ իր կառավարության առաջին օրվանից հայկական կողմի գործունեությունը ՀԱՊԿ-ում ուղղված է եղել ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների կատարելագործմանը:
«Տարօրինակ կլիներ, եթե առաջին անգամ նման իրավիճակ լիներ, և Հայաստանն ասեր, որ դեմ է: Հայաստանին ձեռնտու է, որ ՀԱՊԿ լինի, լինի արդյունավետ և գործող համակարգ: Սրանով բոլոր հարցերի պատասխանները տրված են»,- նշեց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը հստակ արձանագրել է, որ ՀԱՊԿ ուժերը չեն կարող ներգրավված լինեն ինչ-որ ներքաղաքական գործընթացներում, այլ կարող են զբաղվել ռազմավարական նշանակության օբյեկտների պահպանությամբ: «Հայաստանի զինուժը Ղազախստանում զբաղվել է հացի գործարանի պաշտպանությամբ, և չեմ կարծում, որ դրա մեջ որևէ դատապարտելի բան կա: Հացի գործարանի պահպանությունը որևէ ձևով չի ազդում ներքաղաքական գործընթացի վրա»,- ասաց վարչապետը:

Пашинян исключил вовлеченность сил ОДКБ в подавлении внутриполитических процессов
В интересах Армении, чтобы Организация Договора о коллективной безопасности была эффективной и действенной системой. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе онлайн-пресс-конференции.
Отвечая на вопрос, возможно ли, что, исходя из казахстанского прецедента, правительство Армении в будущем попробует с привлечением сил ОДКБ подавить внутриполитические волнения в стране по тем же основаниям, премьер-министр сказал: «После 9 ноября 2020 года у нас в Армении произошли нежелательные для властей или правительства события. Мы продемонстрировали на практике инструменты для выхода из этих ситуаций. После событий 9 ноября, когда было совершено нападение на правительство, Национальное Собрание, резиденцию премьера, было совершено покушение на председателя НС, власти Армении не произвели ни одного выстрела, власти Армении не прибегли к силовым методам. Дороги были перекрыты, никаких действий по открытию дорог предпринято не было. Мы уже показали свой инструментарий для решения внутриполитических проблем. Мы пошли на досрочные выборы. Наши правоохранительные органы были на высоте».
Отвечая на вопрос, почему ОДКБ не подавила революцию в 2018 году, Пашинян заявил, что в 2018 году в Армении не было случаев насилия: «Когда мы решили отправить миротворческую миссию, там уже шли уличные бои, были жертвы».
Премьер-министр напомнил, что с первого дня его правления деятельность армянской стороны в ОДКБ была направлена на совершенствование механизмов кризисного реагирования.
«Было бы странно, если бы впервые возникла такая ситуация, и Армения сказала бы, что она против. В интересах Армении, чтобы ОДКБ была эффективной и действенной системой. Этим даны ответы на все вопросы», — сказал он.
Пашинян подчеркнул, что Армения четко заявила, что силы ОДКБ не могут быть задействованы ни в каких внутриполитических процессах, но могут заниматься охраной объектов стратегического значения. «Вооруженные силы Армении защищали хлебозавод в Казахстане, и не думаю, что в этом есть что-то предосудительное. Охрана хлебозавода никак не влияет на внутриполитический процесс», - сказал премьер.