Փաշինյանը բացառեց ՀԱՊԿ ուժերի ներգրավումը ներքաղաքական գործընթացները ճնշելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանին ձեռնտու է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը լինի, լինի արդյունավետ և գործող համակարգ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ղազախական նախադեպից ելնելով՝ ապագայում ՀՀ որևէ իշխանություն արդյոք կարող է նույնպիսի հիմնավորումներով ճնշել երկրում ներքաղաքական ընդվզումները՝ ներգրավելով ՀԱՊԿ ուժերին՝ վարչապետն ասաց. «Մենք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո ՀՀ-ում ունեցել ենք իշխանության կամ կառավարության համար անցանկալի զարգացումներ: Մենք գործնականում ի ցույց ենք դրել այդ իրավիճակները հաղթահարելու մեր պատկերացրած գործիքակազմը: Նոյեմբերի 9-ի իրադարձություններից հետո, երբ գրոհի են ենթարկվել կառավարությունը, Ազգային ժողովը, կառավարական առանձնատունը, մահափորձ է տեղի ունեցել ԱԺ նախագահի նկատմամբ, Հայաստանում իշխանության կողմից ոչ մի կրակոց չի հնչել, ՀՀ կառավարությունն ուժային ոչ մի գործողություն չի իրականացվել: Ճանապարհներ են փակված եղել, և ճանապարհները բացելու ոչ մի գործողություն տեղի չի ունեցել: Մենք ցույց ենք տվել արդեն ներքաղաքական, ներքին խնդիրները լուծելու մեր գործիքակազմը: Մենք գնացել ենք արտահերթ ընտրությունների: Մեր իրավապահ մարմիններն իրենց բարձրության վրա են եղել»:
Պատասխանելով հարցին, թե 2018 թվականին ինչու ՀԱՊԿ-ը հեղափոխությունը չճնշեց, Փաշինյանը փաստեց, որ 2018 թվականին Հայաստանում բռնության ոչ մի դեպք տեղի չի ունեցել: «Երբ որոշում ենք կայացրել խաղաղապահ առաքելություն ուղարկել, այնտեղ արդեն փողոցային մարտեր էին ընթանում, կային զոհեր»:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ իր կառավարության առաջին օրվանից հայկական կողմի գործունեությունը ՀԱՊԿ-ում ուղղված է եղել ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների կատարելագործմանը:
«Տարօրինակ կլիներ, եթե առաջին անգամ նման իրավիճակ լիներ, և Հայաստանն ասեր, որ դեմ է: Հայաստանին ձեռնտու է, որ ՀԱՊԿ լինի, լինի արդյունավետ և գործող համակարգ: Սրանով բոլոր հարցերի պատասխանները տրված են»,- նշեց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը հստակ արձանագրել է, որ ՀԱՊԿ ուժերը չեն կարող ներգրավված լինեն ինչ-որ ներքաղաքական գործընթացներում, այլ կարող են զբաղվել ռազմավարական նշանակության օբյեկտների պահպանությամբ: «Հայաստանի զինուժը Ղազախստանում զբաղվել է հացի գործարանի պաշտպանությամբ, և չեմ կարծում, որ դրա մեջ որևէ դատապարտելի բան կա: Հացի գործարանի պահպանությունը որևէ ձևով չի ազդում ներքաղաքական գործընթացի վրա»,- ասաց վարչապետը:

Pashinyan rules out the involvement of CSTO forces in suppressing internal political processes
YEREVAN, 24 JANUARY, ARMENPRESS. It is in Armenia's interest for the Collective Security Treaty Organization to be an effective system, ARMENPRESS reports Pashinyan said during an online press conference organized for the representatives of mass media and non-governmental organizations.
Answering the question whether, based on the Kazakh precedent, any Armenian government in the future can suppress the internal political uprisings in the country bringing forward the same reasons, involving the CSTO forces, the Prime Minister said, “After November 9, 2020, we have had undesirable developments in Armenia for the government. We demonstrated in practice our vision on the tools to overcome these situations. After the events of November 9, when the Government, the National Assembly, the government cottages were attacked, an assassination attempt was made on the National Assembly President, no shots were fired by the authorities in Armenia, no force was used by the Armenian government. Roads were blocked, no action was taken to open the roads. We have already shown our toolkit for solving internal political problems. We went to the early elections. Our law enforcement agencies have been at their height."
Answering the question why the CSTO did not suppress the revolution in 2018, Pashinyan stated that in 2018 there was no case of violence in Armenia. "When we decided to send a peacekeeping mission to Kazakhstan, there were already street battles there, there were casualties."
The Prime Minister reminded that from the first day of his government, the activity of the Armenian side in the CSTO was aimed at improving the crisis response mechanisms.
"It would be strange if such a situation existed for the first time, and Armenia would say that it is against. It is in Armenia's interest to have a CSTO as an effective system. This answers all the questions," he said.
Pashinyan stressed that Armenia has clearly stated that the CSTO forces cannot be involved in any internal political processes, but can be engaged in the protection of objects of strategic importance. "The Armenian Armed Forces have been defending a bakery in Kazakhstan. I do not think there is anything reprehensible in it. The protection of the bread factory does not affect the internal political process in any way," said the Prime Minister.