Փաշինյանն Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակը պայթյունավտանգ է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, բնականաբար, հուզում է Հայաստանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակը լարված է: Եթե հետևում ենք միջազգային լրատվությանն, տպավորություն է, որ այդ լարվածությունն օր օրի մեծանում է, և իրավիճակը պայթյունավտանգ է: Բնականաբար, դա մեզ հուզում է: Այդ պատճառով մենք մեր մտահոգությունները կիսում ենք մեր միջազգային գործընկերների, ՀԱՊԿ-ի, նաև Արևմտյան գործընկերների հետ: Բնականաբար, մենք շահագրգռված ենք, որ իրավիճակն Ուկրաինայում վերահսկողությունից դուրս չգա: Հասկանալի է, որ մենք շատ մեծ լծակներ այդ առումով չունենք, բայց ցանկացած իրավիճակում առաջնորդվում ենք Հայաստանի ազգային շահերին համապատասխան»,- հայտարարեց Փաշինյանը՝ հույս հայտնելով, որ իրավիճակի լարումը ռազմական բախման չի վերածվի:
Վերլուծելով վերջին շրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները և այդ իրադարձությունների համատեքստում դնենք նաև մեզ հետ տեղի ունեցածը՝ նա նշեց. «Կարող ենք արձանագրել 2013-2014 թվականից աշխարհաքաղաքական տեկտոնիկ գործընթացներ են սկսվել, որոնք շարունակվում են մինչ օրս, և այդ աշխարհաքաղաքական տեկտոնիկան է, որ ազդել է նաև մեր տարածաշրջանում, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ առկա իրադրության վրա»:

Армения заинтересована в том, чтобы ситуация в Украине не вышла из-под контроля: Пашинян
Естественно, ситуация вокруг Украины беспокоит Армению. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе онлайн-пресс-конференции.
«Ситуация вокруг Украины напряженная. Если следить за международными СМИ, то создается впечатление, что напряженность нарастает день ото дня, ситуация взрывоопасная. Естественно, это нас беспокоит. Именно поэтому мы разделяем наши опасения с нашими международными партнерами, ОДКБ, а также с нашими западными партнерами.
Естественно, мы заинтересованы в том, чтобы ситуация в Украине не вышла из-под контроля. Понятно, что у нас не так много рычагов воздействия в этом плане, но в любой ситуации мы руководствуемся национальными интересами Армении», - сказал Пашинян, выразив надежду, что напряженность не перерастет в военный конфликт.
Анализируя последние события, ставя в контекст этих событий то, что произошло с Арменией, премьер отметил: «Можно констатировать, что в 2013-2014 годах начались геополитические тектонические процессы, которые продолжаются по сей день. Именно эта геополитическая тектоника повлияла и на ситуацию в нашем регионе, в частности, в Нагорном Карабахе и вокруг него».