Սաուդական օդուժը հարված Է հասցրել Եմենի բանտի շենքին. Al Mayadeen
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայի ռազմաօդային ուժերը հունվարի 21-ին հարձակումներ են կատարել ռազմական եւ քաղաքացիական օբյեկտների վրա Եմենի այն քաղաքներում, որոնք գտնվում են շիաներ «Անսար Ալլահ» շարժման հուսի խռովարարների վերահսկողության ներքո:
Ինչպես հայտնել Է Բեյրութից հաղորդումներ հեռարձակող Al Mayadeen հեռուստաալիքը, Սաադայի նահանգի վարչական կենտրոնի գլխավոր բանտին հասցված հրթիռահարվածի հետեւանքով զոհվել Է ավելի քան 60 մարդ, եւս 150-ը վիրավորվել Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հեռուստաալիքի տեղեկատվությամբ՝ կատարվում Է փրկարարական գործողություն: Չի բացառվում, որ զոհերի թիվն աճի, քանի որ փլված շենքի բեկորների տակ կարող են մարդիկ լինել: Հունվարի 20-ին Սաուդյան Արաբիայի հովանու ներքո կոալիցիայի հրամանատարությունը հայտնել Է օդային արտագրոհների ընթացքում հուսիների 60-ից ավելի կողմնակիցների ոչնչացման մասին: Նրանց մեծ մասը զոհվել Է Մարիբի նահանգում, որտեղ կատաղի մարտեր են ընթանում խռովարարների եւ կոալիցիայի ցամաքային ուժերի միջեւ: Եմենում հակամարտությունը շարունակվում Է 2014 թվականի օգոստոսից:
Ռազմական առճակատումը սաստկացել Է 2015 թվականի մարտին երկիր Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի զորքերի ներխուժումից հետո՝ նախագահ Աբդ Ռաբբո Մանսուր Հադիին հավատարիմ զինված ուժերին աջակցելու նպատակով: Եմենում պատերազմը հանգեցրել Է աշխարհում խոշորագույն հումանիտար ճգնաժամի առաջացման: ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ ավելի քան 24 միլիոն եմենցի՝ երկրի բնակչության մոտավորապես 80 տոկոսը, մարդասիրական օգնության կարիք ունի, իսկ նեքին տեղահանված անձանց թիվը գերազանցում Է 4 միլիոնը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: саудовские ВВС нанесли удар по зданию тюрьмы в Йемене
ВВС Саудовской Аравии совершили в пятницу налеты на военные и гражданские объекты в городах Йемена, которые находятся под контролем мятежников-хуситов из шиитского движения "Ансар Аллах". Как сообщил вещающий из Бейрута телеканал Al Mayadeen, в результате ракетного удара по главной тюрьме в административном центре провинции Саада погибли свыше 60 человек, еще 150 получили ранения.
По его информации, ведется спасательная операция. Не исключается, что число жертв возрастет, поскольку под обломками рухнувшего здания могут находиться люди.
В четверг командование коалиции под эгидой Саудовской Аравии сообщило об уничтожении в ходе воздушных рейдов более 60 сторонников хуситов. Большинство из них погибло в провинции Мариб, где идут ожесточенные бои между мятежниками и сухопутными силами коалиции,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Конфликт в Йемене продолжается с августа 2014 года. Военная конфронтация усилилась после вторжения в страну в марте 2015 года войск коалиции, возглавляемой Саудовской Аравией, с целью поддержки вооруженных сил, верных президенту Абд Раббо Мансуру Хади. Война в Йемене привела к возникновению крупнейшего гуманитарного кризиса в мире. По данным ООН, свыше 24 млн йеменцев - примерно 80% населения республики - нуждаются в гуманитарной помощи, а число внутренне перемещенных лиц превышает 4 млн.