Հնդկական օվկիանոսում սկսվել են Իրանի, Չինաստանի եւ Ռուսաստանի ռազմածովային ուժերի համատեղ վարժանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկական օվկիանոսի հյուսիսային մասում հունվարի 21-ին սկսվել են Իրանի, Չինաստանի եւ Ռուսաստանի զինված ուժերի «Ծվային անվտանգության գոտի» համատեղ ռազմածովային վարժանքները: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում Է Mehr գործակալությունը:
Նշվում Է որ իրանական կողմից զորավարժություններին մասնակցում են Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմի (ԻՀՊԶ, Իրանի զինված ուժերի ընտիր զորամասեր) եւ Իրանի բանակի ռազմածովային ուժերի ստորաբաժանումները:
«Ծրագրի համաձայն՝ պլանավորված են զանազան մարտավարական մանյովրներ, ներառյալ այրվող նավի փրկում, զավթված նավի ազատում եւ հրաձգություն ծովային թիրախներին ցերեկ եւ գիշեր ժամանակ»,- հայտարարել Է «Ծովային անվտանգության գոտի» վարժանքների պաշտոնական ներկայացուցիչ ծովակալ Մոստաֆա Թաջոդինին:
Հունվարի 19-ին Խաղաղօվկիանսյան նավատորմի Արեւելյան ռազմական օկրուգի (ԱՌՕ) մամուլի ծառայությունը հայտնել Է, որ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի երեք նավ Է ժամանել Իրանի Չաբահար նավահանգիստ՝ Իրանի, Ռուսաստանի եւ Չինաստանի համատեղ զինավարժանքներին մասնակցելու համար: Նավերի ջոկատը Վլադիվոստոկից հեռավոր ռազմերթի Է դուրս եկել 2022 թվականն սկսվելուց մի քանի օր առաջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Совместные учения ВМС Ирана, Китая и России начались в Индийском океане
Совместные военно-морские учения ВС Ирана, Китая и России "Пояс морской безопасности" начались в пятницу утром в северной части Индийского океана. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Mehr.
Отмечается, что с иранской стороны в маневрах принимают участие подразделения ВМС Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС Ирана) и иранской армии.
"Согласно программе, запланированы различные тактические маневры, включая спасение горящего корабля, освобождение захваченного судна и стрельба по морским мишеням в дневное и ночное время", - заявил официальный представитель учений "Пояс морской безопасности" адмирал Мостафа Таджодини.
19 января пресс-служба Восточного военного округа (ВВО) по Тихоокеанскому флоту сообщила, что три корабля Тихоокеанского флота прибыли в иранский порт Чабахар для участия в совместных учениях Ирана, России и Китая. Отряд кораблей вышел в дальний поход из Владивостока за несколько дней до наступления 2022 года.