Եղբայրական Հայաստանը և Հունաստանը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Հունաստանի հանրապետությունները այսօր՝ հունվարի 20-ին, նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ հոբելյանական տարեդարձը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը և Հունաստանի Հանրապետությունը երկկողմ դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել ուղիղ 30 տարի առաջ՝ 1992 թ. հունվարի 20-ին:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը իր Թվիթերի պաշտոնական էջում անդրադարձել է այս կարևոր իրադարձությանը՝ շնորհավորելով երկու բարեկամ ժողովուրդներին նշանավոր տարեդարձի կապակցությամբ:
«Երեք տասնամյակի ընթացքում երկու եղբայրական ազգերի՝ դարավոր պատմություն ունեցող և ավանդաբար բարեկամական հարաբերությունները ընդլայնվել և վերաճել են սերտ համագործակցության՝ հանուն մեր երկրների», - հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարարությունը:
Հայերն ու հույներն իսկապես երկկողմ փոխհարաբերությունների և շփումների բազմադարյա պատմություն ունեն: Այդ պատմությունն իր արմատներով հասնում է մինչև մ.թ.ա 1-ին հազարամյակ՝ Հին Հունաստանի լուսավորյալ ժամանակաշրջանը, այնուհետև՝ մ.թ.ա 3-4 դդ., երբ Ալեքսանդր Մակեդոնացու արևելյան արշավանքից հետո ամբողջ տարածաշրջանում, այդ թվում՝ Հայաստանում տարածվեց Հելլենիստական՝ հունական մշակույթը: Պատմությունից յուրաքանչյուր դպրոցականին հայտնի այս տերմինը՝ «Հելլենիզմը», գալիս է հույների ինքնանվանումից. հույներն իրենց կոչում են «Հելլեն» (Έλληνες), իսկ իրենց երկիրը՝ «Հելլադա» (Ελλάδα): Ի դեպ, Հունաստանի պետությունն էլ այսօր պաշտոնապես կոչվում է «Հելլենական Հանրապետություն» (անգլ.՝ Hellenic Republic, հուն.՝ Ελληνική Δημοκρατία):
Հայ և հույն ազգերը բավական նույնանման պատմություն ունեն առաջին հերթին այն պատճառով, որ երկուսն էլ աշխարհի հնագույն ազգերից են և հնագույն քաղաքակրթություններից:
Միջնադարում Հայաստանը եղել է հունական կայսրության՝ Բյուզանդիայի կազմում: Առաջին անգամ դա տեղի է ունեցել 4-րդ դարի վերջում, երբ Հայաստանը բաժանվեց Պարսկաստանի և Արևելահռոմեական կայսրության միջև: Հայաստանը բյուզանդական տիրապետության տակ է անցել նաև Բագրատունյաց թագավորության անկումից հետո՝ 1045 թվականին: Սակայն դա տևել է ընդամենը մի քանի տասնամյակ՝ մինչև սելջուկ-թուրքերի արշավանքը:
Նորագույն շրջանում Հայաստանը, ինչպես և տասնյակ այլ պետությունների պարագայում, միջպետական հարաբերություններ է հաստատել Հունաստանի հետ իր անկախության վերանվաճումից հետո՝ 1991 թվականին:  1992 թ. հունվարի 20-ին Հայաստանը և Հունաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել, որից հետո հայկական և հունական դեսպանություններ են բացվել համապատասխանաբար Երևանում և Աթենքում:
Հայաստան-Հունաստան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առիթով Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունը Ֆեյսբուքի իր պաշտոնական էջում հրապարակել է 30 տարի առաջ այս օրը Հայաստանի և Հունաստանի այն ժամանակվա արտգործնախարարների՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Անտոնիոս Սամարասի կողմից ստորագրված, դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատող արձանագրության բնօրինակի լուսանկարը:
Հիշարժան տարեդարձի առթիվ երկու կողմերից բազմաթիվ հայտարարություններ և շնորհավորանքներ են հրապարակվել: Հունահայկական բարեկամության ընկերակցությունը իր հայտարարության մեջ նշել է, որ եթե պատմությունն այլ հունով գնար՝ այսօր կլրանար հայ-հունական դիվանագիտական հարաբերությունների ոչ թե 30-րդ, այլ 102-րդ տարեդարձը, քանի որ Աթենքի ու Երևանի միջև առաջին դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1920 թ. օգոստոսին՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության օրոք:
Այն ժամանակ Հայաստանում Հունաստանի դեսպան էր նշանակվել Իոաննիս Պապպասը, որը նույնիսկ չի հասցրել գալ Հայաստան՝ հայկական անկախ պետականության անկման պատճառով: Իսկ Հայաստանը Հունաստան էր ուղարկել իր պաշտոնական ներկայացուցիչ Տիգրան Չայանին, որն, ի դեպ, այնտեղ է մնացել մինչև 1925 թվականը:
Տարեդարձի կապակցությամբ ուղերձ է հղել նաև Հունաստան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ Դիմիտրիս Մարկոպուլոսը՝ երկու երկրների միջև հարաբերությունները բնութագրելով գերազանց և եղբայրական: Մարկոպուլոսը շեշտել է, որ հույն ժողովուրդը կանգնած է եղել և միշտ կանգնած է լինելու փորձությունների ենթարկվող Հայաստանի կողքին:
Հայ-հունական միջպետական բարեկամական հարաբերությունները խարսխված են իրավապայմանագրային շատ լայն դաշտի վրա: 30 տարվա ընթացքում Հայաստանը և Հունաստանը կնքել են շուրջ 50 համաձայնագրեր, հուշագրեր, արձանագրություններ և այլ բնույթի փաստաթղթեր տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության հաստատման և զարգացման մասին:
Երկու երկրների միջև գործում է հայ-հունական տնտեսական, արդյունաբերական, տեխնիկական և գիտական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը, ինչպես նաև՝ Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական բարեկամական խումբը: Բացի այդ, Հայաստանը և Հունաստանը փորձում են բազմակողմ համագործակցություն զարգացնել հունական մյուս պետության՝ Կիպրոսի հետ: 2019 թ. հունիսի 4-ին Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի արտգործնախարարները ընդունել են համատեղ հայտարարություն եռակողմ գործընկերություն հաստատելու մասին:
Հունաստանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1996 թ.՝ ընդունելով ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք: 2014 թ. ընդունված օրենքով՝ ցեղասպանության ժխտումը Հունաստանում պատժվում է 3 տարի ազատազրկմամբ կամ մինչև 30 000 եվրո տուգանքով:
Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը 2019 թ. դեկտեմբերից Էվանգելոս Տուրնակիսն է:
2022 թ. հունվարի 19-ին Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը Հունաստանի նախագահ Կատերինա Սակելարոպուլուին հանձնել է իր հավատարմագրերը:

Братские Армения и Греция отмечают 30-летие установления дипломатических отношений
Сегодня, 20 января, Республика Армения и Греческая Республика отмечают 30-летие установления дипломатических отношений. Как сообщает «Арменпресс», двусторонние дипломатические отношения Республика Армения и Греческая Республика установили ровно 30 лет назад, 20 января 1992 года.
Министерство иностранных дел Армении прокомментировало это важное событие на своей официальной странице в Twitter, поздравив два дружественных народа со знаменательной датой.
«За последние три десятилетия традиционно дружественные отношения между двумя братскими народами, имеющие многовековую историю, переросли в тесное сотрудничество во благо наших стран», - говорится в сообщении МИД Армении.
Армяне и греки действительно имеют многовековую историю двусторонних отношений. Эта история уходит своими корнями в I тысячелетие до нашей эры, в период Древней Греции, затем в 4-3 века до нашей эры, когда после походов Александра Македонского эллинизм распространился по всему региону, включая и Армению. Эллинизм - термин, известный из истории каждому школьнику, он происходит от самоименования греков. Греки называли себя эллинами, а свою страну Элладой. Сегодня Греция официально называется Греческой Республикой (греч. Ελληνική Δημοκρατία).
Армянский и греческий народы имеют очень похожую историю, прежде всего потому, что оба - древнейшие народы мира, имеют древние цивилизации.
В средние века Армения входила в состав греческой империи - Византии. Это произошло в конце 4 века, когда Армения была разделена между Восточной Римской империей и Персией. Армения попала под власть Византии и после падения царства Багратидов в 1 045 году. Что длилось всего несколько десятилетий до нашествия турок-сельджуков.
В новейший период Армения, как и в случае с десятками других государств, межгосударственные отношения с Грецией установила после обретения независимости 21 сентября 1991 года.
Республика Армения и Греческая Республика дипломатические отношения установили 20 января 1992 г. года, после чего в Ереване и в Афинах были открыты посольства.
По случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Грецией посольство Армении в Греции разместило на своей официальной странице в Facebook оригинал фотографии протокола, подтверждающего установление дипломатических отношений, подписанного 30 лет назад тогдашними министрами иностранных дел Армении и Греции Раффи Ованнисяном и Антониосом Самарасом.
По случаю памятной даты с обеих сторон были сделаны многочисленные объявления и поздравления. В заявлении Ассоциации греко-армянской дружбы говорится, что если бы история пошла в другом направлении, то сегодня исполнилось бы не 30, а 102 года армяно-греческих дипломатических отношений, поскольку первые дипломатические отношения между Афинами и Ереваном были установлены в августе 1920 года, в период существования Первой Республики Армения.
В то время послом Греции в Армении был назначен Иоаннис Паппас, который даже не успел приехать в Армению из-за падения независимой армянской государственности. А Армения направила в Грецию своего официального представителя - Тиграна Чаяна, который, кстати, пробыл там до 1925 года.
Димитрис Маркопулос, председатель парламентской группы дружбы Греция-Армения, направил послание по случаю годовщины, охарактеризовав отношения между двумя странами как прекрасные и братские. Он подчеркнул, что греческий народ стоял, и всегда будет стоять рядом с Арменией, которая сейчас проходит через испытания.
Армяно-греческие межгосударственные дружественные отношения опираются на очень широкое правовое поле. За 30 лет Армения и Греция подписали около 50 соглашений, меморандумов, протоколов и других документов об установлении и развитии сотрудничества в различных сферах.
Между двумя странами действует Армяно-греческая межправительственная комиссия по экономическому, промышленному, техническому и научному сотрудничеству, а также парламентская группа дружбы Армения-Греция. Кроме того, Армения и Греция делают усилия и по развитию многостороннего сотрудничества и с другим греческим государством - Кипром. 4 июня 2019 г. министры иностранных дел Армении, Греции и Кипра приняли совместное заявление об установлении трехстороннего сотрудничества.
Греция признала Геноцид армян в 1996 году, приняв закон, предусматривающий уголовную ответственность за отрицание геноцида. Согласно закону, принятому Грецией в 2014 г., отрицание геноцида наказывается лишением свободы на срок до трех лет или штрафом в размере до 30 000 евро.
Чрезвычайным и полномочным послом Греции в Армении с декабря 2019 г. является Эвангелос Турнакис.
19 января 2022 г. чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Греческой Республике Тигран Мкртчян вручил президенту Греции Катерине Сакеларопулос верительные грамоты.