Բրազիլիայում կարող են արգելել Telegram-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայի Գերագույն ընտրական դատարանի ղեկավարը մտադիր է դատարանի մյուս անդամների հետ քննարկել Telegram-ի նկատմամբ միջոցների ձեռնարկման հարցը, քանի որ մտավախություն ունի, որ հարթակը կարող է կիրառվել կեղծ տեղեկատվության տարածման համար: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Տեղի լրատվամիջոցները հայտնում են, որ արդեն ամսից ավել է՝ դատարանի նախագահ  Լուիս Ռոբերտու Բարոզուն փորձում է կապվել Telegram-ի ներկայացուցիչների հետ, սակայն բոլոր փորձերն անհաջող են: «Չի բացառվում, որ այն կարգելափակվի»,- հայտնել են ԶԼՄ-ները:
Նշվում է, որ Բարոզուն ցանկանում է Telegram-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել առաջիկա նախագահական ընտրությունների շրջանում հավելվածի աշխատանքն ու անվտանգության միջոցների ձեռնարկումը, քանի որ մտավախություն կա, որ Telegram-ն օգտագործվում է կեղծ տեղեկատվություն տարածելու համար:

В Бразилии могут заблокировать Telegram
Глава Высшего избирательного суда Бразилии хочет обсудить меры в отношении мессенджера Telegram, который может использоваться для распространения ложной информации, не исключен запрет на его использование. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает газета Valor Economico.
"Председатель Высшего избирательного суда (TSE) Луис Роберту Баррозу намерен привлечь других членов суда к обсуждению мер в отношении Telegram. Уже больше месяца судья пытается без успеха связаться с представителями мессенджера. Не исключена его блокировка", - отмечает СМИ со ссылкой на источники в суде.
Глава суда отправлял руководству Telegram электронные письма, отправлял письма в бумажной форме, но реакции не получил. Судья хотел обсудить с мессенджером предстоящие выборы президента в Бразилии в 2022 году и меры по обеспечению безопасности их проведения. Подобные контакты и партнерства уже установлены с WhatsApp, Twitter и Facebook.
"По мнению представителей TSE, Telegram используется для распространения теорий заговора и ложной информации об избирательной системе", - отмечает СМИ.