Իրանական բեռնատարները հիմնականում անցնում են Սյունիքի այլընտրանքային ճանապարհով․ Բադասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրեց, թե ինչ գործառույթներ են իրականացնում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած ճանապարհահատվածում տեղադրված հայկական մաքսակետերը, ինչպես նաև խոսեց այլընտրանքային ճանապարհի արդյունավետության մասին։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Բադասյանն ասաց՝ քանի որ Գորիս-Կապան ճանապարհի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հատվածով տեսականորեն կարող են երթևեկել բեռնատար մեքենաներ Իրանից, այնտեղ որոշակի գործառույթներ են իրականացնում հայ մաքսավորները:
«Քանի որ հայկական մեքենաներ այդ հատվածով չեն  անցել ընդհանրապես, այդ մասով գործառույթներ չի իրականացվում։ Եթե տեսական հնարավորություն կա, որ մեքենաներ կանցնեն այդ ճանապարհով, պետք է իրականացվի մաքսային վերահսկողություն»,- ասաց Բադասյանը։
ՊԵԿ նախագահը նշեց, որ  իրանական բեռնատարները հիմնականում անցնում են Սյունիքի այլընտրանքային ճանապարհով։ Նրա խոսքով՝ վարորդների համար որոշակի անհարմարություններ կան, և դա քննարկվել Իրանի գործընկերների հետ։ Բադասյանը ընդգծեց՝ այլընտրանքային ճանապարհը ունի ճիշտ այն խնդիրները, որոնք կան Գորիս-Կապան ճանապարհին:
«Իմ գնահատմամբ բեռնատարները անցնում են, ընդ որում՝ ամենամեծ ծավալ ունեցող բեռնատարները։ Կարծում եմ, որ եթե հետևեք Տարածքային կառավարական և ենթակառուցվածքների նախարարությանը, նաև խոսվում է նոր ճանապարհի մասին, որի պատրաստ լինելու դեպքում առկա ոլորանները նույնպես կշրջանցվեն Լծեն գյուղի մոտ»,- ասաց Բադասյանը։

YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. State Revenue Committee Chairman Rustam Badasyan presented the functions of the Armenian customs checkpoints which are located on the section of the Azerbaijani-controlled road and spoke about the effectiveness of the alternative road.
Speaking to reporters, Badasyan noted that Armenian customs officers are carrying out certain functions on the Azerbaijani-controlled section of the Goris-Kapan road because theoretically Iranian cargo vehicles could travel via that part.
“Because Armenian vehicles haven’t passed through that section at all, no functions are carried out in that regard. If there is a theoretical possibility that vehicles could pass there, then customs control must be enforced,” he said.
Badasyan said that Iranian cargo vehicles are mostly using the Syunik alternative road. He noted that there are some inconveniences for the drivers, and this has been discussed with Iranian colleagues. He said the alternative road has the same problems which the Goris-Kapan road has.
“In my assessment the cargo vehicles are passing, moreover the largest vehicles. I think if you’d follow the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, it is also speaking about a new road, and when commissioned the existing curvy roads will be bypassed near the village of Ltsen.”