Չեմ կարծում, որ համանախագահները տեղի կտան Ադրբեջանի շանտաժին. Դավիթ Բաբայան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն ընդգծում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ տարածաշրջան այցի համար հիմնական խոչընդոտն Ադրբեջանն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Դավիթ Բաբայանը նման կարծիք հայտնեց հունվարի 19-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահները բավականին երկար ժամանակ է, ինչ չեն այցելում Արցախ: Վերջին անգամ նրանք Արցախ այցելել են 2019 թվականի վերջին: Դրանից հետո եղավ համավարակը, հետո՝ պատերազմը: Բայց սրանք զուտ տեխնիկական խոչընդոտներ են: Ավելի կարևոր խոչընդոտն Ադրբեջանն է, որը փորձում է թույլ չտալ կամ բարդացնել նրանց այցելությունը տարածաշրջան: Իհարկե, մենք նրանց հետ կապի մեջ ենք: Գիտեք, որ հանդիպում է տեղի ունեցել Արցախի նախագահի և Մինսկի խմբի ՌԴ նորանշանակ համանախագահի միջև: Ես էլ եմ մասնակցել այդ հանդիպմանը: Մենք բարձր ենք գնահատում նման հանդիպումները, որովհետև այսպիսի հանդիպումը կարելի է համարել համանախագահների հետ հանդիպումներից մեկը: Շատ նորմալ և անկեղծ քննարկումներ են տեղի ունեցել տարբեր հարցերի շուրջ: Հուսով ենք, որ համանախագահները կայցելեն տարածաշրջան, մի օր պետք է այդ այցը տեղի ունենա, մանավանդ, որ նրանք ուզում են և հայտարարում են դրա մասին: Բնական է, որ Ադրբեջանը խոչընդոտում է, վերջերս մենք տեսանք Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը, ըստ որի Մինսկի խումբը պետք է փակվի, բայց չեմ կարծում, որ համանախագահներն այդ շանտաժին տեղի կտան, և Ադրբեջանը կհասնի իր նպատակներին: Նպատակներին հասնելը դժվար է, բայց շատ ավելի հեշտ է աշխատանքին խոչընդոտելը»,- ասաց Բաբայանը:
Նա հավաստիացրեց, որ այլ խողովակներով կապ ունեն համանախագահների հետ: «Տարբեր հարցերի մասին նրանք տեղյակ են, մենք կարողանում ենք մեր տեսակետը հասցնել»,- նշեց Արցախի ԱԳ նախարարը:

Не думаю, что сопредседатели поддадутся на шантаж Азербайджана: Давид Бабаян
Министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян подчеркивает, что основным препятствием для визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион является Азербайджан.
Как передает «Арменпресс», такое мнение выразил Давид Бабаян на пресс-конференции, состоявшейся 19 января.
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ довольно долгое время не посещают Арцах. Последний раз они были в Арцахе в конце 2019 года. Потом началась пандемия, потом война. Но это чисто технические препятствия. Более серьезным препятствием является Азербайджан, который пытается воспрепятствовать или осложнить их визит в регион. Конечно, мы с ними на связи. Вы знаете, что состоялась встреча президента Арцаха с новоназначенным российским сопредседателем Минской группы.  Я тоже участвовал в этой встрече. Мы ценим такие встречи, потому что такую встречу можно считать одной из встреч с сопредседателями. Были нормальные и очень честные обсуждения разных вопросов. Мы надеемся, что сопредседатели посетят регион, что в один прекрасный день этот визит должен состояться, тем более что они хотят, они об этом объявляют. Естественно, Азербайджан мешает, недавно мы видели заявление президента Азербайджана, согласно которому Минская группа должна быть закрыта, но я не думаю, что сопредседатели поддадутся на этот шантаж, и Азербайджан добьется своей цели. Добиваться поставленных целей сложно, но гораздо проще помешать работе», - сказал Давид Бабаян.
Давид Бабаян заверил, что у них с сопредседателями есть связи и по другим каналам. «Сопредседатели осведомлены о всех вопросах, нам удается доносить до них свою точку зрения», - сказал глава МИД Арцаха.