ԱՄՆ-ը Լոս Անջելեսն ընտրել է 2022 թվականի ամռանն Ամերիկաների գագաթնաժողովի անցկացման վայր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկաների հաջորդ՝ թվով իններորդ գագաթնաժողովը, որը 2022 թվականի հունիսին կընդունի ԱՄՆ-ը, տեղի կունենա Լոս Անջելեսում (Կալիֆոռնիայի նահանգ): Հունվարի 18-ին այդ մասին հայտնել Է նախագահ Ջո Բայդենը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ԱՄՆ-ն Ամերիկաների իններորդ գագաթնաժողովը կանցկացնի Լոս Անջելեսում (…) 2022 թվականի հունիսին»,- ասված Է պետության ղեկավարի գրավոր հայտարարության մեջ: Առաջիկա հանդիպման թեման կդառնա «կայուն եւ արդարացի ապագայի» կառուցումն Արեւմտյան կիսագնդի համար, նշել Է Միացյալ Նահանգների ղեկավարը: «ԱՄՆ-ն անհամբերությամբ Է սպասում (երկրների) ղեկավարների եւ ամբողջ կիսագնդից շահագրգիռ կողմերի հանդիպմանը՝ տնտեսական բարգավաճման, անվտանգության, մարդու իրավունքների եւ արժանապատվության՝ մեր ընդհանուր հանձնառության առաջմղման համար»,- ընդգծել Է Բայդենը:
Ամերիկաների գագաթնաժողովներն Արեւմտյան կիսագնդի երկրների պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների հանդիպումներն են, որոնք տեղի են ունենում մի քանի տարին մեկ անգամ՝ Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության, որը միավորում Է 35 երկիր, հովանու ներքո: Ամերիկաների առաջին գագաթնաժողովը տեղի Է ունեցել 1994 թվականի դեկտեմբերի 9 – 11-ը Մայամիում՝ Բիլ Քլինթոնի նախաձեռնությամբ, որն այն ժամանակ ԱՄՆ-ի նախագահն Էր: Այդ ժամանակվանից ի վեր խորհրդաժողովը ոչ մի անգամ ԱՄՆ-ում չի անցկացվել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США выбрали Лос-Анджелес местом проведения Саммита Америк летом 2022 года
Следующий, девятый по счету Саммит Америк, который в июне 2022 года примут США, пройдет в Лос-Анджелесе (штат Калифорния). Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом сообщил во вторник президент Джо Байден.
"США проведут девятый Саммит Америк в Лос-Анджелесе <...> в июне 2022 года", - говорится в письменном заявлении главы государства. Темой предстоящей встречи станет построение "устойчивого и справедливого будущего" для Западного полушария, отметил американский лидер. "США с нетерпением ждут встречи лидеров [стран] и заинтересованных сторон со всего полушария для продвижения нашей общей приверженности экономическому процветанию, безопасности, правам человека и достоинству", - подчеркнул Байден.
Саммиты Америк - встречи глав государств и правительств стран Западного полушария, которые проходят раз в несколько лет под эгидой Организации американских государств (ОАГ), объединяющей 35 стран. Первый Саммит Америк прошел 9-11 декабря 1994 года в Майами по инициативе Билла Клинтона, который тогда был президентом США. С тех пор конференция ни разу не проводилась в США.