Հայ խաղաղապահների հրամանատարը հայտնել է Ալմաթիում իրենց առաքելության հիմնական նպատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալմաթիում Հայաստանի խաղաղապահների ստորաբաժանման հիմնական խնդիրներից մեկն է ահաբեկիչների կողմից տեղական ջրառի թունավորումը թույլ չտալը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը,  այս մասին լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Հանրապետության խաղաղապահ ստորաբաժանման հրամանատար մայոր Հայրապետ Մկրտչյանը:
«Հիմնական խնդիրներից մեկը «Բարեկամություն» ջրառի թունավորումը թույլ չտալն էր», - հայտնել է նա:
Մկրտչյանի խոսքով ՝ ջրառը ռազմավարական օբյեկտ է, եւ դրա վարակվելու տեսական սպառնալիք է եղել:
Հայաստանի խաղաղապահներն Ալմաթիում զբաղվում են ոչ միայն «Բարեկամություն» ջրառի պահպանությամբ, այլև ապահովում են խոշորագույն արտադրամասերից մեկի անվտանգությունը:

Командующий армянскими миротворцами представил основную цель их миссии в Алматы
Одной из основных задач подразделения миротворцев Армении в Алматы было недопущение отравления террористами местной водопроводной сети.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом журналистам сообщил командир миротворческого подразделения Республики Армения майор Айрапет Мкртчян.
«Одной из основных задач было недопущение отравления водопроводной сети «Дружба», - сообщил он.
По словам Мкртчяна, водопроводная сеть является стратегическим объектом, и была теоретическая угроза заражения воды.
Миротворцы Армении в Алматы занимаются не только охраной водопроводной сети, но и обеспечивают безопасность одного из крупнейших производственных цехов.