Դաշնակիցները ողջունում են ՀՀ քաղաքական ղեկավարության որոշումը մասնակցելու Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղարար գործողությանը. Արամ Սաֆարյան
Դաշնակիցները ողջունում են ՀՀ քաղաքական ղեկավարության որոշումը մասնակցելու
Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղարար գործողությանը. Արամ Սաֆարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանում հրահրված քաոսն ու անկայունությունը միայն ղազախական հասարակության խնդիրը չէր. ապակայունացման այն միտումները, որոնք կարող էին բխել Ղազախստանից, անպայման հասնելու էին Հարավային Կովկաս, և այն ուժերը, որոնք փորձում են ապակայունացնել Կենտրոնական Ասիան, կանգ չէին առնելու Հյուսիսային Կովկասի և Հարավային Կովկասի ապակայունացման վտանգի առաջ: «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտության և վերլուծության հասարակական կազմակերպության նախագահ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը՝ բարձր գնահատելով Հայաստանի նախագահությամբ ընդունված որոշումը Ղազախստան ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորամիավորում ուղարկելու մասին:
«Այն, որ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, նախագահեց այդ նիստում իբրև Հավաքական անվտանգության խորհրդում նախագահող երկրի ղեկավար և որևէ խոչընդոտ չստեղծեց ՀԱՊԿ-ի կողմից ժամանակին և ճիշտ որոշում կայացնելուն և իրավիճակը Ղազախստանում վերահսկելիության շրջանակ բերելու գործում, շատ դրվատանքի, գովասանքի արժանի է և խոսում է այն մասին, որ Հայաստանը այս էլ որերորդ անգամ ցույց է տալիս եվրասիական քաղաքակրթական տարածքում իր կառուցողական դերը՝ կառուցողական դիրքորոշմամբ մասնակցելով բոլոր կենտրոնամետ գործընթացներին», - ընդգծեց Արամ Սաֆարյանը:
Հունվարի 5-ին, երբ Ղազախստանում մի քանի օր շարունակվող բողոքի ցույցերն արդեն վերաճել էին անկարգությունների և զինված բախումների, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որպես ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի խնդրանքով անհապաղ խորհրդակցություններ սկսեց ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների հետ Ղազախստանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ և արդեն հունվարի 6-ին տեղեկացրեց, որ Ղազախստանի նախագահի դիմումի հիման վրա որոշում է կայացվել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստան ուղարկել ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր՝ այդ երկրում իրավիճակի կայունացման և կարգավորման նպատակով:
- Պարոն Սաֆարյան, Ձեր կարծիքով՝ ՀԱՊԿ միջամտության անհրաժեշտություն իսկապես կա՞ր տվյալ իրավիճակում: Արդյոք իսկապես ազգային անվտանգությանն ու կայունությանը սպառնացող վտանգ էր առաջացել ՀԱՊԿ անդամ պետությունում: Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի դերակատարումը այս գործընթացում որպես ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահողի:
- Այն պահից, երբ Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը դիմեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը՝ խնդրելով խաղաղապահ գործողություն իրականացնել Ղազախստանում և ներկայացրեց քաոսի տանող ապակայունացման իրական վիճակը երկրում, ակնհայտ դարձավ, որ եվրասիական քաղաքակրթական տարածքի նկատմամբ մի աննախադեպ հզորության ահաբեկչական, քայքայիչ գործունեություն է իրականացվել: Միանգամից ասեմ, որ միանում եմ եվրասիական քաղաքակրթական տարածքի այն բոլոր կողմնակիցների և ինտեգրացիոն գործընթացները ողջունող քաղաքական, հասարակական, մշակութային գործիչների բանակին, որոնք ողջունել են ՀԱՊԿ-ի կողմից զինված ուժեր Ղազախստան մտցնելու գաղափարը: Ես երկար տարիներ է, ինչ զբաղվում եմ եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գործընթացի ուսումնասիրությամբ և այդ շրջանակներում Ղազախստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության հարցերը շատ խորությամբ հետազոտելու հնարավորություն եմ ունեցել, ծանոթ եմ եղել և ծանոթ եմ Ղազախստանի քաղաքական վերնախավի բազմաթիվ նշանավոր գործիչների, ունեմ ընկերներ ղազախ քաղաքական վերլուծաբանների և գիտնականների շրջանում, և ինձ բոլորովին միևնույն չէ, թե այս պահին ի՞նչ է կատարվում եղբայրական Ղազախստանում:
Ուզում եմ ասել, որ բարձր եմ գնահատում Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության որոշումը ՀԱՊԿ-ի խողովակով զինված ուժեր Ղազախստան ուղարկելու վերաբերյալ, և ինձ հետ համամիտ են իմ ղազախ, ռուս և բելառուս գործընկերները: Սա շա՛տ կարևոր որոշում է, և ես կարծում եմ, որ ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացումը, ծավալումը ողջունող հետխորհրդային ուժերը ըստ արժանվույնս գնահատել են Հայաստանի ղեկավարության այդ որոշումը, և իրավամբ կարծում եմ, որ այդ որոշումը ժամանակին և վճռական արված քայլ էր Ղազախստանում տիրող քաոսը, անիշխանությունը կանխելու, երկիրը կայունացնելու և սահմանադրական կարգը փրկելու ուղղությամբ:
Ուզում եմ ասել նաև, որ ես այս օրերին ուշադրությամբ հետևում եմ, թե ինչպես են Ղազախստանի պատկան մարմինները ծավալում գործունեությունը այն բանից հետո, երբ ռազմավարական նշանակության օբյեկտների պաշտպանությունը ստանձնեց ՀԱՊԿ-ի 2500 հոգանոց խաղաղապահ զորամիավորումը: Ես տեսնում եմ, թե ինչ հաջողությամբ և ինչպիսի կազմակերպվածությամբ հնարավոր է դառնում վերականգնել շատ խաթարված ենթակառուցվածքների գործունեությունը, ինչպես են փորձում հաստատել կայունություն և ոչ վերջին հերթին, իհարկե, ինչպես են պայքարում երկիրը քաոսի դուռը հասցրած ապակայունացնող տարրերի դեմ:
Ուզում եմ, որ շատ հասկանալի լինի մեր հայրենակիցներին. այն, որ այսօր ղազախական պաշտոնական շրջանակները դեռևս չեն անվանում այն ատյանները, օղակները և ուժերը, որոնք բանը հասցրել են քաոսի և անիշխանության հաստատման եզրագծին, դեռ չի նշանակում, թե մենք չգիտենք նրանց անունները: Պարզապես այստեղ շատ լուրջ ապացույցների հավաքման հարկ կա, և ես կարծում եմ, որ Ղազախստանի իրավապահ մարմինները միանգամայն ի վիճակի են լինելու տանել այնպիսի հետաքննություն, որը հետխորհրդային տարածքի համագործակցող ազգերի համար հասկանալի կդարձնի, թե ի՛նչն էր այս ապակայունացման պատճառը և ովքե՛ր են այդ ապակայունացման իրական մեղավորները:
Անձամբ ես կարծում եմ, որ մեղավորներին պետք է փնտրել այն ուժերի շրջանում, որոնք կուզեին Ղազախստանը հեռացնել Ռուսաստանից, որոնք կուզեին, որ եվրասիական ինտեգրման տապալվեին կամ առնվազն հանդիպեին էական դժվարությունների: Ես կարծում եմ՝ սրանք այն ուժերն են, որոնք ուզում են ծայրահեղական գաղափարներ բերել-մտցնել Ղազախստան և երկիրը մի տևական ժամանակով վերածել քաոսի թատերաբեմի: Այս քաոսից հետո, ինչպես շատերս ենք հիմա հասկանում, գործը կանգ չէր առնելու, որովհետև դրանից հետո դրվելու էր ևս մեկ՝ այս անգամ շատ ավելի մեծ նշանակետ՝ քաոս և անիշխանություն առաջացնել հսկա Ռուսաստանում: Սա քաղաքակրթությունների միջև եղած ժամանակակից խիստ բախման պայմաններում ինձ համար հասկանալի մի քաղաքական խնդիր է, որի դեմն առնելու համար հարկավոր է, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի համագործակցող ազգերը, համագործակցող պետությունները, պետական իշխանության մարմինները հասարակության առողջ ուժերի մասնակցությամբ կարողանան միավորվել, մեկտեղել իրենց ուժերը, փոխանակել սպառիչ և ազնիվ տեղեկատվություն իրերի իրական վիճակի մասին մեր երկրներում և ի վիճակի լինել կանխարգելելու հնարավոր պայթյունը, որը կքայքայի եվրասիական քաղաքակրթական տարածքը ներսից:
- Այսինքն՝ Դուք արտաքին, աշխարհաքաղաքական հետքե՞ր եք տեսնում Ղազախստանի իրադարձություններում:
- Նորից եմ ասում՝ այն, որ մենք այսօր, հետևելով մեր ղազախ գործընկերներին, դեռ չենք տալիս անուններ և չենք հրապարակում կոնկրետ շրջանակների անուններ, որոնք կարող են ներքաշված լինել այս խժդժության մեջ, դեռ բոլորովին չի նշանակում, թե մենք չենք հասկանում, թե որտեղից կարող էր այդ վտանգը եկած լինել: Համոզված եմ, որ դա ոչ թե մենք՝ եվրասիական քաղաքակրթական տարածքի ժողովուրդներս, մեր մտավորականները, հասարակական-քաղաքական գործիչները պետք է դա անենք, այլ առաջին հերթին ղազախները, Ղազախստանի իրավիճակի այսօրվա տերերը, ղազախական հասարակության առողջ ուժերը:
Մի բան եմ ուզում ասել, որ Ղազախստանում կային մի քանի խոշոր ձեռքբերումներ, որոնք աչքի լույսի նման պետք էր պահել և պահպանել: Դրանք են միջկրոնական հանդուրժողականությունը, ազգամիջյան ներդաշնակությունը և խաղաղությունը, երկրի կառուցողական ուժերի համախմբումը իշխանության շուրջ հանուն դրված մեծ նպատակների: Իսկ նպատակներն իսկապես հսկայական են և միտված են ապագայում Ղազախստանը աշխարհի առաջավոր ազգերի շարքը դասելուն: Եվ այն, որ Ղազախստանում գտնվեցին մարդիկ, որոնք իրական թե հնարած տարբեր շարժառիթներով ապակայունացրեցին վիճակը՝ երկիրը դարձնելով քաոսի և անիշխանության թատերաբեմ, խոսում է այն մասին, որ այն հաջողությունները, որ ուներ Ղազախստանը, շատ շատերին հանգիստ չէին տալիս:
Պետք չէ խաբվել ամեն տեսակ կարգախոսներով և խոսակցություններով: Պետք է նայել ըստ էության իրերի խորքը՝ ինչի կարող էր հանգեցնել Ղազախստանի քաոսը: Դա կարող էր հանգեցնել Կենտրոնական Ասիայի ապակայունացմանը, եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացների տապալմանը կամ առնվազն դրանց դանդաղեցմանը, եվրասիական տարածքում անվստահության և կասկածանքի մթնոլորտի հաստատմանը և ՀԱՊԿ փլուզմանը: Եվ այն, որ Ղազախստանի խնդրանքով ՀԱՊԿ-ը իրականացրեց խաղաղարար գործողություն, և այն, որ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, նախագահեց այդ նիստում իբրև Հավաքական անվտանգության խորհրդում նախագահող երկրի ղեկավար և որևէ խոչընդոտ չստեղծեց ՀԱՊԿ-ի կողմից ժամանակին և ճիշտ որոշում կայացնելուն և իրավիճակը Ղազախստանում վերահսկելիության շրջանակ բերելու գործում, շատ դրվատանքի, գովասանքի արժանի է և խոսում է այն մասին, որ Հայաստանը այս էլ որերորդ անգամ ցույց է տալիս եվրասիական քաղաքակրթական տարածքում իր կառուցողական դերը՝ չվնասելով, չխոչընդոտելով, այլ ընդհակառակը՝ կառուցողական դիրքորոշմամբ մասնակցելով բոլոր կենտրոնամետ գործընթացներին:
Նորից եմ ուզում ասել և հատուկ ընդգծել՝ Ղազախստանում քաոսը միայն ղազախական հասարակության խնդիրը չէր: Այն, որ իրավիճակը վերահսկելիության շրջանակներից դուրս եկավ այդ երկրում, ցույց է տալիս, որ ժամանակակից աշխարհում, վարվող հիբրիդային պատերազմների, վարվող աշխարհաքաղաքական մրցակցության դաժանագույն մեթոդների առկայության պայմաններում հարկ է, որ մենք է՛լ ավելի սերտացնենք մեր համագործակցությունը ՀԱՊԿ-ի դաշնակից երկրների հետ, կարողանանք ճիշտ և ժամանակին գտնել այն անհանգստացնող և վնասակար գործընթացների թելերը, հետքերը, որոնք կարող են տանել հետխորհրդային տարածքի փլուզմանը, և մյուս կողմից էլ շարունակենք մեր կառուցողական մասնակցությունը եվրասիական ինտեգրման գործընթացին՝ մի բան, որ իսկապես ուզում է մեր ժողովուրդը, մի բան, որին իսկապես հավատում է հայ հասարակության մեծամասնությունը, և այն բխում է մեր պետության, մեր ժողովրդի իրական, խորքային շահերից:
- Իսկ ի՞նչ եք կարծում՝ Հայաստանի Հանրապետության այս կառուցողական մոտեցումը կգնահատվի՞ ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի մեր գործընկերների, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի կողմից:
- Շատ լավ հարց եք տալիս: Ես էլ երկու պատասխան ունեմ դրան: Այս հարցն ունի երկու կողմ: Մեկը մեր ներքին հարցն է և մյուսը՝ մեր արտաքին քաղաքականության և մասնավորապես հայ-ռուսական հարաբերությունների հարցն է: Ինչ վերաբերում է մեր ներքին հարցին, ապա մեր գործողությունների հիմքում պետք է դրված լիներ այս հարցի շուրջ Հայաստանի կառուցողական մթնոլորտի ձևավորման, ՀՀ հնարավոր ռեսուրսների մոբիլիզացիային ծառայելու և ապակայունացման գործընթացները կանխելու գործը, և այս իմաստով Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարությունը պարզապես այլընտրանք չուներ, նա պետք է գնար այս քայլին:
Ինչ վերաբերում է հարցի մյուս կողմին՝ արդեն առիթ ունեցել եմ խոսելու իմ մոսկվացի, պետերբուրգցի և այլ՝ պաշտոնական շրջանակներին մոտ կանգնած շատ ազդեցիկ քաղաքագետների և վերլուծաբանների հետ, և նրանք շատ բարձր են գնահատում Հայաստանի այս դիրքորոշումը, ինչը մեկ անգամ էլ ընդգծեց, որ պետությունների այս ահռելի բազմության մեջ Ռուսաստանը իրականում մի քանի՝ շատ քիչ թվով իրական դաշնակիցներ ու բարեկամներ ունի, որոնցից մեկը Հայաստանն է: Այս պահին գտնվելով Ռուսաստանի կողքին, եղբայրական ձեռք մեկնելով Ղազախստանին, որի ժողովրդի հետ հայ ժողովրդին միավորում են հարյուրամյակների բարեկամության և փոխօգնության ավանդույթները, Հայաստանը ցույց է տալիս, որ մենք իրականում շատ մոտ ենք իրար, որ մենք իրականում իրար կարիքն ունենք, և այն կառուցողական ինտեգրացիոն գործընթացները, որոնք վերջին տարիներին լայնորեն ծավալվել և առաջ են գնում, մեր սրտից, մեր շահերից են բխում, և մեր հասարակությունն ուզում է, որ մենք լինենք ավելի ուժեղ, ավելի բարեկեցիկ։
Ապակայունացման այն միտումները, որոնք կարող էին գալ Ղազախստանից, անպայման հասնելու էին Հարավային Կովկաս: Այն ուժերը, որոնք փորձում են ապակայունացնել Կենտրոնական Ասիան, կանգ չէին առնելու Հյուսիսային Կովկասի և Հարավային Կովկասի ապակայունացման վտանգի առաջ, նրանք շարունակելու էին իրենց գործողությունները, և սա է, որ լուրջ անհանգստություն է պատճառում բոլոր նրանց, ում համար կայունությունը և պետական իշխանության ամրությունը իսկապես կարևոր արժեքներ են:
- Կարո՞ղ ենք ասել, որ սա, փաստորեն, աննախադեպ երևույթ է ՀԱՊԿ պատմության մեջ:
- Այո՛, սա առաջին նման դեպքն էր, և լավ էր, որ մենք ճիշտ ու ժամանակին արձագանքել ենք դրան: Այո՛, սա առաջին անգամն էր, որ ՀԱՊԿ երկրներից մեկի խնդրանքով լուրջ ռազմաքաղաքական գործողություն է իրականացվում ՀԱՊԿ անդամ պետության տարածքում: Սա ցույց է տալիս, որ այս դաշինքն այնքան էլ անօգուտ և անիմաստ չէ, ինչպես պնդում էին նրա շատ հակառակորդներ՝ այդ թվում մեր երկրում: Սա խոսում է այն մասին, որ երբ մեր երկրներն ուզենան և եթե մեր երկրները կարողանան իրար հետ պայմանավորվել, կարող են համատեղ գործողությամբ աշխարհում այնպիսի ազդեցիկ ներկայություն ունենալ, այդ թվում՝ ռազմաքաղաքական ներկայություն, որը հարգանք կներշնչի բոլոր բարեկամներին և ոչ միայն նրանց:
- Իսկ ինչպե՞ս եք, որպես փորձառու քաղաքական վերլուծաբան, պատկերացնում հետագա քաղաքական զարգացումները Ղազախստանում:
- Ես կարծում եմ, որ ՀԱՊԿ երկրների զինված ուժերի մուտքը Ղազախստան ընդամենը մի աջակցություն է ղազախական ուժային կառույցներին՝ կարգավորելու իրավիճակը երկրում: Հաջորդ բոլոր քայլերը կախված են ղազախական քաղաքական վերնախավից: ՀԱՊԿ խաղաղապահները շուտով կվերադառնան տուն։ Այդ մասին որոշումն արդեն ընդունված է։ Ղազախստանի քաղաքական վերնախավը պետք է ի վիճակի լինի ընդունել լուրջ որոշումներ, որոնցից առաջինը այսօր արդեն ընդունված է՝ նոր կառավարություն է ձևավորվել, նոր կառավարության ծրագիր է հաստատվել, Ալիխան Սմայիլովը նշանակվել է Ղազախստանի վարչապետ: Կարծում եմ, որ այդ նոր ծրագիրը, որով ղազախական կառավարությունը շատ օպերատիվ ներկայացավ իր հասարակությանը, իր ժողովրդին, պետք է հնարավորություն տա կառուցողական ուժերին համախմբվելու երկրի ղեկավարության շուրջ և շարունակելու լուծել այն շատ պատվավոր ու շատ բարձր մակարդակի խնդիրները, որ ի առջև դրել է Ղազախստանը: Ուզում եմ հիշեցնել՝ 2050 թվականին նրանք ուզում են մտնել աշխարհի 40 ամենազարգացած երկրների շարքը: Եվ դա հնարավոր է լինելու, եթե անդուլ աշխատանք իրականացվի և եթե հնարավոր լինի կառուցողական մթնոլորտը պահպանել ամբողջ երկրի տարածքում՝ արդեն պաշտպանելով ձեռք բերված այն նվաճումները, որոնք ես նշեցի:

Союзники приветствуют решение политического руководства Армении участвовать в миротворческой операции ОДКБ в Казахстане
Союзники приветствуют решение политического руководства Армении участвовать в
миротворческой операции ОДКБ в Казахстане
Спровоцированные в Казахстане хаос и нестабильность были проблемой не только казахстанского общества: дестабилизирующие тенденции, которые могли прийти в Казахстан, неизбежно дошли бы и до Южного Кавказа, и силы, пытающиеся дестабилизировать Центральную Азию, не остановились бы перед угрозой дестабилизации Северного Кавказа и Южного Кавказа. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал председатель исследовательско-аналитической общественной организации «Интеграция и развитие», координатор Евразийского экспертного клуба, политический аналитик Арам Сафарян, высоко оценив принятое под председательством Армении решение об отправке миротворческих сил ОДКБ в Казахстан.
«Тот факт, что глава правительства Армении Никол Пашинян председательствовал на заседании как глава председательствующей в Совете коллективной безопасности страны, и не создал никаких препятствий для принятия своевременного и правильного решения со стороны ОДКБ и приведения ситуации в Казахстане в рамки управляемости, заслуживает высокой оценки и похвал, а также свидетельствует о том, что уже в который раз Армения проявляет свою конструктивную роль в евразийской цивилизации, не вредя, не препятствуя, а, наоборот, своей конструктивной позицией участвуя во всех центростремительных процессах», - подчеркнул Арам Сафарян.
5 января, когда продолжавшиеся несколько дней протесты в Казахстане уже переросли в массовые беспорядки и вооруженные столкновения, премьер-министр Армении Никол Пашинян как председатель Совета коллективной безопасности ОДКБ на основе обращения президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева начал незамедлительные консультации с главами государств-членов ОДКБ по ситуации в Казахстане, и уже 6 января сообщил, что в связи с обращением президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Кемелевича Токаева, Совет коллективной безопасности ОДКБ в соответствии со статьей 4 Договора о коллективной безопасности принял решение направить Коллективные миротворческие силы ОДКБ в Республику Казахстан на ограниченный по времени период с целью стабилизации и нормализации обстановки в этой стране.
- Господин Сафарян, как Вы думаете, действительно ли было необходимо вмешательство ОДКБ в этой ситуации? Существовала ли реальная угроза национальной безопасности и стабильности в государстве-члене ОДКБ? Как Вы оцениваете роль Армении как председателя Совета коллективной безопасности ОДКБ в этом процессе?
- С момента, когда президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев обратился к Организации Договора о коллективной безопасности с просьбой провести миротворческую операцию в Казахстане, а также представил ведущую к дестабилизации реальную ситуацию в стране, стало очевидно, что против территории евразийской цивилизации была осуществлена беспрецедентная террористическая и деструктивная деятельность.
Скажу сразу, что присоединяюсь к армии всех сторонников евразийской цивилизации, а также политиков, общественных и культурных деятелей, которые приветствуют идею ввода вооруженных сил ОДКБ в Казахстан. Я много лет занимаюсь изучением процессом евразийской экономической интеграции и за это время имел возможность глубоко изучить вопросы внутренней и внешней политики Казахстана. Я знаком со многими видными деятелями казахстанской политической элиты, у меня есть друзья среди казахстанских политологов и ученых, и для меня совершенно не все равно, что сейчас происходит в братском Казахстане.
Хочу сказать, что высоко оцениваю решение политического руководства Армении направить вооруженные силы в Казахстан по каналу ОДКБ, и со мной согласны мои казахстанские, российские и белорусские коллеги. Это очень важное решение, и я думаю, что постсоветские силы, которые приветствуют развитие и расширение интеграционных процессов, по достоинству оценили данное решение руководства Армении. Думаю, что это решение было своевременным и решительным шагом, предпринятым для предотвращения хаоса и анархии в Казахстане, стабилизации ситуации и сохранения конституционного строя страны.
Хочу сказать также, что в эти дни я внимательно слежу за действиями полномочных органов Казахстана после того, когда защита объектов стратегического значения перешла миротворческому контингенту ОДКБ численностью 2500 человек. Я вижу, с каким успехом и насколько организованно можно восстановить функционирование поврежденных инфраструктур, какие попытки делаются для установления стабильности, и, не в последнюю очередь, конечно, как борются с дестабилизирующими элементами, которые привели страну на грань хаоса.
Я хочу, чтобы для наших соотечественников было предельно ясно: то, что казахстанские официальные круги сегодня еще не называют инстанции, круги и силы, доведшие страну до грани хаоса и анархии, не означает, что мы не знаем их имен. Просто тут нужно собрать очень серьезные доказательства, и я думаю, что правоохранительные органы Казахстана полностью в состоянии провести расследование, которое прояснит для сотрудничающих народов постсоветского пространства, что послужило причиной этой дестабилизации и кто настоящие виновники этой дестабилизации.
Лично я считаю, что виновных надо искать среди сил, которые хотели бы отдалить Казахстан от России, которые хотели бы провалить евразийскую интеграцию или, по крайней мере, создать для нее значительные трудности. Думаю, это те силы, которые хотят привнести в Казахстан экстремистские идеи и на длительное время превратить страну в арену хаоса. После этого хаоса, как многие из нас сейчас понимают, дело не остановилось бы, потому что после этого была бы поставлена еще одна — на этот раз гораздо большая цель — создать хаос и анархию в огромной России.
Это понятная мне политическая задача в контексте современного конфликта между цивилизациями, и для противодействия ей сотрудничающим народам России, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, сотрудничающим государствам, органам государственной власти при участии здравых сил общества необходимо объединиться, сплотиться, обменяться исчерпывающей и честной информацией о реальном положении дел в наших странах, суметь предотвратить возможный взрыв, который разрушит евразийскую цивилизацию изнутри.
- Т.е. Вы видите какие-то внешние, геополитические следы в событиях в Казахстане?
- Повторяю, то, что сегодня мы видим, следя за нашими казахстанскими коллегами, - мы пока не называем имен, не называем конкретные круги, которые могут быть причастны к этому хаосу, совсем не означает, что мы не понимаем, откуда могла возникнуть эта опасность. Убежден, что это должны сделать в первую очередь не мы, народы евразийской цивилизации, наша интеллигенция, общественные и политические деятели, а казахи, нынешние хозяева положения в Казахстане, здоровые силы казахского общества.
Хочу отметить, что в Казахстане было несколько больших достижений, которые нужно было хранить как зеницу ока. Это межрелигиозная толерантность, межнациональное согласие и мир, консолидация созидательных сил страны вокруг властей во имя поставленных больших целей. А цели действительно огромные и направлены на то, чтобы в будущем Казахстан стал одним из ведущих государств мира. И то, что в Казахстане нашлись люди, которые по разным реальным или надуманным мотивам дестабилизировали ситуацию, превратив страну в арену хаоса и анархии, говорит о том, что успехи Казахстана многих не оставляли в покое.
Не надо поддаваться всевозможным лозунгам или разговорам. Нужно смотреть в суть вещей: к чему мог привести хаос в Казахстане? Это могло бы привести к дестабилизации Центральной Азии, срыву евразийских интеграционных процессов или, по крайней мере, их замедлению, установлению атмосферы недоверия и подозрений на евразийском пространстве и распаду ОДКБ.
И тот факт, что по просьбе Казахстана ОДКБ провела миротворческую операцию, тот факт, что глава правительства Армении Никол Пашинян председательствовал на заседании как глава председательствующей в Совете коллективной безопасности страны, и не создал никаких препятствий для принятия своевременного и правильного решения со стороны ОДКБ и приведения ситуации в Казахстане в рамки управляемости, заслуживает высокой оценки и похвал, а также свидетельствует о том, что уже в который раз Армения проявляет свою конструктивную роль в евразийской цивилизации, не вредя, не препятствуя, а, наоборот, своей конструктивной позицией участвуя во всех центростремительных процессах.
Хочу еще раз сказать и подчеркнуть, что хаос в Казахстане был проблемой не только казахстанского общества. Тот факт, что ситуация вышла из-под контроля в этой стране, свидетельствует о том, что в современном мире, при наличии гибридных войн и жесточайших методов геополитической конкуренции, нам нужно еще более укреплять сотрудничество с союзниками по ОДКБ, мы должны уметь правильно и своевременно находить те нити тревожащих и вредных процессов, те следы, которые могут привести к распаду постсоветского пространства, а с другой стороны - продолжать свое конструктивное участие в евразийском интеграционном процессе, то, чего действительно хочет наш народ, то, во что действительно верит большинство армянского общества, и это отвечает настоящим, глубоким интересам нашего государства, нашего народа.
- А как Вы думаете, оценят ли такой конструктивный подход Республики Армения наши партнеры по ОДКБ и ЕАЭС, прежде всего - Россия?
- Очень хороший вопрос. У меня есть два ответа на него. У этого вопроса две стороны. Одна сторона — это наш внутренний вопрос, другая — наша внешняя политика, в частности, армяно-российские отношения. Что касается нашего внутреннего вопроса, то наши действия должны были быть основаны на формировании в Армении конструктивной атмосферы по этому вопросу, служащей мобилизации возможных ресурсов Республики Армения, предотвращению дестабилизационных процессов, и в этом смысле у руководства Республики Армения просто не было альтернативы, оно должно было пойти на этот шаг.
Что касается другой стороны вопроса, то я уже имел возможность поговорить с московскими, питерскими и другими очень влиятельными политологами и аналитиками, близкими к официальным кругам, и они высоко оценивают такую позицию Армении, которая еще раз подчеркнула, что среди этого огромного количества государств у России на самом деле очень мало реальных союзников и друзей, и одним из них является Армения. Стоя в этот момент рядом с Россией, протягивая руку помощи братскому Казахстану, с народом которого армянский народ связывает многовековая традиция дружбы и взаимопомощи, Армения показывает, что на самом деле мы очень близки друг другу, что на самом деле мы нуждаемся друг в друге, и те конструктивные интеграционные процессы, которые широко развернулись в последние годы, исходят из нашего сердца, из наших интересов, и наше общество хочет, чтобы мы были сильнее, благополучнее.
Дестабилизирующие тенденции, которые могли прийти в Казахстан, неизбежно дошли бы и до Южного Кавказа. Те силы, которые пытались дестабилизировать Центральную Азию, не остановились бы перед угрозой дестабилизации Северного Кавказа и Южного Кавказа, они бы продолжили свои действия, и это вызывает серьезную озабоченность у всех, для кого стабильность и твердость государственной власти являются действительно важными ценностями.
- Можно ли сказать, что это, по сути, беспрецедентное явление в истории ОДКБ?
- Да, это первый подобный случай, и хорошо, что мы правильно и вовремя отреагировали на него. Да, это первый случай проведения серьезной военно-политической операции на территории государства-члена ОДКБ по запросу одного из государств-членов ОДКБ.
Это показывает, что этот блок не так бесполезен и бессмыслен, как утверждают многие его противники, в том числе и в нашей стране. Это говорит о том, что когда наши страны захотят и если наши страны смогут договориться друг с другом, то они своими совместными действиями могут иметь такое влиятельное присутствие в мире, в том числе военно-политическое присутствие, которое вызовет уважение у всех наших друзей, и не только у них.
- Как Вы, как опытный политолог, представляете дальнейшее политическое развитие событий в Казахстане?
- Думаю, что ввод вооруженных сил ОДКБ в Казахстан - это просто поддержка казахстанским силовым структурам в урегулировании ситуации в стране. Все дальнейшие шаги зависят от казахстанской политической элиты. Миротворцы ОДКБ скоро вернутся домой. Решение об этом уже принято. Политическая элита Казахстана должна быть в состоянии принять серьезные решения, первое из которых сегодня уже принято: сформировано новое правительство, утверждена новая программа правительства, Алихан Смаилов назначен премьер-министром Казахстана.
Я думаю, что эта новая программа, которую казахстанское правительство очень оперативно представило своему обществу и своему народу, должна дать конструктивным силам возможность сплотиться вокруг руководства страны и продолжить решение очень почетных и очень высоких задач, которые Казахстан поставил перед собой. Хочу напомнить, что к 2050 году они хотят войти в число 40 самых развитых стран мира. И это будет возможно, если будет вестись неустанная работа, если удастся сохранить конструктивную атмосферу во всей стране, отстаивая те достижения, о которых я уже сказал.