ՀՀ պատվիրակությունը տապալել է ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ պայքարի համաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի կազմակերպած հակահայկական միջոցառումը
ՀՀ պատվիրակությունը տապալել է ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ պայքարի համաժողովի
ընթացքում Ադրբեջանի կազմակերպած հակահայկական միջոցառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի Շարմ Էլ Շեյխում (Եգիպտոս) դեկտեմբերի 13-ից 17-ն անցկացվող 9-րդ նստաշրջանի ընթացքում Ադրբեջանի պատվիրակությունը սեփական երկրում առկա էնդեմիկ կոռուպցիայի դրսևորումներին անդրադառնալու փոխարեն, որոշել էր չարաշահել համաժողովի հարթակը Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի հայկական կազմակերպություններին և անհատներին վարկաբեկելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի պատվիրակության կազմակերպած “Misuse of fund raising activities for corruption and related criminal purposes” խորագրով հարակից միջոցառման նպատակն էր պիտակավորել հայկական կազմակերպություններին՝ որպես ահաբեկչության ֆինանսավորմամբ զբաղվող կառույցների, իսկ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը ներկայացնել որպես անջատողականություն և ահաբեկչություն։
Միջոցառմանը լեգիտիմություն հաղորդելու նպատակով Ադրբեջանի պատվիրակությունը որոշել էր իր քաղաքական շահարկումների մեջ ներքաշել ՄԱԿ-ի Թմրանյութերի և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի (UNODC) քարտուղարությանը և փորձագիտական ներուժը՝ վերջիններիս հրավիրելով մասնակցել թեմատիկ քննարկմանը՝ որպես բանախոս։ Բացի այդ, առանց UNODC-ի քարտուղարության թույլտվության Ադրբեջանը օգտագործել էր վերջինիս և համաժողովի պատկերանշանները միջոցառման կազմակերպչական նյութերի վրա՝ փորձելով տպավորություն ստեղծել, թե UNODC-ն և ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի անդամ երկրների կոնֆերանսի 9-րդ նստաշրջանը հանդիսանում են միջոցառման համակազմակերպիչներ։
Նստաշրջանին մասնակցող ՀՀ պատվիրակությունը, որը գլխավորում է գլխավոր դատախաղ Արթուր Դավթյանը, ադրբեջանական քարոզչությանը հակազդելու նպատակով ձեռնարկեց մի շարք քայլեր։ Մասնավորապես, ՀՀ պատվիրակության պահանջով UNODC-ի քարտուղարությունն Ադրբեջանի պատվիրակությունից պահանջեց ադրբեջանական հարակից միջոցառման բոլոր փաստաթղթերի վրայից հեռացնել UNODC-ի և նստաշրջանի պատկերանշանները։ Բացի այդ, ՀՀ պատվիրակության պահանջով UNODC-ի փորձագետը, որը պետք է ելույթ ունենար թեմատիկ քննարկման ժամանակ, հայտարարեց, որ UNODC-ի քարտուղարությունը սովորաբար անդամ երկրների խնդրանքով բանախոսներ է տրամադրում հարակից միջոցառումների համար: Այնուհետև նա ընդգծեց, որ քարտուղարության ներկայությունը միջոցառմանը որևէ կերպ չի նշանակում, որ UNODC-ն հաստատում է միջոցառման ընթացքում տեղ գտած որևէ ելույթ կամ հայտարարություն: Խնդրելով իր այդ հայտարարությունը արձանագրել միջոցառման ամփոփիչ փաստաթղթում՝ նա լքեց հարթակը և դուրս եկավ դահլիճից:
Միջոցառմանը հրավիրված մյուս բանախոսների (ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում գրանցված խորհրդատվական կազմակերպություններից) ելույթից հետո խոսք վերցրեց ՀՀ պատվիրակության անդամ, Եգիպտոսում ՀՀ հյուպատոս Ռաֆայել Մովսեսյանը և, խստագույնս քննադատելով Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված հակահայկական միջոցառումը, պահանջեց Ադրբեջանից դադարեցնել միջազգային հարթակներում ատելության և խտրականության քարոզը հայկական կազմակերպությունների և հայազգի հայտնի գործիչների դեմ, որոնք փորձել են միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել 2020թ. պատերազմի ժամանակ Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ կիրառված բռնությանը, մարդկության դեմ հանցագործություններիը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոտնահարումներին, հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացմանը և Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Նա Ադրբեջանին հիշեցրեց դեկտեմբերի 7-ին ՄԱԿ Միջազգային արդարադատության դատարանի կողմից Ադրբեջանի վերաբերյալ ընդունված միջանկյալ միջոցների վերաբերյալ որոշման մասին, որով պահանջվում է Ադրբեջանից քայլեր ձեռնարկել հայկական ծագմամբ անձանց նկատմամբ ռասայական ատելության և խտրականության քարոզը, այդ թվում՝ պաշտոնատար անձանց և պետական հաստատությունների կողմից։
Հանդիպմանը ֆիզիկապես մասնակցում էին խիստ սահմանափակ թվով օտարերկրացիներ, որոնք ՀՀ պատվիրակության ելույթից հետո անմիջապես հեռացան դահլիճից։

Делегация Армении провалила антиармянское мероприятие Азербайджана в рамках сессии Конвенции ООН против коррупции
Делегация Армении провалила антиармянское мероприятие Азербайджана в рамках
сессии Конвенции ООН против коррупции
Во время 9-й сессии Конвенции ООН против коррупции, состоявшейся 13-17 декабря в Шарм-эш-Шейхе (Египет), азербайджанская делегация решила злоупотребить платформой и вместо того, чтобы затронуть проявления повальной коррупции в собственной стране, взялась за дискредитацию Армении, Арцаха и армянских организаций и частных лиц диаспоры.
Как сообщает Арменпресс, целью мероприятия под названием «Misuse of fund raising activities for corruption and related criminal purposes», организованного азербайджанской делегацией, было обозначить армянские организации как учреждения, финансирующие терроризм, и представить реализацию права народа Арцаха на самоопределение как сепаратизм и терроризм.
Для того чтобы придать мероприятию легитимность, азербайджанская делегация решила задействовать в своих политических спекуляциях опыт Управления ООН по наркотикам и преступности (UNODC), пригласив представителей UNODC принять участие в тематической дискуссии в качестве спикеров. Кроме того, без разрешения Секретариата UNODC Азербайджан использовал логотип структуры на материалах мероприятия, чтобы попытаться создать впечатление, что UNODC и 9-я сессия Конвенции ООН против коррупции являются соорганизаторами мероприятия.
Участвующая в заседании армянская делегация во главе с генеральным прокурором Армении Артуром Давтяном предприняла ряд шагов по противодействию азербайджанской пропаганде. В частности, по запросу армянской делегации секретариат UNODC потребовал от азербайджанской делегации удалить логотипы заседания UNODC и ООН из всех документов, связанных с азербайджанским мероприятием. Кроме того, по запросу армянской делегации эксперт UNODC, который должен был выступить на тематической дискуссии, заявил, что Секретариат UNODC обычно предоставляет спикеров для соответствующих мероприятий по запросу стран-участниц. Он также подчеркнул, что присутствие Секретариата на мероприятии никоим образом не означает, что UNODC одобряет какие-либо выступления или объявления, сделанные во время мероприятия. Попросив записать его заявление в итоговый документ мероприятия, он покинул трибуну и зал.
После выступлений других спикеров, приглашенных на мероприятие (из консалтинговых организаций США и Великобритании), член армянской делегации, консул Армении в Египте Рафаэль Мовсесян взял слово и подверг резкой критике антиармянское мероприятие, организованное Азербайджаном, и потребовал чтобы Азербайджан прекратил пропаганду армянофобии и ненависти против известных армянских деятелей, которые пытались привлечь внимание международного сообщества на насилие против мирного населения Арцаха во время войны 2020 года, преступления против человечности, нарушения международного гуманитарного права, разрушение армянского культурного и религиозного наследия и гуманитарный кризис, возникший вследствие агрессии Азербайджана.
Он напомнил Азербайджану решение Международного суда ООН о временных мерах в отношении Азербайджана от 7 декабря, которое требует от Азербайджана принятия мер по предотвращению пропаганды расовой ненависти и дискриминации в отношении лиц армянского происхождения, в том числе со стороны официальных лиц и государственных учреждений.
Во встрече физически участвовало очень ограниченное количество иностранцев, которые покинули зал сразу после выступления делегации Армении.