ՀՀ պատվիրակությունը տապալել է ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ պայքարի համաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի կազմակերպած հակահայկական միջոցառումը
ՀՀ պատվիրակությունը տապալել է ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ պայքարի համաժողովի
ընթացքում Ադրբեջանի կազմակերպած հակահայկական միջոցառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի Շարմ Էլ Շեյխում (Եգիպտոս) դեկտեմբերի 13-ից 17-ն անցկացվող 9-րդ նստաշրջանի ընթացքում Ադրբեջանի պատվիրակությունը սեփական երկրում առկա էնդեմիկ կոռուպցիայի դրսևորումներին անդրադառնալու փոխարեն, որոշել էր չարաշահել համաժողովի հարթակը Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի հայկական կազմակերպություններին և անհատներին վարկաբեկելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի պատվիրակության կազմակերպած “Misuse of fund raising activities for corruption and related criminal purposes” խորագրով հարակից միջոցառման նպատակն էր պիտակավորել հայկական կազմակերպություններին՝ որպես ահաբեկչության ֆինանսավորմամբ զբաղվող կառույցների, իսկ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը ներկայացնել որպես անջատողականություն և ահաբեկչություն։
Միջոցառմանը լեգիտիմություն հաղորդելու նպատակով Ադրբեջանի պատվիրակությունը որոշել էր իր քաղաքական շահարկումների մեջ ներքաշել ՄԱԿ-ի Թմրանյութերի և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի (UNODC) քարտուղարությանը և փորձագիտական ներուժը՝ վերջիններիս հրավիրելով մասնակցել թեմատիկ քննարկմանը՝ որպես բանախոս։ Բացի այդ, առանց UNODC-ի քարտուղարության թույլտվության Ադրբեջանը օգտագործել էր վերջինիս և համաժողովի պատկերանշանները միջոցառման կազմակերպչական նյութերի վրա՝ փորձելով տպավորություն ստեղծել, թե UNODC-ն և ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի անդամ երկրների կոնֆերանսի 9-րդ նստաշրջանը հանդիսանում են միջոցառման համակազմակերպիչներ։
Նստաշրջանին մասնակցող ՀՀ պատվիրակությունը, որը գլխավորում է գլխավոր դատախաղ Արթուր Դավթյանը, ադրբեջանական քարոզչությանը հակազդելու նպատակով ձեռնարկեց մի շարք քայլեր։ Մասնավորապես, ՀՀ պատվիրակության պահանջով UNODC-ի քարտուղարությունն Ադրբեջանի պատվիրակությունից պահանջեց ադրբեջանական հարակից միջոցառման բոլոր փաստաթղթերի վրայից հեռացնել UNODC-ի և նստաշրջանի պատկերանշանները։ Բացի այդ, ՀՀ պատվիրակության պահանջով UNODC-ի փորձագետը, որը պետք է ելույթ ունենար թեմատիկ քննարկման ժամանակ, հայտարարեց, որ UNODC-ի քարտուղարությունը սովորաբար անդամ երկրների խնդրանքով բանախոսներ է տրամադրում հարակից միջոցառումների համար: Այնուհետև նա ընդգծեց, որ քարտուղարության ներկայությունը միջոցառմանը որևէ կերպ չի նշանակում, որ UNODC-ն հաստատում է միջոցառման ընթացքում տեղ գտած որևէ ելույթ կամ հայտարարություն: Խնդրելով իր այդ հայտարարությունը արձանագրել միջոցառման ամփոփիչ փաստաթղթում՝ նա լքեց հարթակը և դուրս եկավ դահլիճից:
Միջոցառմանը հրավիրված մյուս բանախոսների (ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում գրանցված խորհրդատվական կազմակերպություններից) ելույթից հետո խոսք վերցրեց ՀՀ պատվիրակության անդամ, Եգիպտոսում ՀՀ հյուպատոս Ռաֆայել Մովսեսյանը և, խստագույնս քննադատելով Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված հակահայկական միջոցառումը, պահանջեց Ադրբեջանից դադարեցնել միջազգային հարթակներում ատելության և խտրականության քարոզը հայկական կազմակերպությունների և հայազգի հայտնի գործիչների դեմ, որոնք փորձել են միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել 2020թ. պատերազմի ժամանակ Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ կիրառված բռնությանը, մարդկության դեմ հանցագործություններիը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոտնահարումներին, հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացմանը և Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Նա Ադրբեջանին հիշեցրեց դեկտեմբերի 7-ին ՄԱԿ Միջազգային արդարադատության դատարանի կողմից Ադրբեջանի վերաբերյալ ընդունված միջանկյալ միջոցների վերաբերյալ որոշման մասին, որով պահանջվում է Ադրբեջանից քայլեր ձեռնարկել հայկական ծագմամբ անձանց նկատմամբ ռասայական ատելության և խտրականության քարոզը, այդ թվում՝ պաշտոնատար անձանց և պետական հաստատությունների կողմից։
Հանդիպմանը ֆիզիկապես մասնակցում էին խիստ սահմանափակ թվով օտարերկրացիներ, որոնք ՀՀ պատվիրակության ելույթից հետո անմիջապես հեռացան դահլիճից։

Armenian delegation thwarts Azerbaijan's anti-Armenian event at the session of UN Convention against Corruption
Armenian delegation thwarts Azerbaijan's anti-Armenian event at the session of UN Convention
against Corruption
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. During the 9th session of the UN Convention against Corruption, held on December 13-17 in Sharm el-Sheikh (Egypt), the Azerbaijani delegation decided to abuse the platform and, instead of touching upon the manifestations of rampant corruption in their own country, began to discredit Armenia, Artsakh and Armenian organizations and individuals of the diaspora.
ARMENPRESS reports, the purpose of the event entitled "Misuse of fund raising activities for corruption and related criminal purposes", organized by the Azerbaijani delegation, was to designate Armenian organizations as institutions financing terrorism and to present the realization of the right of the people of Artsakh to self-determination as separatism and terrorism.
In order to give legitimacy to the event, the Azerbaijani delegation decided to use the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) in its political speculations, inviting UNODC representatives to take part in the thematic discussion as speakers. In addition, without permission from the UNODC Secretariat, Azerbaijan used the structure's logo on the event materials to try to create the impression that UNODC and the 9th session of the UN Convention against Corruption are co-organizers of the event.
The Armenian delegation attending the meeting, headed by the Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan, took a number of steps to counter the Azerbaijani propaganda. In particular, at the request of the Armenian delegation, the UNODC Secretariat demanded that the Azerbaijani delegation remove the logos of the UNODC and from all documents related to the Azerbaijani event. In addition, at the request of the Armenian delegation, the UNODC expert, who was supposed to speak at the thematic discussion, stated that the UNODC Secretariat usually provides speakers for relevant events at the request of the participating countries. He also stressed that the presence of the Secretariat at the event in no way means that UNODC endorses any speeches or announcements made during the event.
After the speeches of the other speakers invited to the event, a member of the Armenian delegation, Consul of Armenia in Egypt Rafayel Movsesyan took the floor, strongly criticized the anti-Armenian event organized by Azerbaijan and demanded that Azerbaijan stop hate propaganda against famous Armenian organizations and figures who tried to draw the attention of the international community to the violence against the civilian population of Artsakh, crimes against humanity, violations of international humanitarian law, the destruction of the Armenian cultural and religious heritage during the war in 2020 and the humanitarian crisis created as a result of the aggression of Azerbaijan. He reminded Azerbaijan of the December 7 decision of the UN International Court of Justice on interim measures on Azerbaijan, which requires Azerbaijan to take steps to stop propaganda of racial hatred and discrimination against persons of Armenian descent, including by officials and state institutions.
A very limited number of foreigners physically participated in the meeting, who left the hall immediately after the speech of the Armenian delegation.