Մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներին նվիրված նամականիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն ու «Հայփոստ»-ը մարեցին և շրջանառության մեջ դրեցին 2020 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներ Ֆարթուն Ադանին և Իլվադ Էլմանին նվիրված նամականիշը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառումն անցկացվեց դեկտեմբերի 9-ին Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը:
Մարումն իրականացրին «Հայփոստի» գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Նիկոլա Ստանիշը և Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«Մարում ենք «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը նվիրված հինգերորդ նամականիշը: Շատ ուրախ ենք այս տարի Ֆարթուն Ադանին և Իլվադ Էլմանին նվիրված նամականիշը թողարկելու առթիվ: Հինգ տարի շարունակ «Հայփոստը» նամականիշեր է թողարկում՝ նվիրված «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներին և շարունակում նրանց մեծարելու ավանդույթը՝ վերջիններիս աշխարհին ներկայացնելով Հայաստանի միջազգային նամականիշերի միջոցով: «Հայփոստը» հանձնառու է աջակցելու համաշխարհային մարդասիրական շարժմանը, ինչպես նաև աշխարհին ներկայացնելու հայկական մշակույթն ու պատմությունը»,- նշեց Հայկ Կարապետյանը:
Նիկոլա Ստանիշն էլ շեշտեց, որ շատ կցանկանային՝ դափնեկիրները Հայաստանում լինեին, սակայն համավարակը, որը, կարծես թե, վերջնականապես չի նահանջում, խանգարում է:
«Հոկտեմբերին Վենետիկում կարողացանք Ֆարթունին հանդիպել ու նրան հանձնել «Ավրորայի» արձանիկը: Ֆարթունին հաջողվել է սկսել հումանիտար ծրագրեր Կոնգոյում և Սոմալիում»,- շեշտեց Ստանիշը:
Հովիկ Մուսայելյանի խոսքով՝ աշխարհում քիչ ազգեր կան, որոնք համամարդկային բնույթի մրցանակներ ունեն: «Մեր երկիրը, մեր ժողովուրդը նման միջոցառումներով աշխարհին ասում է, որ մենք խաղաղասեր ժողովուրդ ենք, որ գնահատում ենք մարդասիրական արժեքները: Սա շատ կարևոր ուղերձ է»,-ասաց նա:
Փոստային նամականիշն ունի 350 դրամ անվանական արժեք: Այն տպագրված է Ֆրանսիայի “Cartor” տպագրատանը՝ 15 000 տպաքանակով: Նամականիշի հեղինակն է «Ավրորա» նախաձեռնության դիզայներ Ալլա Մինգալյովան:
Փոստային նամականիշի հետ մեկտեղ «Հայփոստ» ՓԲԸ-ն թողարկել է 150 ՀՀ դրամ արժողությամբ նվիրատվության կտրոն: Կտրոնների վաճառքից գոյացած հասույթը «Հայփոստ»-ը կփոխանցի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը:
Նամականիշի վրա պատկերված են «Ավրորա» մրցանակի հինգերորդ դափնեկիրներ, սոմալացի իրավապաշտպաններ մայր և դուստր Ֆարթուն Ադանը և Իլվադ Էլմանը, որոնք ղեկավարում են «Էլման» խաղաղության և մարդու իրավունքների կենտրոնը՝ հիմնված ի հիշատակ Ֆարթունի ամուսնու և Իլվադի հոր՝ խաղաղության ակտիվիստ Էլման Ալի Ահմեդի, որը սպանվել է 1996 թվականին: Միասին նրանք պայքարում են կանանց իրավունքների պաշտպանության, խաղաղության հաստատման և զարգացման համար: Նրանք ճանաչման են հասել իրենց խիզախության և Սոմալիի ժողովրդին նվիրվածության համար:

Погашена и выпущена в обращение марка, посвященная лауреатам премии «Аврора»
Гуманитарная инициатива «Аврора», Министерство высокотехнологичной промышленности и  «Айпост» выпустили в обращение марку, посвященную лауреатам премии «Аврора» 2020 года Фартуну Адану и Ильваду Эльману.
Как передает «Арменпресс», погашение состоялось 9 декабря в Международный день памяти  жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.
Погашение осуществили генеральный директор «Айпоста» Айк Карапетян, исполнительный директор Гуманитарной инициативы «Аврора» Никола Станиш и председатель Союза филателистов Армении Овик Мусаелян.
«Мы погасили пятую марку, посвященную Гуманитарной инициативе «Аврора». Очень рады выпустить  марку, посвященную Фартуну Адану и Ильваду Эльману. В течение пяти лет «Айпост» выпускает марки, посвященные лауреатам премии «Аврора», продолжая традицию их чествования, представляя их миру посредством марок Армении. «Айпост стремится поддерживать глобальное гуманитарное движение, а также знакомить мир с армянской культурой и историей», - сказал Айк Карапетян.
Никола Станиш подчеркнул, что им очень хотелось бы, чтобы и лауреаты были в Армении, но этому помешала пандемия, которая, похоже, не отступает.
«В октябре в Венеции мы смогли встретиться с Фартун Аданом и вручить ему статуэтку Авроры. Ему удалось запустить гуманитарные проекты в Конго и Сомали».
По словам Овика Мусаеляна, в мире мало наций, имеющих универсальные награды. «Наша страна, наш народ посредством таких мероприятий заявляет миру, что мы миролюбивый народ, что мы ценим гуманитарные ценности. Это очень позитивный сигнал», - сказал он.
Почтовая марка имеет номинал в 350 драмов. Она напечатана во французской типографии «Картор», тиражом в 15 000 экземпляров. Автор марки - дизайнер инициативы «Аврора» Алла Мингалева.
Вместе с почтовой маркой «Айпост» выпустил и подарочный сертификат на 150 драмов. Выручка от продажи купонов будет передана «Айпостом» в пользу гуманитарной инициативы «Аврора».
На марке изображены пятые лауреаты премии «Аврора», сомалийские правозащитники, мать и дочь Фартун Адан и Ильвад Эльман, которые руководят Центром защиты прав человека Эльман, основанным в память о муже Фартун, отце Ильвад Эльман, убитом в 1996 году. Вместе они борются за защиту прав женщин, за установление мира и за развитие. Они известны своим мужеством и преданностью народу Сомали.