Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար շվեյցարական համագործակցության նոր ծրագիր է մշակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ստեֆան Կլոտզլին և ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեսպանության առաքելության ղեկավարի տեղակալ, միևնույն ժամանակ նաև Հարավային Կովկասում Շվեյցարական համագործակցության տարածաշրջանային տնօրենի տեղակալ պարոն Վերներ Թութը հայտարարել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում 2022թ.-2025թ. Շվեյցարական համագործակցության նոր ծրագրի մասին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեսպանատնից, ծրագիրը նկարագրում է այն նպատակները, որոնց Շվեյցարիայի միջազգային համագործակցությունը ձգտում է հասնել Հարավային Կովկասում: Հայաստանում նոր ծրագրի բյուջեն կկրկնապատկվի և հետագա չորս տարիների ընթացքում կկազմի ավելի քան 20 մլն շվեյցարական ֆրանկ (CHF):
Շվեյցարական համագործակցության 2022-2025 թվականների ծրագիրը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար կենտրոնանալու է չորս հիմնական ոլորտների վրա.
1) տարածաշրջանում քաղաքացիական ներգրավվածության և համագործակցության խթանում,
2) ժողովրդավարության և հասարակական ինստիտուտների ամրապնդում,
3) տնտեսական զարգացման բարելավում և արժանապատիվ աշխատատեղերի ստեղծում,
4) կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմակայունության բարձրացում և ռեսուրսների կայուն կառավարում:
Հնարավորության դեպքում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Շվեյցարիայի կողմից ֆինանսավորվող բոլոր ծրագրերում աղքատության կրճատումը կդիտարկվի որպես առանցքային պահանջ: Ծրագրում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում տարածաշրջանային համագործակցությանը։
Շվեյցարիայի աջակցությունը Հայաստանին կշարունակի կենտրոնանալ գյուղական համայնքների տնտեսությունների ամրապնդման վրա՝ գյուղատնտեսական արժեշղթաների դիվերսիֆիկացման, հաշվետվողականության մեխանիզմների հետագա բարելավման, քաղաքականության մեջ քաղաքացիական վերահսկողության և թափանցիկության ապահովման, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխությանն ի պատասխան կենսաբազմազանության և բնական հարստության պահպանման միջոցով։ Բացի այս թեմատիկ շեշտադրումներից, Շվեյցարիան հետագայում ևս կշարունակի ֆինանսավորել տեղական ՀԿ-ների փոքր նախաձեռնություններն այնպիսի թեմաներով, ինչպիսիք են լրատվամիջոցները, միգրացիան և շրջակա միջավայրը: Ավելին, Շվեյցարիան կաջակցի տեղական հայկական արվեստին՝ ֆինանսավորելով մշակութային նախագծեր, որպես տարածաշրջանային արվեստի և մշակութային ծրագրի մի մաս:
Այս բոլոր գործողությունները հիմնվելու են Հայաստանում Շվեյցարիայի ավելի քան 30 տարվա գործունեության վրա: «Շվեյցարիան տարածաշրջանում իր երկարամյա ներգրավվածության շնորհիվ ամուր և վստահելի հարաբերություններ է կառուցել Հայաստանի հետ: Տարածաշրջանային համագործակցության նոր ծրագիրն այս ամուր և սերտ հարաբերությունների շարունակականությունն է», - ասել է գործերի ժամանակավոր հավատարմատար պարոն Ստեֆան Կլոեցլին ծրագրի մեկնարկի միջոցառման ժամանակ:
Հարավային Կովկասում Շվեյցարական համագործակցության տարածաշրջանային գործակալության տնօրենի տեղակալ պարոն Վերներ Թութը 2021 թվականի դեկտեմբերի 8-ին Երևանի Կոնգրես հյուրանոցում ներկայացրեց Տարածաշրջանային նոր ծրագիրը։ Միջոցառմանը ֆիզիկապես և առցանց ձևաչափով մասնակցում էին էկոնոմիկայի, ֆինանսների, բնապահպանության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, արդարադատության, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների փոխնախարարներն ու բարձրաստիճան պաշտոնյաները: Բացի այդ, միջոցառմանը մասնակցում էին միջազգային դոնոր համայնքի և գործընկեր կազմակերպությունների, քաղաքացիական և ակադեմիական հասարակության ներկայացուցիչները:

Разработана новая программа сотрудничества Швейцарии с регионом Южного Кавказа
Временный поверенный в делах посольства Швейцарии в Армении Стефан Клотсли и заместитель директора Швейцарского агентства по региональному сотрудничеству на Южном Кавказе Вернер Тут объявили о новой программе сотрудничества Швейцарии в регионе Южного Кавказа в 2022-2025 годах.
Как сообщили «Арменпресс» в посольстве Швейцарии в Армении, программа описывает цели,  которые Швейцария стремится достичь на Южном Кавказе путем сотрудничества.
Бюджет новой программы для Армении будет удвоен и в течение последующих четырех лет составит более 20 млн швейцарских франков (CHF).
Программа сотрудничества Швейцарии с регионом Южного Кавказа на 2022-2025 годы будет сосредоточена в четырех основных сферах:
1) стимулирование гражданского участия и сотрудничества в регионе;
2) укрепление демократии и общественных институтов;
3) улучшение экономического развития и создание достойных рабочих мест;
4) повышение устойчивости к изменению климата и устойчивое управление ресурсами.
Сокращение бедности будет ключевым требованием для всех финансируемых Швейцарией проектов на Южном Кавказе. В программе особое внимание уделяется региональному сотрудничеству.
Содействие Швейцарии Армении по-прежнему будет сосредоточено на укреплении экономики сельских общин путем диверсификации сельскохозяйственных производственных цепочек, дальнейшего совершенствования механизмов подотчетности, обеспечения гражданского надзора и прозрачности политики, а также биоразнообразия и сохранения природных ресурсов в ответ на изменение климата. В дополнение к этим мероприятиям Швейцария продолжит финансировать инициативы небольших местных НПО касающихся СМИ, миграции и окружающей среды. Кроме того, Швейцария будет поддерживать искусство Армении, финансируя культурные проекты в рамках региональных культурных программ.
Все эти действия будут основаны на более чем 30-летнем опыте работы Швейцарии в Армении. «Благодаря своему долгосрочному участию в регионе Швейцария построила прочные доверительные отношения с Арменией. Новая программа регионального сотрудничества является продолжением этих крепких, тесных отношений», - сказал поверенный в делах посольства Швейцарии Стефан Клотсли при объявлении программы.
Новую программу по региональному сотрудничеству на Южном Кавказе 8 декабря 2021 года в Конгресс-отеле в Ереване представил Вернер Тут, заместитель директора Швейцарского агентства. На мероприятии присутствовали заместители министров экономики, финансов, окружающей среды, труда и социальных вопросов, юстиции, образования, науки, культуры и спорта и другие должностные лица, также представители международных донорских организаций, партнерских организаций, гражданского общества и научных кругов.