Բայդենը կառավարությանը պարտավորեցրել Է մինչեւ 2050 թվականը հասնելու արտանետումների զրոյական մակարդակի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը դեկտեմբերի 8-ին ստորագրել Է հրամանագիր, որը երկրի դաշնային կառավարությանը պարտավորեցնում Է մինչեւ 2050 թվականը հասնելու ջերմոցային գազերի արտանետումների զոյական մակարդակի: Համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակել Է Սպիտակ տունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ըստ որում դաշնային կառավարությունը պետք Է ածխաթթվական գազի արտանետումները մինչեւ 2030 թվականը կրճատի 65 տոկոսով: Փաստաթղթում ասված Է, որ իշխանությունները պետք Է սկսեն մինչեւ 2027 թվականը ձեռք բերել Էլեկտրամոբիլներ փոքր բեռնամբարձության փոխադրամիջոցների թվում եւ մինչեւ 2035 թվականն անցնեն միայն Էլեկտրամոբիլների գնումների: Կառավարությունը նաեւ պետք Է բարձրացնի դաշնային շենքերի Էներգաարդյունավետության մակարդակը:
Ընդամենն ԱՄՆ-ի կառավարությանն են պատկանում շուրջ 600 հազար ավտոմոբիլ եւ 300 հազար շենք: Տարեկան 650 միլիարդ դոլարը, որն ուղղորդվում Է պետական գնումների, պետք Է օգտագործվի ջերմոցային գազերի արտանետումների զրոյական մակարդի հասնելուն անցնելու համար, նշել են Սպիտակ տանը: Այդ միջոցները կծախսվեն նաեւ երկրի Էներգահամակարգում Էկոլոգիապես մաքուր ԷլեկտրաԷներգիայի ծավալի մեծացման նպատակով: Ինչպես սպասում են ամերիկացի շատ մեկնաբաններ, հանրապետականները խիստ քննադատության կենթարկեն այդ հրամանագիրը: Անցյալ ամսին նախագահը հաստատել Է ենթակառուցվածքի զարգացման պլանը, որը ներառում Է 7,5 միլիարդ դոլար Էլեկտրամոբիլների լիցքավորման կայանների ազգային ցանցի ստեղծման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден обязал федеральное правительство достигнуть нулевого уровня выбросов к 2050 году
Президент США Джо Байден подписал в среду указ, обязывающий федеральное правительство страны достигнуть нулевого уровня выбросов парниковых газов к 2050 году. Соответствующий документ опубликовал Белый дом.
При этом федеральное правительство должно сократить выбросы углекислого газа на 65% к 2030 году. В документе говорится, что власти должны будут начать приобретать к 2027 году только электромобили среди транспортных средств малой грузоподъемности и перейти к закупкам только электромобилей к 2035 году. Правительство также должно повысить уровень энергоэффективности федеральных зданий. Всего американскому правительству принадлежит около 600 тыс. автомобилей и 300 тыс. зданий, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ежегодно 650 млрд долларов, направляемых на госзакупки, должны будут использоваться для перехода на достижение нулевого уровня выбросов парниковых газов, указали в Белом доме. Эти же средства будут потрачены на повышение объема экологически чистой электроэнергии в энергосистеме страны.
Как ожидают многие американские комментаторы, республиканцы подвергнут резкой критике этот указ.
В прошлом месяце президент утвердил план развития инфраструктуры, который включает в себя 7,5 млрд долларов на создание национальной сети зарядных станций для электромобилей.