ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի երկխոսությունը դրականորեն Է ազդում միջազգային իրադրության վրա. ՉԺՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ի կառավարությունը Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի ղեկավարների միջեւ բանակցությունները դիտում Է որպես դրական քայլ երկու երկրների միջեւ հարաբերությոնների բարելավման եւ աշխարհում իրադրության կայունացման ուղղությամբ: Դեկտեմբերի 8-ին կայացած կանոնավոր ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Վան Վենբինը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ են եւ աշխարհի ազդեցիկ տերություններ, որոնք ունեն գլոբալ խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման կարեւոր պարտավորություններ: Չինական կողմը դրականորեն Է դիտում ռուս-ամերիկյան շփումները եւ երկխոսությունը, ինչպես նաեւ նրանց հարաբերությունների բարելավումը»,- նշել Է նա:
«Դա դրական ազդեցություն Է գործում գլոբալ խաղաղության եւ զարգացման վրա, ինչպես նաեւ օգուտ Է բերում համընդհանուր մարտահրավերների նկատմամբ միջազգայն հանրակցության համատեղ գործողություններին»,- ընդգծել Է դիվանագետը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В КНР заявили, что диалог РФ и США позитивно влияет на международную обстановку
Правительство КНР рассматривает переговоры между лидерами России и США как позитивный шаг в направлении улучшения отношений между двумя странами и стабилизации обстановки в мире. Об этом в среду на регулярном брифинге заявил официальный представитель МИД Китая Ван Вэньбинь, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Россия и США являются постоянными членами СБ ООН и влиятельными мировыми державами, которые несут важные обязательства по поддержанию глобального мира и безопасности. Китайская сторона позитивно рассматривает российско-американские контакты и диалог, а также улучшение их отношений", - указал он.
"Это оказывает позитивное влияние на глобальный мир и развитие, а также идет на пользу совместным действиям международного сообщества в отношении всеобщих вызовов", - подчеркнул дипломат.