ՀԱՀ-ի նախագահը հայտարարել Է, որ կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամը գերակշռող Է դարձել երկրում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամը դարձել Է, հավանաբար, քովիդի գերակշռող հարուցիչը Հարավաֆրիկյան Հանրապետության (ՀԱՀ) նահանգների մեծ մասում: Դեկտեմբերի 6-ին այդ մասին հայտարարել Է ՀԱՀ-ի նախագահ Սիրիլ Ռամապոսան երկրի քաղաքացիներին հղած ամենշաբաթյա ուղերձում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Վերջին շաբաթվա ընթացքում կորոնավիրուսով ախտահարվածների օրական միջին թիվը հնգապատիկ մեծացել Է,- նշել Է պետության ղեկավարը:- Օմիկրոն շտամն, ըետ երեւեույթին, այժմ կորոնավիրուսի բոլոր տարբերակների թվում գերակշռում Է նահանգների մեծ մասում»: Ռամապոսան ընդգծել Է, որ օմիկրոն շտամի դեմ պայքարի գլխավոր միջոցը պատվաստումն Է: «Գիտական տվյալները ցույց են տալիս, որ պատվաստումը նոր հիվանդությունների կանխման առավել արդյունավետ միջոցն Է, այն նաեւ կրճատում Է ծանր ձեւով քովիդի ընթացքի, հոսպիտալացման եւ մահերի դեպքերի թիվը»,- նշել Է նախագահը՝ հորդորելով այն քաղաքացիներին, ովքեր COVID-19–ի դեմ տակավին պատվաստում չունեն, անհապաղ դա անել:
ՀԱՀ-ում կորոնավիրուսով վարակման նոր դեպքերի թիվը վերջին 24 ժամում կազմել Է 11 125՝ մեկ օր առաջվա 16 366-ի համեմատությամբ: Մեկ օրում երկրում ախտահարման հետեւանքներից մահացել Է մեկ մարդ՝ նախօրյակի 21-ի համեմատությամբ: Նոյեմբերի 26-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կորոնավիրուսի В.1.1.529 շտամը, որը հայտնաբերվել Է Աֆրիկայի հարավում, նշել Է հունական «օմիկրոն» տառով: ԱՀԿ-ի հայտարարոթյան մեջ ասված Է, որ այդ տարատեսակն «ունի մեծ թվով մուտացիաներ, որոնցից մի քանիսն առաջացնում են ԱՀԿ-ի անհանգստությունը»:
Որպես նախազգուշական միջոց մի շարք երկրներ հայտարարել են Աֆրիկայի հարավի պետությունների հետ ավիահաղորդակցման դադարեցման մասին: Ներկայումս օմիկրոն շտամ Է հայտնաբերվել աշխարհի ավելի քան 40 պետություններում: Աֆրիկայում կորոնավիրուսի այս տարբերակը ՀԱՀ-ի հետ մեկտեղ, որը դրա տարածման Էպիկենտրոնն Է, հայտնաբերվել Է եւս յոթ երկրում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Президент ЮАР заявил, что омикрон-штамм коронавируса стал доминирующим в стране
Омикрон-штамм коронавируса стал, вероятно, доминирующим возбудителем ковида в большинстве провинций Южно-Африканской Республики. Как передает Арменпресс, об этом заявил в понедельник президент ЮАР Сирил Рамапоса в еженедельном обращении к гражданам страны.
"За последнюю неделю среднесуточное число инфицированных коронавирусом увеличилось в пять раз, - отметил глава государства. - Омикрон-штамм, по-видимому, доминирует сейчас среди всех вариантов коронавируса в большинстве провинций".
Рамапоса подчеркнул, что главным инструментом в борьбе с омикрон-штаммом является вакцинация. "Научные данные показывают, что вакцинация представляет собой наиболее эффективное средство предотвращения новых заболеваний, она также сокращает число случаев протекания ковида в тяжелой форме, госпитализаций и смертей", - отметил президент, призвав тех граждан страны, кто еще не имеет прививку от COVID-19, немедленно ее сделать.
Число новых случаев заражения коронавирусом в ЮАР за последние 24 часа составило 11 125 по сравнению с 16 366 днем ранее. За сутки в стране от последствий инфицирования умер один человек по сравнению с 21 накануне.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) 26 ноября обозначила штамм коронавируса В.1.1.529, обнаруженный на юге Африки, греческой буквой "омикрон". В ее заявлении говорилось, что у этой разновидности имеется большое число мутаций, ряд которых вызывает обеспокоенность. В качестве меры предосторожности ряд стран объявил о прекращении авиасообщения с ЮАР и другими странами юга Африки. К настоящему времени омикрон-штамм был выявлен более чем в 40 государствах мира. В Африке данный вариант коронавируса обнаружен наряду с ЮАР, которая является эпицентром его распространения, еще в семи странах.