Եղիշե Կիրակոսյանը կգործուղվի Հաագա. նա կմասնակցի Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցի վերաբերյալ որոշման հրապարակմանը
Եղիշե Կիրակոսյանը կգործուղվի Հաագա. նա կմասնակցի Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի
հայցի վերաբերյալ որոշման հրապարակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը կգործուղվի Նիդերլանդների Թագավորություն՝ մասնակցելու Հաագայի միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցի վերաբերյալ որոշման հրապարակմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եղիշե Կիրակոսյանին Հաագա գործուղելու մասին որոշումը ստորագրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Եղիշե Կիրակոսյանը կմասնակցի նաև Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ներկայացված հայցի վերաբերյալ որոշման հրապարակմանը: Կիրակոսյանը Նիդերլանդների Թագավորությունում կլինի դեկտեմբերի 6-8-ը:
ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանն ավելի վաղ հաղորդագրություն էր տարածել՝ հայտնելով, որ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ներկայացրած հայցի  վերաբերյալ որոշումը կհրապարակի դեկտեմբերի 7-ին:
Հաագայի միջազգային դատարանը հոկտեմբերի 14-ին և 15-ին քննարկել է «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործը: Երևանը սեպտեմբերի 16-ին էր ներկայացրել հայցը Ադրբեջանի կողմից Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի հիմքով: Հայաստանը Արդարադատության միջազգային դատարանին խնդրել է քննել հրատապ միջոց կիրառելու միջնորդությունը: Ներկայացված պահանջներից է նաև Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձը, հոգևոր, կրոնական, մշակութային ժառանգության ոչնչացման դադարեցումը: Հոկտեմբերի 14-ին, երբ դատարանը քննում էր Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցը, Բաքվի «ռազմաավարի պուրակից» հեռացվել էին բոլոր մանեկեններն ու սաղավարտները:

Armenia’s representative to ECHR to attend ICJ sitting on delivery of order about appeal against Azerbaijan
Armenia’s representative to ECHR to attend ICJ sitting on delivery of order about appeal against
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. Armenia’s Representative to the European Court of Human Rights (ECHR) Yeghishe Kirakosyan will depart for the Netherlands to take part in the delivery of order by the International Court of Justice relating to Armenia’s application against Azerbaijan.
Kirakosyan will depart for the Netherlands on December 6.
The ICJ, the principal judicial organ of the United Nations, will deliver its order over Armenia’s request to apply provisional measures against Azerbaijan on December 7.
The International Court of Justice held public hearings over Armenia’s request to indicate provisional measures against Azerbaijan on October 14-15.
On September 16, 2021, Armenia instituted proceedings against the Republic of Azerbaijan before the International Court of Justice with regard to alleged violations of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD).
Armenia also requested the Court to indicate certain provisional measures “as a matter of extreme urgency”, including the return of Armenian prisoners of war and civilian captives from Azerbaijan, as well as the closure of the so-called “Military Trophies Park” in Baku.